Udostępnij
Tweetnij

iOS 11 – najważniejsze informacje o tej aktualizacji Apple w jednym miejscu

iOS 11 zostanie udostępniony przez Apple’a dla wszystkich użytkowników już we wrześniu tego roku. To duża aktualizacja oprogramowania dla iPhone’ów i iPadów, która wniesie naprawdę mnóstwo udoskonaleń i nowości. Czego możemy spodziewać się wraz z iOS 11 i kto dostanie za darmo to uaktualnienie? Odpowiedź na to, jak i wiele innych pytań znajdziecie w tym artykule.

iOS 11 zostanie udostępniony przez Apple’a dla wszystkich użytkowników już we wrześniu tego roku. To duża aktualizacja oprogramowania dla iPhone’ów i iPadów, która wniesie naprawdę mnóstwo udoskonaleń i nowości. Czego możemy spodziewać się wraz z iOS 11 i kto dostanie za darmo to uaktualnienie? Odpowiedź na to, jak i wiele innych pytań znajdziecie w tym artykule.

iOS 11

iOS 11 był obiektem licznych plotek i przecieków jeszcze przed oficjalną zapowiedzią, która odbyła się dokładnie 5 czerwca. Wtedy Apple oficjalnie zaprezentowało światu wybrane nowości z tego systemu, w trakcie konferencji dla deweloperów, czyli na WWDC 2017. Już niedługo system zostanie udostępniony wszystkim użytkownikom iPhone’ów i iPadów oraz iPoda touch 6. generacji. Oczywiście, tylko tych nowszych modeli.

Kto i kiedy dostanie system iOS 11?

iOS 11 w finalnej wersji zostanie udostępniony we wrześniu. Dokładna data wydania systemu nie jest jeszcze znana, ale poznamy ją już w pierwszej połowie września. W trakcie specjalnej konferencji, na której zostaną pokazane światu nowe iPhone’y. Darmowa aktualizacja zostanie udostępniona na następujące urządzenia:

  • Phone 5s, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7 i iPhone 7 Plus
  • iPad Air, iPad Air 2, iPad Pro (dowolny), iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad 5. generacji
  • iPod touch 6. generacji

Jak nietrudno zauważyć, aktualizacja do iOS 11 będzie dostępna dla urządzeń nawet z 2013 roku. Apple już przyzwyczaiło nas do tego, że dba o użytkowników własnych sprzętów przed kilka lat od premiery. Oczywiście, wybrane funkcje będą dostępne tylko dla nowszych modeli smartfonów i tabletów. Spodziewamy się, że uaktualnienie będzie dostępne w okolicy połowy września.

Nowy sklep App Store

Apple już od miesięcy przymierzało się do odświeżenia sklepu App Store i w końcu to zrobiono. W iOS 11 przywita was nowa ikona sklepu, ale to tylko przedsmak całości, bo sklep gruntowanie przebudowano.

App Store podpowie, co warto pobrać

Poszczególne sekcje po uruchomieniu sklepu teraz przywitają was wyglądem kart. App Store podpowie wam najpierw, co jest ostatnio warte uwagi, a następnie wyświetli inne propozycje na listach. Wyodrębniono także odrębną sekcję dla gier, które są najczęściej pobieranymi aplikacjami z App Store. Warto też dodać, że nowy system nie wspiera już 32-bitowych aplikacji.

iOS 11 App Store

Jeszcze lepsza Siri, choć nadal nie mówi po polsku

iOS 11 nie sprawi, że Siri przemówi po polsku. To się prędko nie zmieni i trzeba się z tym pogodzić. Co nie zmienia faktu, że wirtualna asystentka Apple’a doczekała się mnóstwa udoskonaleń. Oto wybrane z nich.

Możliwość tłumaczenia zdań

Siri w iOS 11 potrafi tłumaczyć słowa czy nawet całe zdania. Wystarczy ją tylko zapytać o przetłumaczenie danej frazy z jednego języka na inny i voila. Niestety, funkcja ta działa tylko w kilku językach i są to angielski, francuski, hiszpański, mandaryński (standardowy język chiński), niemiecki i włoski. Polska mowa nie jest obsługiwana.

Siri iOS 11

Lepszy głos

Apple pracowało nad tym, aby zapewnić Siri bardziej naturalny głos i zdaje się, że udało się tego dokonać. Akcent asystentki jest lepszy niż wcześniej i głos brzmi bardziej naturalnie. To zmiany, które z pewnością są na plus.

ARKit, czyli aplikacje, które na pewno zrobią na tobie wrażenie

ARKit to nowy framework będący jedną z najważniejszych nowości w iOS 11. Dzięki niemu twórcy aplikacji mogą tworzyć programy czy gry, które będą czerpać z możliwości rozszerzonej rzeczywistości, czyli AR. Wiele z tych projektów na pewno zrobi na was wrażenie.

Możliwości jest naprawdę wiele

ARKit już teraz, jeszcze przed oficjalną premierą iOS 11, doczekało się ciekawych zastosowań. Wystarczy, że rzucicie okiem tutaj czy tu. To aplikacje, które stanowią tylko przedsmak możliwości tego rozwiązania. Po premierze nowego systemu dla iPhone’ów i iPadów będzie ich znacznie więcej. Wśród firm, które zamierzają wykorzystać możliwości ARKit jest m.in. IKEA.

iOS 11 beta AR ARKit który iPhone iPad

ARKit nie dla wszystkich

Niestety, z możliwości ARKit z iOS 11 nie skorzystają wszyscy z was. Funkcja stawia dosyć duże wymagania sprzętowe i dlatego do działania wymaga urządzeń z procesorami Apple A9 lub nowszymi. To oznacza wsparcie dla właścicieli iPhone’ów 6s i nowszych oraz iPadów Air 2 lub iPadów mini 4 i nowszych modeli.

Jeszcze lepsza aplikacja Zdjęcia

Zdjęcia doczekały się wielu nowości wraz z iOS 10 z 2016 roku i wraz z iOS 11 będzie podobnie. Co w zasadzie nie powinno dziwić, bo smartfony coraz częściej służą nam do robienia zdjęć i Apple doskonale o tym wie.

Live Photos z nowymi funkcjami

Live Photos z iOS 11 to kilka nowych funkcji. Pierwszą jest pętla, która pozwala zapętlać żywe zdjęcia w wideo. Następnie mamy tak zwany odskok, gdzie zdjęcie może poruszać się do przodu i do tyłu. Ostatnią nowością jest długa ekspozycja. Apple wprowadziło w Zdjęciach także nowe filtry, które wielu osobom na pewno przypadną do gustu.

Nowe centrum sterowania

Centrum sterowania z iOS 11 zostało radykalnie przebudowane. Zmieniono jego wygląd i wprowadzono liczne usprawnienia. Jakie dokładnie?

Dopasowane do użytkownika

Nowe centrum sterowania pozwala w końcu dodawać i usuwać elementy. Można to zrobić w ustawieniach. W ten sposób każdy dostosuje ten element systemu pod kątem własnych preferencji i zbędne elementy będzie można usunąć.

Bez widoku na kartach

Centrum sterowania teraz znajduje się na jednym ekranie i Apple zrezygnowało z trzech kart, które wprowadzono w iOS 10. Jednym użytkownikom to się podoba, a innym nie. Niestety, pozostaje tylko się do tego przyzwyczaić. Wprowadzono też nowe narzędzie do nagrywania ekranu.

iOS 11 centrum sterowania

Nowa aplikacja Pliki

iOS 11 wprowadza nową aplikację o nazwie Pliki. Nie jest to typowy menedżer plików, które dostępne są dla urządzeń z Androidem. To coś znacznie więcej.

Pliki pogrupują wszystkie dane i dokumenty w jednym miejscu

Apple stworzyło pliki, aby każdy użytkownik miał prosty dostęp do wszystkich własnych plików niezależnie od tego, gdzie te są przechowywane. Będzie więc można uzyskiwać dostęp do dysków internetowych, jak Dysku iCloud, OneDrive’a czy Dropboksa. Nie zapomniano także o ostatnio używanych plikach. Te również będą miały własne miejsce.

Dużo nowości dla iPadów

iOS 11 wprowadzi wiele usprawnień na iPadach. Apple chwali się, że jego tablety jeszcze nigdy nie dostały naraz tylu nowych funkcji. Rzeczywiście, będzie ich całkiem sporo.

Dock, który znamy z macOS

iPad jeszcze nie zastąpi nam komputera z macOS czy Windows, ale na pewno małymi krokami się do nich zbliża. iOS 11 wprowadzi dock, gdzie będzie można dodawać ikonki aplikacji. Dock ma się także uczyć nawyków użytkownika i ten sposób ma dodawać po prawej stronie ostatnio uruchamiane aplikacje.

Apple iPad iOS 11

Lepsza wielozadaniowość

iOS 11 sprawi, że iPady będą naprawdę wygodne w trakcie pracy z wieloma aplikacjami. Pojawi się mechanizm przeciągnięcia i upuszczania. W ten sposób będzie można wygodnie przenosić wybrane elementy, jak tekst czy zdjęcia, z jednej aplikacji do drugiej. Przeprojektowano także ekran do przełączania się pomiędzy uruchomionymi programami.

Nowości w aplikacji Wiadomości

Wraz z poprzednią dużą aktualizacją to właśnie w aplikacji Wiadomości wprowadzono wiele nowych funkcji. W iOS 11 Apple jednak nie zapomniało o tej apce i przygotowało nowe funkcje. Te również zasługują na odnotowanie.

Łatwy dostęp do sklepu z rozszerzeniami

Apple w iOS 11 ułatwiło dostęp do sklepu z rozszerzeniami dla Wiadomości, które wprowadzono w zeszłym roku. Teraz łatwiej można się do nich dostać, bo szuflada z aplikacjami została przeprojektowana.

To nie wszystko

Wiadomości doczekały się także innych, pomniejszych udoskonaleń. Warto tu wspomnieć o nowych efektach. Nową funkcją jest także możliwość przesyłania pieniędzy. Niestety, ta ostatnia nie będzie dostępna w Polsce, bo u nas nie ma Apple Pay.

iOS 11 beta nowe efekty w Wiadomości

AirPlay 2

Technologia AirPlay towarzyszy nam od lat, ale ostatnimi czasy można było mieć wrażenie, że Apple o niej zapomniało. Cóż, tak się nie stało. Wraz z iOS 11 debiutuje AirPlay 2, które znajdzie się w głośniku Apple HomePod.

Nowe funkcje nie dla wszystkich

AirPlay 2 ułatwi kontrolowanie wielu głośników w całym domu. Ma też zapewnić im możliwość wzajemnej komunikacji czy synchronizacji. Niestety, nowe funkcje pojawią się tylko dla nowych urządzeń lub ewentualnie tych, które dostaną odpowiednie uaktualnienie firmware. To oznacza, że z jej możliwości skorzystamy najczęściej po zakupie nowego sprzętu, który zaoferuje wsparcie dla tej technologii.

Klawiatura z trybem jednej ręki

Czego brakowało wam do tej pory w iPhone’ach Plus? Pewnie trybu dla jednej ręki dla klawiatury, prawda? Spokojnie, ta funkcja też jest.

Aktywacja trybu jednej ręki jest bardzo prosta

Chcąc aktywować w iOS 11 tryb jednej ręki trzeba tylko wybrać klawisz emoji i chwilę go przytrzymać. Następnie można wskazać tryb lewo- lub prawostronny. Nic trudnego, a z pewnością ułatwi często pisanie jedną dłonią.

iOS 11 klawiatura

Automatyczne ustawienia

Automatyczne ustawienia to kolejna nowość z nowego systemu Apple’a, która z pewnością wam się spodoba. W ten sposób konfiguracja nowego urządzenia z iOS 11 nie była jeszcze tak prosta. Wszystko sprowadzi się do zbliżenia dwóch urządzeń do siebie.

Nowy iPhone zaimportuje wiele ustawień i haseł z innego urządzenia

Apple tłumaczy, że wystarczy tylko zbliżyć nowe urządzenie, na przykład iPhone’a z iOS 11, do innego sprzętu firmy. Następnie wiele ustawień, w tym osobistych czy haseł z pęku kluczy iCloud zostanie skopiowanych. Proste i wygodne.

Nowości będzie znacznie więcej

iOS 11 wprowadzi tak naprawdę dużo więcej udoskonaleń i nowych funkcji. Trudno je jednak opisać w jednym artykule. W każdym razie na bieżąco staramy się śledzić to, co pojawia się w tej aktualizacji Apple’a, jeszcze na etapie beta testów. Jeśli nie chcecie nic przegapić, to odwiedzajcie naszą stronę regularnie. Wtedy będziecie mieć pewność, że nic was nie ominie. Na koniec warto dodać, że nowe emoji z Unicode 10 pojawią się dopiero wraz z iOS 11.1 lub 11.2.

Na poniższym filmie obejrzysz 11 najciekawszych nowości z iOS 11:

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij