Mapy Google na iPhone’y i smartfony z Androidem śledzą nas nawet z wyłączoną opcją lokalizacji

Google i Apple mają nie lada orzech do zgryzienia odnoszący się do prywatności użytkowników. Nie tak dawno wyszło na jaw, że aplikacja Facebooka podsłuchuje. Teraz naukowcy dowiedli, że aplikacje firmy z Mountain View badają naszą dokładną lokalizację. Nie tylko kiedy są uruchomione, ale również wtedy, kiedy opcja lokalizacji jest wyłączona. Sprawa tyczy się zarówno wersji na smartfony iPhone, jak i te z Androidem

Google i Apple mają nie lada problemy przez ostatnie przesłuchania prezesa Facebooka. Według badań przeprowadzonych przez naukowców zajmujących się informatyką w Princeton, usługi Google na smartfony iPhone i te z Androidem przechowują dane o Twojej lokalizacji. Dzieje się tak nawet wtedy, kiedy używasz ustawienia prywatności, które mówi o tym, że nie jest to możliwe.

Google twierdzi, że nie bez powodu aplikacja pyta o uprawnienia, a nawet przypomina o udzieleniu pozwolenia na korzystanie z usług Map. Jednak po przyznaniu uprawnień do rejestrowania swojej lokalizacji w miarę upływu czasu Mapy zarówno na iPhone’a, jak i Androida, będą wyświetlać historię na osi czasu. Określa ona nasze codzienne ruchy. Po wyłączeniu historii lokalizacji Google twierdzi, że miejsca, które odwiedzasz, nie są już przechowywane.

Nie tylko Mapy Google – komunikaty pogodowe na iPhone i smartfony z Androidem również nas śledzą

Naukowcy odkryli jednak, że nie jest to prawda. Oznacza to, że nawet w przypadku wstrzymania historii lokalizacji niektóre aplikacje wspomnianej firmy automatycznie zapisują dane o lokalizacji. Jest też data, ale nie pojawia się przy tym pytanie o uprawnienia. Z drugiej strony, automatyczne codzienne aktualizacje pogodowe w telefonach z systemem Android dokładnie określają Twoją lokalizację.

Nawet wyniki wyszukiwania, które nie mają nic wspólnego z lokalizacją, dokładnie określają swoją szerokość i długość geograficzną. Wyniki zapisują na koncie. Problemy dotyczące prywatności dotyczą dwóch miliardów telefonów z systemem Android i milionów użytkowników iPhone’ów na całym świecie. Nie jest to tylko kwestia prywatności, ale także wyraźne naruszenie preferencji użytkownika.

Zobacz również: Najlepsze aplikacje na Androida – lipiec 2018

Źródło: Apnews

Katarzyna Dąbkowska: Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.
Powiązane wpisy
Disqus Comments Loading...

W serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika oraz do zbierania informacji statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.