Udostępnij
Tweetnij

Rosja chce dostępu do kodu źródłowego iOS i OS X

Mikołaj Nikiforow – minister komunikacji Rosji wystosował do Apple prośbę o udostępnienie kodu źródłowego systemów iOS oraz OS X. Z jakiego powodu?

Logo firmy Apple

Mikołaj Nikiforow – minister komunikacji Rosji wystosował do Apple prośbę o udostępnienie kodu źródłowego systemów iOS oraz OS X. Z jakiego powodu?

Przeczytaj koniecznie >> Sekrety iOS 8

Jaki masz ekran w tablecie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Stosunki Kremlu oraz Zachodu ostatnimi czasy uległy pogorszeniu i widzimy to między innymi po sankcjach nałożonych na Rosję przez Stany Zjednoczone oraz EU. Tymczasem Mikołaj Nikiforow – minister komunikacji Rosji żąda od Apple udostępnienia kodu źródłowego systemów OS X oraz iOS. Prośba związana jest ze sprawdzeniem oprogramowania pod kątem obecności elementów mogących posłużyć do szpiegowania. Zarówno zwykłych użytkowników, jak i rządu Rosji. Wg Nikiforowa firmy niechcące udostępnić takiego kodu mogą mieć coś na sumieniu. Dla przykładu, Microsoft współpracuje na tym polu z Rosją już od 2003 roku i systematycznie udostępnia Kremlowi kod własnego oprogramowania.

Rosjanie ostatnimi czasy są mocno wyczuleni na NSA (Agencję Bezpieczeństwa Krajowego), której działania ujawnił Edward Snowden. Czy Apple zgodzi się i udostępni własny kod źródłowy? Tego nie wiemy, ale warto dodać, że jakiś czas temu rząd Rosji wymienił iPady na tablety od Samsunga, które rzekomo są bezpieczniejsze dla tamtejszej władzy.

źródło: Reuters

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij