Udostępnij
Tweetnij

Apple potwierdza prace nad oprogramowaniem dla autonomicznych pojazdów

Apple być może nie zechce nigdy wprowadzić na rynek własnego auta, ale wiemy nie od dziś, że gigant z Cupertino wykazuje zainteresowanie rynkiem motoryzacyjnym. Tim Cook, CEO Apple’a po raz pierwszy potwierdził publicznie, że jego firma rzeczywiście opracowuje oprogramowanie z myślą o autonomicznej jeździe. Niestety, dokładnych szczegółów nie ujawnia.

Apple być może nie zechce nigdy wprowadzić na rynek własnego auta, ale wiemy nie od dziś, że gigant z Cupertino wykazuje zainteresowanie rynkiem motoryzacyjnym. Tim Cook, CEO Apple’a po raz pierwszy potwierdził publicznie, że jego firma rzeczywiście opracowuje oprogramowanie z myślą o autonomicznej jeździe. Niestety, dokładnych szczegółów nie ujawnia.

Apple CarPlay

Apple wykazuje coraz większe zainteresowanie rynkiem motoryzacji. Plotki na ten temat przybrały na sile w 2014 roku, kiedy to dowiedzieliśmy się, że gigant z Cupertino może przygotowywać własny samochód, który zechce wprowadzić do sprzedaży. Wiele wskazuje na to, że tak się nie stanie, ale firma cały czas testuje rozwiązania, które można wykorzystać w trakcie autonomicznej jazdy.

Tim Cook w wywiadzie udzielonym Bloombergowi przyznał, że jego firma rzeczywiście opracowuje oprogramowanie do autonomicznej jazdy. CEO Apple’a zrobił to po raz pierwszy, bo wcześniej nie komentował tego typu doniesień. Postrzegamy ją jako matkę wszystkich projektów AI – powiedział Cook i dodał: Autonomia jest dla nas czymś niezwykle ekscytującym, ale zobaczymy, gdzie nas zaprowadzi. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć z punktu widzenia produktów, co zrobimy, ale jest jasne, że jest to podstawowa technologia, którą uważamy za bardzo ważną.

Oczywiście, szef Apple’a nie ujawnił żadnych szczegółów. Nie wiadomo więc, kiedy możemy spodziewać się premiery takiego oprogramowania i do jakich aut ono trafi. Do mitycznego Apple’a Cara najpewniej nie, bo ten nie powstanie.

Apple Car raczej nie pojawi się na rynku

Z informacji, które pojawiały się w sieci przez ostatnie lata wynika, że Apple zatrudniło do prac nad Project Titan nawet około tysiąca osób. Wśród nich znaleźli się byli pracownicy Tesli czy Nvidii. Z czasem jednak plany uległy zmianie i prawdopodobnie z pomysłu wprowadzenia do oferty własnego auta firma z Cupertino się wycofała. Co nie zmienia faktu, że niegdyś zechce reaktywować ten projekt. Nic nie można wykluczyć.

Apple ma już w ofercie rozwiązanie o nazwie CarPlay. To oprogramowanie, które z roku na rok trafia do coraz większej liczby samochodów firm trzecich. Nie jest jednak związane z autonomiczną jazdą. To odrębny projekt, nad którym prace dopiero trwają. Z pewnością ważną rolę odegra tu AI (sztuczna inteligencja) czy AR (rozszerzona rzeczywistość), w którą firma Tima Cooka naprawdę wiele inwestuje. Z czasem przekonamy się, co umożliwią autonomiczne auta z softwarem giganta z Cupertino, ale pewnie nie nastąpi to w ciągu kilku najbliższych miesięcy, a raczej lat.

Na poniższym filmie obejrzysz 11 najciekawszych nowości z iOS 11 beta:

źródło: Bloomberg

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij