Udostępnij
Tweetnij

iOS 8. Co już wiemy o nowym systemie dla iUrządzeń?

Do tegorocznej konferencji WWDC pozostało już tylko półtora miesiąca. Jednym z najważniejszych produktów, których spodziewamy się w trakcie tego wydarzenia jest kolejna odsłona systemu iOS – z numerkiem 8, która ukrywa się pod nazwą kodową „Okemo”. Co już wiemy na temat tego wydania oprogramowania? Okazuje się, że całkiem sporo, a więc pora na małe podsumowanie dotychczasowych plotek.

Do tegorocznej konferencji WWDC pozostało już tylko półtora miesiąca. Jednym z najważniejszych produktów, których spodziewamy się w trakcie tego wydarzenia jest kolejna odsłona systemu iOS – z numerkiem 8, która ukrywa się pod nazwą kodową „Okemo”. Co już wiemy na temat tego wydania oprogramowania? Okazuje się, że całkiem sporo, a więc pora na małe podsumowanie dotychczasowych plotek.

Przeczytaj koniecznie >> iOS 7.1: jakie problemy rozwiązuje, a których nie?

Cenisz sobie produkty Apple?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Tegoroczna konferencja WWDC odbędzie się w dniach 2-6 czerwca. Pierwszego dnia wydarzenia spodziewamy się oczywiście prezentacji systemu iOS 8, który w postaci bety zostanie zapewne tego samego dnia oddany w ręce deweloperów. Przyjrzyjmy się z bliska znanym dotychczas informacjom związanym z nowym iOS.

Healthbook

Healthbook będzie nową aplikacją w iOS 8 i zdaje się, że będzie stanowić jedną z najważniejszych nowości w tym systemie. Program ma odpowiadać za monitorowanie kondycji oraz zdrowia użytkowników. Apple w ostatnim czasie zatrudnił całkiem sporo specjalistów od zdrowia i czujników medycznych, a to pozwala nam sugerować, że Healthbook będzie oferować naprawdę dużą funkcjonalność z zakresu monitoringu funkcji życiowych i nie tylko. W aplikacji nie zabraknie również tzw. karty nagłych wypadków, która ma przechowywać istotne informacje o użytkowniku, w tym między innymi grupę krwi, wagę i informacje kontaktowe do lekarzy, co powinno pozwolić szybciej podejmować decyzje medyczne w nagłych przypadkach.

Healthbook App

Jednym z istotnych elementów Healthbook będzie również sekcja aktywności, gdzie znajdziemy informacje na temat ilości kroków oraz spalonych w trakcie wysiłku kalorii. Oczywiście Healthbook ma być mocno powiązany z mitycznym zegarkiem iWatch, którzy rzekomo będzie posiadać szereg nieinwazyjnych czujników monitorujących różne parametry użytkownika.

Odświeżone mapy

Wraz z iOS 8 mamy doczekać się również udoskonalonych map od Apple, które debiutowały wraz z iOS 6. W nowej odsłonie map firma z Cupertino zamierza skupić się na udoskonaleniach z zakresu monitorowania ruchu ulicznego, lepszej kartografii oraz tych obejmujących środki transportu publicznego.

Mapy Apple - ruch uliczny

Apple w ostatnim czasie również dokonało kilka przejęć firm, które mają szansę znacząco wpłynąć na ulepszenie map, które obecnie niespecjalnie mogą jeszcze konkurować z tymi od Google.

iTunes Radio oraz TextEdit i Preview

Wraz z iOS 8 Apple zamierza udoskonalić iTunes Radio. Prawdopodobnie w systemie pojawi się odrębna aplikacja dla tej usługi. Po to, aby iTunes Radio stało się bardziej widoczne w systemie. Ponadto mają pojawić się nowe funkcje, w tym możliwość przeglądania historii, możliwość nabywania odsłuchiwanych utworów oraz zarządzania stacjami radiowymi.

Wraz z iOS 8 możemy również spodziewać się odrębnych aplikacji TextEdit i Preview, które znamy z OS X. W tym przypadku będziemy mieli do czynienia z przeglądarkami dokumentów i zdjęć, które przechowywane są na przykład w iCloud. Aplikacje pozbawione będą jednak możliwości edycji. W tym celu trzeba będzie sięgnąć po innego programy.

TextEdit oraz Preview

Wiadomości i powiadomienia

W iOS 8 Apple rzekomo zamierza uprościć element powiadomień na ekranie blokady. Obecnie dostępne są tam trzy karty, ale w nowej wersji oprogramowania mogą być już tylko dwie: widok Dzisiaj oraz dla wszystkich powiadomień. Z kolei w przypadku Wiadomości może pojawić się funkcja automatycznego kasowania wątków, gdzie będziemy mogli zdecydować po jakim czasie ma to się odbywać (po miesiącu lub roku).

Bez Game Center

Jeśli wierzyć plotkom, to w iOS 8 firma z Cupertino może pozbyć się centrum gier. Oczywiście funkcjonalność tego elementu nie zniknie całkowicie z systemu, ale zostanie scalona w samych grach. W tym przypadku wszystko jednak będzie zależeć od deweloperów aplikacji.

Co jeszcze?

To oczywiście nie wszystko, co możemy zobaczyć w iOS 8 już za półtora miesiąca. Spodziewajmy się znacznie więcej nowości i udoskonaleń. W sieci plotkuje się między innymi o wsparciu dla VoLTE (Voice LTE), usprawnieniach z zakresu wydajności, zapewnieniu lepszej komunikacji pomiędzy aplikacjami z App Store (za sprawą usługi XPC i specjalnych interfejsów API) oraz udoskonaleniach dla CarPlay, a to z pewnością tylko wierzchołek góry lodowej.

Źródło: MacRumors, 9to5Mac

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij