Udostępnij
Tweetnij

Recenzja aplikacji Pixelmator na iPada

Pixelmator to program, który od kilku lat cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników systemu OS X. Znajduje się on w połowie drogi między profesjonalnymi programami graficznymi Adobe, a amatorskimi projektami o małych możliwościach. Ku uciesze entuzjastów Pixelmatora, na ostatniej konferencji Apple została zaprezentowana wersja programu przeznaczona na iPady, którą miałem możliwość przetestować.

6

appstore

Pixelmator to program, który od kilku lat cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników systemu OS X. Znajduje się on w połowie drogi między profesjonalnymi programami graficznymi Adobe, a amatorskimi projektami o małych możliwościach. Ku uciesze entuzjastów Pixelmatora, na ostatniej konferencji Apple została zaprezentowana wersja programu przeznaczona na iPady, którą miałem możliwość przetestować.

Przeczytaj koniecznie >> Recenzje gier na tablety

Pixelmator to aplikacja przeznaczona do grafiki rastrowej. W przypadku iPada twórcy skupili się przede wszystkim na obróbce zdjęć, a dopiero w drugiej kolejności na możliwości tworzenia własnych rysunków i grafik. Nie oznacza to jednak, że program jest pozbawiony odpowiednich do tego narzędzi. Sam fakt, iż można go obsługiwać nie tylko za pomocą ekranu dotykowego, ale i przy użyciu bezprzewodowego stylusa, powinien o tym świadczyć. Dodatkowo dzięki możliwościom eksportu, użytkownik ma możliwość przenoszenia projektów między kilkoma aplikacjami, a także wyeksportowania go do formatu PNG, JPEG lub przeznaczonego do pracy w Adobe Photoshop.

5

Tworząc nowy projekt, który możemy zapisać w iCloud, mamy sposobność wyboru jednego z ponad trzydziestu gotowych presetów. Są to zarówno szablony ramek i kolaży, jak i arkusze z nałożonymi już filtrami różnego rodzaju. Poza tym użytkownik ma możliwość określenia dokładnych wymiarów pierwszej warstwy projektu, jeżeli wybierze, aby nie zawierała ona niczego poza białym tłem.

4

Pracę nad projektem można zacząć od importu konkretnej grafiki z galerii lub wykonanie zdjęcia z poziomu programu. Z całą pewnością zostanie to wykorzystane przez użytkowników serwisu Instagram, dla których prosty tryb edycji w tej aplikacji nie wystarcza. Dodatkowo program daje nam możliwość tworzenia wielu warstw, które ułatwiają pracę, oraz tekstów i kształtów. W obu przypadkach mamy możliwość zastosowania gradientów, cieni, odbić czy regulacji przezroczystości.

3

Po imporcie zdjęcia, program da nam do dyspozycji mnóstwo narzędzi, dzięki czemu będziemy mogli doprowadzić projekt do żądanego przez nas stanu. Na początku warto się skupić nad pędzlami. Użytkownik otrzymuje do dyspozycji aż 84 różnego rodzaju ołówki, markery, spraye i inne. W każdym przypadku możemy wybrać nie tylko kolor, ale także twardość i wielkość pędzla. Co ciekawe, jego grubość zmienia się zależnie od prędkości, z jaką przesuwamy palcem po ekranie iPada.

Twórcy Pixelmatora oddali użytkownikom do dyspozycji narzędzia, których próżno szukać w innych tego typu programach. Mamy możliwość użycia redukcji czerwonych oczu, ale także punktowej zmiany saturacji, ostrości i jasności. Dodatkowo program umożliwia skorzystanie z funkcji „Repair”, która pozwala na usunięcie niepożądanych elementów ze zdjęcia.

2

Liczba efektów i filtrów, które posiada Pixelmator, jest olbrzymia. Co więcej, program pozwala na ich modyfikację i szybki podgląd, co z całą pewnością zwiększa wygodą pracy nad projektem. Dodatkowo użytkownik ma możliwość modyfikacji dużej liczby parametrów graficznych, takich jak temperatura, poziomy, krzywe, balans kolorów, balans bieli, czy kontrast. Osoby przyzwyczajone do obróbki zdjęć w programie VSCOCam mogą być wręcz przytłoczone możliwościami Pixelmatora. Warto dodać, że dzięki rozszerzeniu w systemie iOS 8, użytkownik może użyć filtrów Pixelmatora także z poziomu systemowej aplikacji Zdjęcia.

7

W programach tego typu dużą rolę odgrywa możliwość zaznaczania fragmentu grafiki i praca na warstwach. Niestety interfejs w obu przypadkach nie jest zbyt przejrzysty, co jest jednym z największych minusów tej aplikacji. Warstwy możemy dowolnie układać, przesuwać, skalować oraz kopiować i duplikować. W przypadku zaznaczania, do dyspozycji użytkownika jest oddanych kilka narzędzi, w tym dwie „różdżki”, która automatycznie zaznaczą żądany obszar. Niestety nie zawsze działa to w sposób perfekcyjny.

1

Podsumowując, Pixelmator to obecnie najlepszy program w swojej klasie. Oferuje wiele narzędzi, które pomogą nam upiększyć nasze zdjęcia. Dodatkowo posiada tryb pracy na warstwach i możliwości zaznaczania. Interfejs programu pod względem przyjazności dla użytkownika pozostawia wiele do życzenia, jednak trzeba przyznać, że pozwala on na zaawansowane dostosowanie ustawień arkusza do naszych potrzeb. Program obecnie nie pozwala na synchronizację z odpowiednikiem na system OS X, jednak listopadowa aktualizacja ma to zmienić. Twórcy powinni również pomyśleć o trybie grafiki wektorowej, która dodała by ich programowi dodatkowych możliwości. Mimo wszystko warto podkreślić, że Pixelmator to świetny program o bardzo dobrym stosunku jakości do ceny, która wynosi 4,49 €.

Ocena: 5/6

Plusy:
+ ogromna ilość pędzli, filtrów i efektów;
+ możliwość pracy na warstwach;
+ możliwość eksportu projektu do popularnych formatów;
+ dobry stosunek jakości do ceny.

Minusy:
– mało przyjazny użytkownikowi interfejs;
– brak polskiej wersji językowej;
– brak trybu grafiki wektorowej.

appstore

Na co przede wszystkim zwracasz uwagę podczas zakupu tabletu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij