Udostępnij
Tweetnij

Mapy Google na iPhone’y i smartfony z Androidem śledzą nas nawet z wyłączoną opcją lokalizacji

Google i Apple mają nie lada orzech do zgryzienia odnoszący się do prywatności użytkowników. Nie tak dawno wyszło na jaw, że aplikacja Facebooka podsłuchuje. Teraz naukowcy dowiedli, że aplikacje firmy z Mountain View badają naszą dokładną lokalizację. Nie tylko kiedy są uruchomione, ale również wtedy, kiedy opcja lokalizacji jest wyłączona. Sprawa tyczy się zarówno wersji na smartfony iPhone, jak i te z Androidem

Google i Apple mają nie lada problemy przez ostatnie przesłuchania prezesa Facebooka. Według badań przeprowadzonych przez naukowców zajmujących się informatyką w Princeton, usługi Google na smartfony iPhone i te z Androidem przechowują dane o Twojej lokalizacji. Dzieje się tak nawet wtedy, kiedy używasz ustawienia prywatności, które mówi o tym, że nie jest to możliwe.

Google twierdzi, że nie bez powodu aplikacja pyta o uprawnienia, a nawet przypomina o udzieleniu pozwolenia na korzystanie z usług Map. Jednak po przyznaniu uprawnień do rejestrowania swojej lokalizacji w miarę upływu czasu Mapy zarówno na iPhone’a, jak i Androida, będą wyświetlać historię na osi czasu. Określa ona nasze codzienne ruchy. Po wyłączeniu historii lokalizacji Google twierdzi, że miejsca, które odwiedzasz, nie są już przechowywane.

Nie tylko Mapy Google – komunikaty pogodowe na iPhone i smartfony z Androidem również nas śledzą

Naukowcy odkryli jednak, że nie jest to prawda. Oznacza to, że nawet w przypadku wstrzymania historii lokalizacji niektóre aplikacje wspomnianej firmy automatycznie zapisują dane o lokalizacji. Jest też data, ale nie pojawia się przy tym pytanie o uprawnienia. Z drugiej strony, automatyczne codzienne aktualizacje pogodowe w telefonach z systemem Android dokładnie określają Twoją lokalizację.

Nawet wyniki wyszukiwania, które nie mają nic wspólnego z lokalizacją, dokładnie określają swoją szerokość i długość geograficzną. Wyniki zapisują na koncie. Problemy dotyczące prywatności dotyczą dwóch miliardów telefonów z systemem Android i milionów użytkowników iPhone’ów na całym świecie. Nie jest to tylko kwestia prywatności, ale także wyraźne naruszenie preferencji użytkownika.

Zobacz również: Najlepsze aplikacje na Androida – lipiec 2018

Źródło: Apnews

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij