Udostępnij
Tweetnij

iOS 11, macOS High Sierra, watchOS 4 i tvOS 11, czyli nowe systemy Apple’a z WWDC 2017

iOS 11, macOS High Sierra, watchOS 4 oraz tvOS 11 to najnowsze wersje systemów operacyjnych, które Apple pokazało pierwszego dnia w trakcie keynote otwierającym WWDC 2017. Jeszcze dziś nowe oprogramowanie zostanie udostępnione deweloperom aplikacji w postaci wczesnych wersji beta. Dla wszystkich Apple planuje udostępnić aktualizacje we wrześniu.

iOS 11, macOS High Sierra, watchOS 4 oraz tvOS 11 to najnowsze wersje systemów operacyjnych, które Apple pokazało pierwszego dnia w trakcie keynote otwierającym WWDC 2017. Jeszcze dziś nowe oprogramowanie zostanie udostępnione deweloperom aplikacji w postaci wczesnych wersji beta. Dla wszystkich Apple planuje udostępnić aktualizacje we wrześniu.

iOS 11

WWDC 2017, a dokładniej keynote otwierający tegoroczną konferencję dla deweloperów, już za nami. W trakcie dzisiejszego wydarzenia w San Jose, Apple zaprezentowało nowe systemy operacyjne: iOS 11, macOS High Sierra, watchOS 4 oraz tvOS 11. Przyjrzyjmy się ich najciekawszym nowościom. Już wkrótce opublikujemy dla was bardziej szczegółowe artykuły, gdzie będziecie mogli zobaczyć zmiany wprowadzone w oprogramowaniu także na zrzutach ekranowych w naszym języku. Na to jednak potrzebujemy trochę więcej czasu, a tymczasem zobaczmy, jakie zmiany czekają nas we wrześniu.

iOS 11 to wiele nowości dla iPadów

iOS 11 zaprezentowany dziś na WWDC 2017 wniósł dużo zmian w iPadzie oraz iPhone. Apple skupiając się na premierze nowego iPada zaprezentował w swoim systemie mobilnym nowy sposób działania mechanizmu wielozadaniowości. iOS 11 pozwala teraz na wykorzystywanie panelu dokującego żywcem przeniesionego tu z macOS. Ten można wywołać z dowolnego miejsca w systemie – podobnie, jak panel ustawień – i aktywować dzięki niemu tryb dzielenia ekranu, który również został zmodyfikowania. Od teraz istnieje możliwość umieszczania na przestrzeni roboczej iPada aplikacji „fruwających”, które jesteśmy w stanie dowolnie umieszczać w wygodnym dla nas miejscu. Odświeżony został również widok panelu szybkich ustawień, który stawia dziś przede wszystkim na promowanie korzystania z funkcji Touch 3D w iPhone 6S, 7 oraz iPadach Pro. Wraz z nim zmodyfikowany został panel wyboru aktywnej aplikacji. W chwili obecnej przypomina tryb „Exposé” z macOS – gest powrotu do ekranu wygląda identycznie, jak w przypadku oprogramowania komputerowego Apple.

Apple WWDC 2017 iOS 11 macOS High Sierra tvOS 11 watchOS 4

iOS 11 wprowadza również aplikację „Pliki”, będącą alternatywą Makowego eksploratora plików Finder. Ciekawą rzeczą jest integracja programu z przestrzenią chmurową – również konkurencyjnych dla Apple firm, takich jak Google, Box oraz Microsoft. W systemie odnajdziemy również mechanizm przeciągania plików do innych aplikacji oraz usprawnionego zaznaczania wielu plików za jednym zamachem. Poprawiono również klawiaturę, która od teraz wspiera funkcję dłuższego przytrzymania klawisza dla wpisania symbolu znajdującego się pod jego miejscem.

Apple WWDC 2017 iOS 11 macOS High Sierra tvOS 11 watchOS 4

Siri w iOS 11 nauczyła się nowych sztuczek. Potrafi teraz wykrywać nie tylko ludzką mowę, ale również kontekst rozmowy, bazując m.in. na stronach przeglądanych przez nas w przeglądarce Safari. Funkcja – podobnie jak Siri, nie zawita do naszego kraju zbyt szybko. Na pocieszenie dodać można dodać jednak tryb „Nie przeszkadzać” dedykowany kierowcom w ruchu – ta funkcja powinna ograniczyć ilość wypadków samochodowych z uczestnictwem użytkowników sprzętu Apple.

Apple WWDC 2017 iOS 11 macOS High Sierra tvOS 11 watchOS 4

System płatności Apple Pay rozszerzył swoją funkcjonalność. Od teraz odnajdziemy go w aplikacji wiadomości, dzięki czemu bezproblemowe transfery pieniędzy w rodzinie oraz wśród znajomych będzie odbywać się bezproblemowo i przyjemnie. Funkcja nie będzie dostępna w naszym kraju.

App Store doczekał się odświeżenia, dzięki czemu będzie teraz jeszcze bardziej czytelny. Podobnie sytuacja wygląda z centrum powiadomień, które zmieniło swój wygląd względem iOS10, idąc w kierunku jeszcze większego minimalizmu. Ciekawostką jest również fakt wprowadzenia nowego formatu plików dla fotografii i filmów – HEVC oraz HEIF. HEVC ma sprawić, że filmy w formacie 4K będą kompresowały się w bardziej agresywny sposób przy zachowaniu dobrej jakości obrazu, co przeniesie się na znacznie mniejsze zajmowanie przez nie miejsca w pamięci dyskowej urządzenia. HEIF zadziała analogicznie z plikami graficznymi. Podczas tegorocznego WWDC zakomunikowano dość otwarcie, że czas, aby świat porzucił przestarzałe kodeki H.264 na rzecz nowocześniejszych o nazwie H.265. iOS11 trafi do użytkowników 64-bitowych iUrządzeń jesienią tego roku.

macOS High Sierra, bo lepszej nazwy nie było

macOS 10.13 debiutuje z nową nazwą High Sierra, wprowadzając wiele praktycznych rozwiązań. Najciekawszym z nich jest zaprezentowanie drugiej wersji graficznego API – Metal 2, będącego następcą Metala, który to zastąpił w OS X klasycznego OpenGL-a. Największą nowością w nowym API jest usprawnione funkcjonowanie zewnętrznych kart graficznych oraz pracy pod wieloma monitorami, jednocześnie podnosząc wydajność samego systemu operacyjnego i jego najcięższych elementów, takich jak animacje listy aplikacji.

Pod nóż kreślarski trafiła przeglądarka Safari, która według zapewnień Apple ma być o 80% szybsza od Google Chrome na stronach korzystających z nowoczesnych materiałów JavaScript. Następną kwestią będzie domyślne wyłączenie śledzenia w sieci, dzięki czemu przestaniemy być nękani przez reklamodawców spersonalizowanymi pod nas ofertami zakupowymi. Zablokowane zostaną również automatycznie uruchamiające się odtwarzacze, co znacznie przyśpieszy ładowanie się witryn i ograniczy irytację większości użytkowników komputerów Mac.

Aplikacja Zdjęcia zyska nowe funkcje obróbki fotografii, czym zbliży się do Adobe Lightrooma. Podobieństwo to nie jest jednak przypadkowe – możliwość przygotowania plików gotowych do obróbki w Photoshopie za sprawą paru kliknięć w natywnym programie dostarczanym z komputerem Mac oraz pozostałymi urządzeniami jest strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o fotografów, którzy niejednokrotnie pracują w terenie z daleka od swojego służbowego komputera.

Zobacz także: iOS 11 beta 1 – jak zainstalować nowy system Apple’a już teraz?

HFS – domyślny system plików w dotychczasowych wydaniach OS X oraz Mac OS odchodzi na emeryturę. Zastąpi go APFS, który będzie w standardzie obsługiwał szyfrowanie, ochronę przed różnej maści awariami pracy na plikach oraz najbardziej spektakularną ze wszystkich nowości – natychmiastowe przenoszenie katalogów i plików w nich się znajdujących się na jednym dysku. Mac OS High Sierra zyska również  wsparcie kodeków H.265/HEVC, które to będą wykorzystywane między innymi w aplikacji Final Cut.

watchOS 4 dla Apple Watcha, czyli system ciągle się rozwija

watchOS 4 to najnowsza wersja oprogramowania dla smartwatchy Apple Watch, która wprowadza dość niewiele względem swoich poprzednich aktualizacji. Pierwsza z nich, to nowe tarcze, które przeniosą na Apple Watcha bohaterów filmu animowanego Toy Story. Kolejną zmianą jest zmodyfikowany interfejs użytkownika z dodatkowymi ekranami zastępującymi domyślne tarcze. Są one wzorowane na kształt kalejdoskopu, co w dość oczywisty sposób nawiązuje do założyciela Apple – Steve Jobsa. Dlaczego? Polecam wam zapoznanie się z jego biografią.

watchOS 4

Poza zaktualizowanym wyglądem funkcji sportowych, do zegarka wprowadzono obsługę Apple Music, która łącząc się za pomocą bluetooth z iPhonem oraz słuchawkami Apple AirPods kopiuje niejako funkcjonalność legendarnego iPoda zaprezentowanego przez Apple 23 października 2001 roku.

Zobacz także: HomePod – to inteligentny głośnik Apple z Siri pokazany na WWDC 2017

Poniżej obejrzysz najciekawsze nowości wprowadzone przez Apple’a w iOS 10.3

źródło: Apple

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Rafał Kurczyński

Dwudziestotrzyletni kreatywny i artystycznie uzdolniony maniak Twittera, który bardziej od technologii kocha jedynie rocka i pisanie. Felietonista z wyboru. Poeta po godzinach.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij