Udostępnij
Tweetnij

CLW: w fabryce Pegatronu, gdzie powstają iPhone’y i iPady, panują tragiczne warunki

China Labor Watch opublikowało nowy raport na temat jednej z fabryk Pegatronu w Szanghaju, gdzie powstają m.in. iPhone’y oraz iPady. Panują tam tragiczne warunki pracy. Pracownicy muszą spędzać w fabryce wiele nadgodzin i są zmuszani do podpisywania sfałszowanych zaświadczeń.

Pegatron

China Labor Watch opublikowało nowy raport na temat jednej z fabryk Pegatronu w Szanghaju, gdzie powstają m.in. iPhone’y oraz iPady. Panują tam tragiczne warunki pracy. Pracownicy muszą spędzać w fabryce wiele nadgodzin i są zmuszani do podpisywania sfałszowanych zaświadczeń.

Pegatron jest jednym z najważniejszych partnerów firmy z Cupertino. W fabrykach producenta powstają m.in. iPhone’y oraz iPady. Najnowszy raport chińskiej organizacji China Labor Watch wykazuje, że w jednej z fabryk Pegatronu w Szanghaju panują bardzo złe warunki pracy.

Okazuje się, że pracownicy fabryki zarabiają tylko równowartość 1,85 dol. na godzinę. To daje w miesiącu pensję w wysokości zaledwie 318 dolarów w miesiącu. W przypadku nadgodzin, a tych w Pegatronie nie brakuje, średnia pensja wynosi  753 dolary miesięcznie. Pracownicy zmuszani się do brania co najmniej 20 nadgodzin tygodniowo. Normalne warunki pracy panujące w Europie (po 8 godzin 5 dni w tygodniu) w ogóle nie spełniają wymagań rekrutacyjnych Pegatronu. Wytyczne Apple w tej kwestii są jasne. Pracownicy podwykonawców nie mogą spędzać w pracy (wraz z nadgodzinami) więcej niż 60 godzin tygodniowo. Okazuje się jednak, że tylko 42% pracowników Pegatronu łapie się w tej normie. Reszta spędza więcej czasu w fabrykach.

W raporcie czytamy także na temat niebezpiecznych warunków pracy. Pracownicy Pegatronu są informowani o obecności niebezpiecznych substancji chemicznych (wymienia się m.in. rtęć oraz arsen), które używane są przy produkcji iPhone’ów oraz iPadów. Niestety, nie wiedzą w ogóle jak skutecznie się przed nimi chronić.

Kolejnym problemem w fabryce Pegatronu są oszustwa związane ze szkoleniami pracowników z zakresu bezpieczeństwa. Chińskie prawo zakłada szkolenia przez co najmniej 24 godziny. Natomiast szkolenia w Pegatronie są skracane i trwają tylko 8 godzin. Pracownicy są zmuszani do podpisywania sfałszowanych oświadczeń, gdzie mają m.in. potwierdzić udział w co najmniej 20-godzinnym szkoleniu. Później takie oświadczenia pokazywane są przedstawicielom Apple.

Złe warunki panują także poza miejscem pracy. China Labor Watch zidentyfikowało fatalne warunki mieszkalne. W pokojach śpi nawet po 14 osób, a na ścianach znajduje się grzyb. Przy okazji pokoje mają dodatkowych lokatorów w postaci pluskw.

IMG_20150915_192727 - Copy

Jak nietrudno zauważyć, nie wygląda to zbyt ciekawie. China Labor Watch doszukało się jednak w szanghajskiej fabryce Pegatronu pewnych ulepszeń względem audytu z 2013 roku. Wymienia się poprawę dotyczącą m.in. zmian zasad urlopowych, lepsze honorowanie osób będących na zwolnieniu lekarskim, brak dyskryminacji Tybetańczyków i Ujgurów oraz osób mających więcej niż 35 lat.

Mimo wszystko Apple dokłada starań, aby w fabrykach jego partnerów panowały coraz lepsze warunki pracy. Często udaje się tego dokonać z sukcesem, a innym razem… już nie.

źródło: chinalaborwatch

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij