Udostępnij
Tweetnij

Apple w Q4: 74,5 mln iPhone’ów i 21,4 mln iPadów. Tim Cook zdradza kilka ciekawych informacji

Wczoraj wieczorem firma z Cupertino ogłosiła wyniki finansowe za czwarty kwartał 2014 roku (dla Apple był to pierwszy kwartał 2015 roku fiskalnego). Obyło się bez niespodzianek. Apple pobiło kolejne rekordy, w tym sprzedaży iPhone’ów. Przez zaledwie trzy miesiące firma sprzedała ponad 74 miliony smartfonów z iOS. Natomiast sprzedaż iPadów poleciała w dół.

Logo firmy Apple

Wczoraj wieczorem firma z Cupertino ogłosiła wyniki finansowe za czwarty kwartał 2014 roku (dla Apple był to pierwszy kwartał 2015 roku fiskalnego). Obyło się bez niespodzianek. Apple pobiło kolejne rekordy, w tym sprzedaży iPhone’ów. Przez zaledwie trzy miesiące firma sprzedała ponad 74 miliony smartfonów z iOS. Natomiast sprzedaż iPadów poleciała w dół.

Przeczytaj koniecznie >> Tablety w Polsce: wiemy, które z modeli były najpopularniejsze przez ostatnie pół roku!

Apple wczoraj wieczorem ujawniło wyniki finansowe za zeszły kwartał. Firma pobiła wszelkie możliwe rekordy. Przychody firmy wyniosły 74,6 mld dolarów (30% więcej niż w Q4 2013 roku), a zysk netto wyniósł 18 miliardów dolarów, co przełożyła się na wzrost wartości akcji o 3,06 dolara. Obecnie firma ma aż 178 miliardów dolarów w gotówce. To więcej niż ma Intel czy Bank of America.

Jak natomiast wyglądała sprzedaż poszczególnych produktów? Następująco:

  • iPhone – w zeszłym kwartale Apple sprzedało rekordową ilość iPhone’ów, bo aż 74,5 mln sztuk! Dla porównania, w czwartym kwartale 2013 roku było to 51 mln smartfonów. Najchętniej kupowanym modelem był 4,7-calowy iPhone 6, ale na świecie są pewne państwa, gdzie popularniejszy był iPhone 6 Plus;
  • iPad – w tym przypadku doszło do spadku sprzedaży, co obserwowaliśmy przez cały 2014 rok. W zeszłym kwartale Apple sprzedało 21,4 mln tabletów z iOS. Dla porównania, rok wcześniej było to ponad 26 mln sztuk. To oznacza spadek o 18% w skali rok/rok. Nie zmienia to jednak faktu, że od samego początku Apple sprzedało już prawie 260 milionów iPadów;
  • Mac – w zeszłym kwartale Apple sprzedało również wiele komputerów Mac. Dokładnie 5,519 mln sztuk, czyli o 14% więcej niż w adekwatnym okresie z 2013 roku.

Apple ogłosiło również sprzedaż miliardowego urządzenia z systemem iOS. Był to iPhone 6 Plus z 64 GB pamięci w kolorze gwiezdnej szarości, który został kupiony w listopadzie.

Implementacja większych ekranów w iPhone’ach okazała się strzałem w dziesiątkę. W czwartym kwartale produkt ten wygenerował aż 69% wszystkich przychodów firmy z Cupertino. Dla porównania, iPad odpowiadał tylko za 12%. iPhone umocnił własną pozycję nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również na terenie państw azjatyckich, w tym w Chinach, Korei Południowej czy Japonii, gdzie większe modele są po prostu rozchwytywane. Cook powiedział, że jest to najlepszy smartfon na świecie. Patrząc na wyniki sprzedaży trudno się z tym nie zgodzić.

W trakcie wczorajszej telekonferencji Tim Cook przekazał także pewne informacje na temat zegarka Apple Watch, którego premiery spodziewaliśmy się w marcu. Cóż, przyjdzie nam poczekać trochę dłużej, bo sklepowa premiera Apple Watch odbędzie się w kwietniu. Wcześniej firma wspominała o początku 2015 roku. Warto jednak pamiętać o tym, że dla Apple oznacza to pierwsze cztery miesiące roku, a nie trzy. Tak więc słowo powinno zostać dotrzymane.

W tym roku Apple zamierza również rozwijać usługę Apple Pay, która miała świetny start w Stanach Zjednoczonych. Według Tima Cooka rok 2015 będzie należał właśnie do tego rozwiązania. To oznacza, że możemy spodziewać się ekspansji Apple Pay na kolejnych rynkach.

Apple podało również prognozy związane z obecnym kwartałem. Będzie on oczywiście słabszy dla firmy niż zeszły kwartał, ale powodów do narzekań z pewnością nie będzie. Prognoza związana z przychodami wynosi 52-55 mld dolarów.

Źródło: informacja prasowa Apple, Macrumors

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij