Udostępnij
Tweetnij

iOS 11 bez wsparcia dla aplikacji 32-bit. Układy Apple A11 i nowsze tylko 64-bitowe?

Apple planuje zakończyć wsparcie dla przestarzałych aplikacji 32-bit. Ma to nastąpić już wraz z wydaniem iOS 11. Co jednak ciekawe, deweloper Steven Troughton-Smith twierdzi, że przyszłe procesory Apple’a, jak układ A11 i kolejne mogą zostać całkowicie pozbawione obsługi 32-bitowego oprogramowania. Taki układ może dostać iPhone 8.

Apple planuje zakończyć wsparcie dla przestarzałych aplikacji 32-bit. Ma to nastąpić już wraz z wydaniem iOS 11. Co jednak ciekawe, deweloper Steven Troughton-Smith twierdzi, że przyszłe procesory Apple’a, jak układ A11 i kolejne mogą zostać całkowicie pozbawione obsługi 32-bitowego oprogramowania. Taki układ może dostać iPhone 8.

Apple już od dawna zachęca deweloperów aplikacji i gier do zaktualizowania własnych projektów pod kątem 64-bitowej architektury. I wiele wskazuje na to, że iOS 11, którego premiery dla wszystkich możemy spodziewać się we wrześniu, całkowicie zakończy wsparcie dla przestarzałych aplikacji 32-bit. Tych po prostu nie będzie dało się uruchomić.

Apple iOS 11 FaceTime

Jeden z deweloperów aplikacji, Steven Troughton-Smith stwierdza, że porzucenie wsparcia dla 32-bitowych aplikacji w iOS 11 jest już w zasadzie pewne. System będzie zgodny jedynie z 64-bitowymi aplikacjami. Deweloper uważa również, że Apple może całkowicie rozstać się z 32-bitową architekturą w iUrządzeniach i przyszłe generacje procesorów firmy mogą zapewnić tylko zgodność z 64-bitowym oprogramowaniem. Smith nie wie jednak, czy to wpłynie na zwiększenie wydajności.

Apple już od jakiegoś czasu ostrzega w związku z planowanym zakończeniem wsparcia dla 32-bitowych aplikacji. W iOS 10.2.x podczas próby pobrania przestarzałej aplikacji z App Store wyświetlany był komunikat o tym, że program może spowalniać iUrządzenie i powinien zostać uaktualniony. W iOS 10.3 komunikat ostrzegawczy jest już jaśniejszy i tutaj wyświetlana jest informacja o tym, że aplikacja po prostu nie będzie działała w przyszłych wersjach systemu.

W iOS 10.3 Apple dodało nową sekcję w ustawieniach i jest to Zgodność programów. Użytkownicy mogą znaleźć tutaj listę przestarzałych aplikacji, których używają, ale te muszą zostać uaktualnione. Jeśli deweloper tego nie zrobi, to programy w iOS 11 nie uruchomią się.

Apple jako pierwsze wprowadziło wsparcie dla 64-bitowej architektury w urządzeniach mobilnych. Nastąpiło to już we wrześniu 2013 roku, gdy zadebiutował iPhone 5s. To pierwszy smartfon firmy z Cupertino, który otrzymał 64-bitowy SoC. Przez kolejne lata zmieniano wymagania dotyczące nowych aplikacji i ich aktualizacji. Wraz z iOS 11 nastąpi już definitywny koniec wsparcia dla przestarzałej architektury.

iPhone 8 z Apple A11 i iOS 11 w ogóle nie uruchomi 32-bitowych aplikacji?

iPhone 8, który zadebiutuje we wrześniu, może być pierwszym smartfonem Apple’a, który otrzyma procesor zgodny jedynie z 64-bitowym oprogramowaniem. Taki ruch z pewnością będzie ciekawy, ale widzimy, że firma z Cupertino robi co może, aby rozstać się ze starszymi rozwiązaniami i zapewnić wsparcie tylko dla przyszłościowej architektury. Trudno jednak powiedzieć, jak to wpłynie na ogólną wydajność.

iOS 11 zobaczymy już 5 czerwca, bo tego dnia odbędzie się pierwszy dzień WWDC 2017. Apple zaprezentuje system na keynote, a niedługo po tym powinno udostępnić deweloperom aplikacji pierwszą betę systemu. Premiera dla wszystkich powinna odbyć się we wrześniu.

źródło: Twitter

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij