Udostępnij
Tweetnij

64-bitowy układ ARM w iPhone to… marketingowa ściema?

Czy rzeczywiście 64-bitowe procesory ARM nie wnoszą nic istotnego dla statystycznego „Kowalskiego”? Tak twierdzi wiceszef Qualcomma ds. marketingu, Anand Chandrasekhe.

Apple A7

Czy rzeczywiście 64-bitowe procesory ARM nie wnoszą nic istotnego dla statystycznego „Kowalskiego”? Tak twierdzi wiceszef Qualcomma ds. marketingu, Anand Chandrasekhe.

Przeczytaj koniecznie >> Jak oszczędzać baterię w iOS 7? Oto najlepsze sposoby!

Grasz na tablecie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Vice Qualcomma twierdzi, że procesor 64-bitowy jaki można znaleźć w najnowszym smartfonie Apple, iPhone 5S, jest jedynie chwytem marketingowym. Ma on przyciągnąć potencjalnych klientów, w dodatku tych, którzy chcą koniecznie posiadać urządzenie cechujące się najnowocześniejszą technologią. Urządzenia mobilne nie wykorzystają jego zdaniem w pełni procesora opartego na tej architekturze.

Jak mówi Chandrasekhe, generalnie, największym profitem płynącym z architektury x64 jest jej możliwość readresowania pamięci operacyjnej, co de facto sprowadza się do obsługi jej ilości większej niż 4GB. Po co zatem taki procesor w smartfonie wyposażonym w 1GB RAM? Co ciekawe, te zarzuty o chwytach marketingowych nie przeszkadzają Qualcommowi interesować się rozwojem tej architektury. Jak twierdzi Chandrasekhe, ma ona znaczenie choćby z uwagi na rozwiązania zarządzania oszczędnością energii.

Co by o tym nie mówić, czy to chwyt marketingowy, czy rzeczywista potrzeba, Apple jako pierwsze zastosowało w swoim urządzeniu chip architektury x64. Nawet jeśli miałby się on okazać nigdy w pełni niewykorzystany. A Qualcomm? Podobnie jak Samsung i NVIDIA planuje rozwój procesorów 64-bitowych i ich zastosowanie w przyszłych smartfonach i tabletach…

Warto przy tej okazji wspomnieć, że w sieci zaczęły pojawiać się plotki, iż Android 4.4 KitKat będzie posiadał zaimplementowaną obsługę tychże układów.

Źródło: Android Authority

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij