Udostępnij
Tweetnij

Firefox dla iPada zadebiutuje w pierwszej połowie 2013 roku

Mozilla zamierza mocno kontratakować rynek urządzeń mobilnych i już w pierwszej połowie 2013 roku udostępni Firefoksa również na iPada – wynika z informacji opublikowanych przez serwis Komputer Świat, który uzyskał ekskluzywne informacje na temat nowej przeglądarki internetowej fundacji sprawującej pieczę nad liskiem.

Mozilla zamierza mocno kontratakować rynek urządzeń mobilnych i już w pierwszej połowie 2013 roku udostępni Firefoksa również na iPada – wynika z informacji opublikowanych przez serwis Komputer Świat, który uzyskał ekskluzywne informacje na temat nowej przeglądarki internetowej fundacji sprawującej pieczę nad liskiem.

Przeczytaj koniecznie >> Kupujemy tani tablet. Na co zwracać uwagę?

W połowie tego roku, za sprawą prezentacji multimedialnej Mozilli wyszło na jaw, że fundacja przygotowuje również Firefoksa na tablety z iOS. Junior, bo pod taką nazwą ukrywa się przeglądarka Mozilli dla iPada ma szansę zadebiutować już w pierwszej połowie 2013 roku – wynika z informacji ujawnionych dziś przez serwis Komputer Świat (no dobrze, chciałem być skromny, ale autorem tekstu jestem ja ;-) ).

Z informacji, które udało mi się ustalić wynika, że Firefox dla iPada zadebiutuje w App Store w H1 przyszłego roku. Najprawdopodobniej w drugim kwartale 2013 roku, gdyż program ciągle jest w fazie rozwoju. Źródła informacji niestety nie mogę zdradzić, ale są one bliskie Mozilli. Poza tym udało mi się ustalić, że Junior dysponować ma ascetycznym interfejsem, który będzie zbliżony do trybu czytania z Firefoksa dla Androida. Tak więc nie znajdziemy tutaj żadnych zbędnych kontrolek czy pasków, a strona internetowa ma być wyświetlana na pełnym ekranie. Ponadto lisek na iPadzie oferować ma dostęp do usługi Firefox Sync, a więc będziemy mogli bezproblemowo synchronizować nasze zakładki z innych urządzeń, na przykład komputerów.

To oczywiście nie wszystko, co wiemy na temat Firefoksa dla iPada. Na temat przeglądarki całkiem sporo informacji ujawniono za sprawą prezentacji multimedialnej w czerwcu tego roku. Mianowicie Junior umożliwia przeglądanie internetu w trybie pełnoekranowym, bez zbędnych elementów w interfejsie. Tak więc nie znajdziemy tutaj paska adresu czy kart. Elementy te zostały domyślnie ukryte. Dostęp do nich uzyskamy poprzez stuknięcie ikony [+], którą umieszczono po prawej stronie (jest jeszcze druga, przycisk wstecz). Dopiero wtedy wyświetlane jest nowe okno, gdzie znajdziemy następująco:

  • Miniatury z podglądem najczęściej odwiedzanych  stron internetowych (mniej więcej coś w stylu nowej karty z Firefoksa 13 dla desktopów).
  • Zakładki, które umieszczono w centralnej sekcji menu. Mogą one być wyświetlane zarówno w postaci tekstowej, jak i ikon prezentujących je w formie graficznej.
  • Pasek adresu, który pełni również rolę paska wyszukiwania.

Alex Limi z Mozilli przekazał kilka miesięcy temu następujące informacje na temat Juniora:„chcieliśmy zrobić coś zupełnie nowego. Chcieliśmy zobaczyć jak możemy przystosować naszą przeglądarkę do nowej platformy” i dodaje, że „jest wiele powodów dlaczego chcemy być na iOS, nawet jeśli nie możemy wykorzystać tutaj naszego silnika renderującego„. Mozilla stawia więc na wieloplatformowość własnej przeglądarki. Niemniej, nie widać w przypadku wariantu dla iPada unifikacji, której fundacja chce poddać pozostałe warianty Firefoksa na różne platformy, a mające być oparte na GUI Australis.

Teraz pozostaje nam już tylko czekać na to, czy wspomniane informacje rzeczywiście pokryją się z rzeczywistością.

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij