Udostępnij
Tweetnij

Sekrety iOS 8: Handoff

Prezentacja systemów iOS 8 i OS X Yosemite pokazała nam zmiany, na które warto czekać. Oba systemy będą dużo lepiej współpracować ze sobą od iOS 7 i OS X Mavericks. W poprzednim artykule opisywałem dla Was możliwość nawiązywania i odbierania połączeń, a także wysyłania i odbierania SMSów i MMSów na Macu i iPadzie. Dzisiaj chciałbym przedstawić funkcję Handoff, która pozwala przejść z komputera na iPada i podjąć pracę dokładnie w tym miejscu, gdzie została przerwana.

Nagłówek_handoff

Prezentacja systemów iOS 8 i OS X Yosemite pokazała nam zmiany, na które warto czekać. Oba systemy będą dużo lepiej współpracować ze sobą od iOS 7 i OS X Mavericks. W poprzednim artykule opisywałem dla Was możliwość nawiązywania i odbierania połączeń, a także wysyłania i odbierania SMSów i MMSów na Macu i iPadzie. Dzisiaj chciałbym przedstawić funkcję Handoff, która pozwala przejść z komputera na iPada i podjąć pracę dokładnie w tym miejscu, gdzie została przerwana.

Przeczytaj koniecznie >> iOS 8. Najciekawsze funkcje niezaprezentowane na WWDC

Gdybyś miał wybrać tylko jedno akcesorium dla tabletu, to co by to było?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Web

Apple opisuje Handoff w następujący sposób: „Z Maca na iOS i vice versa. Tu zaczynasz, tam kończysz.” Dzięki Handoff, przenoszenie pracy między urządzeniami będzie nie tylko szybkie, ale także wygodne i efektywne. Będzie ona działać z aplikacjami Mail, Safari, Mapy, Wiadomości, Przypomnienia, Kalendarz, Kontakty, a także z pakietem iWork, w którego skład wchodzą Pages, Numbers i Keynote. Warto dodać, że Apple udostępniło API deweloperom, więc w najbliższej przyszłości możemy liczyć na implementację tej funkcji w niezależnym oprogramowaniu. Rozpoczynając pracę w każdej z wyżej wymienionych aplikacji na jednym urządzeniu, uzyskamy do niej szybki dostęp na drugim, nie tracąc przy tym żadnych stworzonych treści i danych. Dotychczas przenoszenie szkiców pracy między urządzeniami było albo niemożliwe albo wymagało dokonania wcześniejszego zapisu w iCloud, a następnie wczytania go. Nie było również możliwości szybkiego otwarcia programu, z którego korzystaliśmy na poprzednio używanym sprzęcie. Wraz z premierą OS X Yosemite i iOS 8 uzyskamy taką możliwość, o ile oba urządzenia będą znajdowały się w tej samem sieci Wi-Fi.

Poczta

Wystarczy, że rozpoczniemy pisać tekst w Pages na iPadzie, a po włączeniu Maca, będziemy mogli go na nim dokończyć. Analogicznie, oglądając mapę Rzymu na Macu, po wzięciu iPada do ręki szybko powrócimy do planowania wycieczki. Otwarta w systemie iOS aplikacja pojawi się w docku w systemie OS X, natomiast w drugą stronę, dostęp do używanego programu będzie możliwy z ekranu blokady lub kart multitaskingu. Przeciągnięcie ikony programu w górę doprowadzi do włączenia go, wraz z dostępem do stworzonych uprzednio na drugim urządzeniu danych. Obecnie zdarza się, że nasz sprzęt nie wykryje, że korzystamy z danego programu lub po wykryciu nie otworzy stworzonego szkicu, a jedynie sam program. Jestem jednak pewien, że do ukazania się publicznej wersji obu systemów, zostanie to dopracowane i będziemy się cieszyć w pełni nowymi możliwościami.

Mapy

Od października użytkownicy sprzętu Apple, dzięki nowym rozwiązaniom będą mogli ułatwić sobie pracę. Funkcje wprowadzone do nowych systemów, pozwolą na skupieniu się na działaniu na jednym urządzeniu bez konieczności sięgania po iPhone’a w celu odebrania SMSa, czy wykonania połączenia. Przenoszenie wykonywanych zadań między urządzeniami stanie się proste i szybkie, co umożliwi zachowanie ciągłości naszej pracy. Nowe funkcje dają także więcej możliwości deweloperom, którzy będą mogli wykorzystać Handoff w swoim oprogramowaniu. Apple coraz bardziej zbliża do siebie swoje dwa systemy operacyjne, a to wszystko z korzyścią dla użytkownika. Dzięki ujednoliceniu designu oraz wprowadzeniu wyżej opisanych przeze mnie funkcji, będzie on czuł się podobnie pracując zarówno na iPadzie i iPhonie, jak i na Macu. Jeżeli plotki o zegarku iWatch, który prawdopodobnie będzie obsługiwał powiadomienia się potwierdzą, to osoba będąca w ekosystemie Apple zacznie coraz rzadziej sięgać po iPhone’a. Przy pracy na Macu dostępne będzie wykorzystanie wszelkich możliwości komunikacyjnych przy jego użyciu, a reakcja na powiadomienia będzie możliwa do wykonania w dużym stopniu z poziomu urządzenia naręcznego.

Jestem pewien, że i wy czekacie na wyżej opisane przeze mnie zmiany. Jeżeli macie co do nich pytania, to dajcie mi znać w komentarzu lub za pośrednictwem Twittera (jacek_zieba).

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij