Udostępnij
Tweetnij

iOS 11 bez wsparcia dla iPhone’ów 5 i 5c oraz iPada 4

iOS 11 zobaczymy najpewniej w trakcie czerwcowej konferencji WWDC 2017, a niedługo po niej rozpoczną się publiczne beta testy systemu. iOS 10.3 beta 1 wskazuje na to, że wraz z iOS 11 Apple zakończy wsparcie dla urządzeń z 32-bitowymi procesorami. To oznacza koniec dla smartfonów iPhone 5 i iPhone 5c oraz tabletu iPad 4.

iOS 11 zobaczymy najpewniej w trakcie czerwcowej konferencji WWDC 2017, a niedługo po niej rozpoczną się publiczne beta testy systemu. iOS 10.3 beta 1 wskazuje na to, że wraz z iOS 11 Apple zakończy wsparcie dla urządzeń z 32-bitowymi procesorami. To oznacza koniec dla smartfonów iPhone 5 i iPhone 5c oraz tabletu iPad 4.

Apple udostępniło w zeszłym tygodniu system iOS 10.3 beta 1. Najpierw dostęp otrzymali zarejestrowani deweloperzy aplikacji, a potem osoby zapisane do Apple Beta Software Program. W nowej wersji oprogramowania dostrzeżono komunikat, który wyświetla się w przypadku próby pobrania przestarzałych aplikacji z App Store, które nie są zgodne z 64-bitowymi wytycznymi Apple’a. Komunikat informuje, że dana aplikacja nie będzie zgodna z przyszłymi wersjami systemu firmy z Cupertino, a więc iOS 11, którego oficjalnej zapowiedzi spodziewamy się w trakcie czerwcowej konferencji WWDC 2017. Przykładowe ostrzeżenie widzicie na poniższym zrzucie ekranowym z serwisu źródłowego.

Apple iOS 11 iOS 10.3

We wcześniejszych wersjach iOS 10 Apple informuje jedynie o problemach wydajnościowych, które mogą powodować przestarzałe aplikacje. W przypadku komunikatu z najnowszej bety widać jednak, że takie programy czy gry w przyszłości w ogóle nie będą mogły być uruchamianie. I to oznacza też jedno. iOS 11 najpewniej nie trafi na starsze iSprzęty, które mają 32-bitowe procesory.

iOS 11 nie dla iPhone’ów 5 i 5c i tabletu iPad 4

Apple obecnie wspiera już niewiele urządzeń z 32-bitowymi procesorami. Są to iPhone 5 i 5c z 2012 roku oraz iPad 4. generacji. Te urządzenia w zeszłym roku dostały jeszcze uaktualnienie platformy, ale nie liczcie na to, że w tym roku też tak będzie. Apple najpewniej będzie chciało w końcu pozbyć się wsparcia dla urządzeń z 32-bitowymi procesorami. Tym bardziej, że już w 2013 roku firma z Cupertino postawiła na 64-bitowe procesory i pierwszym smartfonem z takim układem był iPhone 5s. Już w lutym 2015 roku wprowadzono w App Store obowiązek zgodności z nową architekturą, co dotyczyło wszystkich nowych aplikacji, a od czerwca tego samego roku dotyczyło to także zgłaszanych aktualizacji. W zeszłym roku Apple przeprowadziło także czystki w App Store, gdzie usunięto tysiące przestarzałych aplikacji, których deweloperzy nie chcieli zaktualizować pod kątem obowiązujących standardów.

Zobacz także >> Te skróty 3D Touch z pewnością warto znać

iOS 11 zostanie najpewniej zapowiedziany w czerwcu. Niedługo po WWDC 2017 rozpoczną się testy oprogramowania. Najpierw dostęp otrzymają deweloperzy aplikacji, a kilka tygodni później także publiczni beta testerzy. Aktualizacja dla wszystkich zadebiutuje pewnie w połowie września. I dostaną ją właściciele iPhone’ów 5s i nowszych, iPadów Air i mini 2 lub nowszych oraz iPodów touch 6. generacji.

Poniżej obejrzysz film poświęcony nowościom z iOS 10.3:

źródło: Macrumors

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij