Udostępnij
Tweetnij

Przegląd flagowych tabletów. W czym można wybierać?

Zakup topowego tabletu to marzenie wielu osób, które poszukują najwyższej klasy urządzenia do rozrywki i pracy. O ich potrzeby dbają producenci, którzy co jakiś czas prezentują sprzęty zachwycające wydajnością, funkcjonalnością i wzornictwem. Wśród nich warte wyróżnienia są co najmniej trzy modele. Właśnie o ich możliwościach można dowiedzieć się z tego krótkiego zestawienia.

Najlepszy tablet, czyli jaki?

Choć każdy użytkownik tabletów kieruje się własnymi wymaganiami i szuka cech sprzętu, który będzie mu odpowiadać, to da się wymienić kilka z nich, które wydają się wspólne dla wszystkich. Tymi elementami specyfikacji są:

  • rodzaj matrycy i rozdzielczość ekranu;
  • wydajność procesora;
  • pojemność pamięci wewnętrznej i RAM;
  • akumulator.

Wyświetlacz

Dobór ekranu jest kluczowy, ale nie chodzi o jego wielkość. Długość przekątnej to kwestia osobistych preferencji, choć w przypadku topowych urządzeń zwykle i tak wynosi ona więcej niż 10 cali. Co w takim razie się liczy? Technologia, w jakiej wykonana została matryca. W tej kategorii nie mają sobie równych ekrany OLED oraz Liquid Retina XDR od Apple. Pod względem kolorystyki za najlepsze uchodzą wyświetlacze montowane w iPadach.

Nie każdemu jednak potrzebny jest flagowy tablet do półprofesjonalnego czy nawet zawodowego rysowania grafik, projektów tatuaży itd. W oglądaniu filmów i zdjęć równie dobrze sprawdzają się zjawiskowe ekrany OLED. W parze z wysoką rozdzielczością zapewniają doskonałe efekty wizualne.

Co ważne, na szczegółowość ekranu tabletu należy patrzeć inaczej niż na ten sam element specyfikacji w smartfonach. Zagęszczenie pikseli na cal (PPI) jest w nich około dwukrotnie mniejsze. Za doskonałe można uznać modele, w których ten współczynnik przekracza 250 jednostek.

Procesor

Obecnie topowe jednostki centralne (CPU) to Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 oraz Apple M2. Dzięki taktowaniu przekraczającemu 3 GHz wyposażone w nie tablety błyskawicznie przetwarzają wszelkie operacje. Przekłada się to na takie aspekty użytkowania jak szybkość otwierania aplikacji i ich działanie.

O tym, jak wielkie ma to znaczenie, wiele mogą powiedzieć osoby lubiące gry mobilne. Na tablecie z wydajnym CPU rozgrywka będzie płynna i to w najwyższych ustawieniach graficznych. Dodatkowo szybka jednostka centralna wspomoże tych, którzy na tablecie zamierzają obrabiać pliki graficzne lub wideo.

Pamięć

Dobór tabletu pod kątem pojemności pamięci najlepiej zacząć od sprawdzenia RAM. W najwyższej klasy modelach normą stało się montowanie kości liczących 12 GB. Nawet jednak mniejsza ilość wystarczy do bezproblemowego otwierania wielu aplikacji i utrzymywania ich w stanie gotowości bez przeładowywania. Na ten aspekt powinna zwrócić uwagę każda osoba, która planuje kupić model z górnej półki.

Inaczej podchodzi się do pojemności pamięci wewnętrznej. O tym, czy wystarczy np. 128 GB, czy może potrzebne okaże się 512 GB, ponownie decydują preferencje kupującego. Użytkownicy, którzy zdecydowaną większość plików przechowują w którejś z usług chmurowych, mogą zdecydować się na wariant z mniejszą ilością pamięci. W ten sposób nie stracą nic na wygodzie korzystania, a dodatkowo zaoszczędzą pieniądze. Wyższe wersje pamięciowe są bowiem droższe.

Dla niejednej osoby tablet to urządzenie, z którego korzysta się na kanapie i po połączeniu z domowym Wi-Fi. Innym potrzebny jest do pracy poza miejscem zamieszkania, a wtedy pojemność pamięci wewnętrznej nabiera znaczenia. Sygnał z publicznego hotspotu nie zawsze przecież jest dobrej jakości. W samolotach w ogóle nie wolno korzystać z internetu, a w takich sytuacjach pojemny dysk umożliwiający pracę na plikach offline staje się kluczowym elementem specyfikacji.

Akumulator

Ostatnia, ale nie mniej ważna cecha najlepszego tabletu, to pojemność ogniwa. Za optymalną można uznać już 8000 mAh. Jeśli akumulator ma zasilać wydajniejszy sprzęt z większym ekranem, np. o przekątnej 12 cali, lepiej, żeby liczył 10 000 mAh, a nawet nieco więcej.

Przy zakupie warto jeszcze sprawdzić, jak ta wartość przekłada się na SoT (Screen on Time), czyli czas działania z ekranem rozświetlonym na 50% i przy przeciętnym obciążeniu podzespołów. Za dobry rezultat uznaje się od 8 godzin pracy wzwyż. Co ważne, wartość ta spada, gdy na tablecie wykonuje się bardziej zasobożerne czynności takie jak granie albo obróbkę plików wideo.

3 flagowe tablety warte uwagi

Które tablety spełniają powyższe założenia? O to miano śmiało mogą konkurować modele wszystkich znanych koncernów. Grono sprzętów, którymi warto się zainteresować, trzeba więc zawęzić. Ciekawe urządzenia to:

  • Samsung Galaxy Tab S9 Ultra z Androidem;
  • iPad Pro z iPadOS;
  • Microsoft Surface Go 3 z Windows 10 lub Windows 11.

Wszystkie trzy urządzenia cechują doskonałej jakości ekrany i wydajne procesory. Ogromne możliwości przekładają się oczywiście na bardzo wysokie ceny. Osoby rozważające zakup któregoś z nich mają na szczęście szansę nabyć je na raty. Trzeba jednak pamiętać, że zdolność kredytowa jest kluczowa, by sprawić sobie taki sprzęt. W sklepie ekspedient bez wątpienia ją sprawdzi, a dopiero potem wręczy upragniony model klientowi.

Przydatne akcesoria do tabletów

Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie do zakupu flagowego sprzętu, a co więcej, zostało jeszcze trochę wolnych środków, warto zastanowić się nad dobraniem akcesoriów. Każdy z proponowanych modeli można obsługiwać rysikiem. Przy jego pomocy użytkownik nie tylko stworzy grafikę, ale także odręczne notatki. Stylus sprawdzi się też po prostu jako precyzyjne narzędzie do wskazywania ikon i innych elementów wyświetlanych na ekranie.

Rysik da się uznać za gadżet, który nie każdemu się przyda. Tego samego nie można jednak powiedzieć o futerale i klawiaturze. Idealnie dopasowane etui oferują zarówno producenci sprzętu, jak i niezwiązane z nimi firmy. Dobrym pomysłem jest przejrzenie propozycji sklepów sprzedających pokrowce do urządzeń mobilnych. Niewykluczone, że w którymś z nich uda się znaleźć pokrowiec dużo tańszy niż jego oficjalny odpowiednik.

Na dowolność w wyborze futerału mogą sobie pozwolić jednak tylko osoby, które nie planują korzystać z fizycznej, pełnowymiarowej klawiatury. Dlaczego? Niestety zdarza się, że akcesorium od producenta innego niż wytwórca danego sprzętu po prostu nie jest właściwie dopasowane. Innymi słowy, po założeniu etui na tablet miejsce wpięcia klawiszy zostaje zasłonięte.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij