Udostępnij
Tweetnij

Android 8.1 Oreo określi prędkość publicznych sieci Wi-Fi

Android 8.1 Oreo zawiera ciekawą funkcję, która pozwala na określenie prędkości oferowanych przez publiczne sieci Wi-Fi. Jeszcze zanim się do nich przyłączycie. Google przygotowało specjalną funkcję, która określa prędkość hotspotu i podaje informacje na jej temat w postaci jednej z czterech dostępnych opcji.

Android 8.1 Oreo

Android 8.1 Oreo zadebiutował wcześniej w tym tygodniu i zawiera także wiele pomniejszych usprawnień i nowości. Część z nich nie jest głośno rozgłoszona i z pewnością zalicza się do tych opcji nowa funkcja odpowiedzialna za dostarczanie informacji o prędkościach publicznych sieci Wi-Fi, czyli hotspotów. Jeszcze przed tym, gdy z taką siecią nawiążecie połączenie. Zobaczmy, jak to dokładnie ma działać.

Tak Android 8.1 Oreo określa prędkość publicznych sieci Wi-Fi

Użytkownik, który uda się do sekcji Ustawienia i Wi-Fi znajdzie wykaz wszystkich sieci bezprzewodowych, które znajdują się w zasięgu. To znamy od lat. Pojawia się jednak nowość. Oprócz nazw poszczególnych sieci jest też dodatkowa informacja umieszczona niżej. Będzie to jedna z następujących opcji:

  • Wolna – 0-1 Mbps
  • OK – 1-5 Mbps
  • Szybka – 5-20 Mbps
  • Bardzo szybka – więcej od 20 Mbps

Android 8.1 Oreo prędkość publicznych sieci Wi-Fi

Widzimy więc, jakich prędkości można się spodziewać na podstawie tej informacji. Dla mniej wtajemniczonych użytkowników Google przygotowało dodatkowe opisy. Te znajdziecie poniżej:

  • Wolna – pozwala wykonywać połączenia głosowe i wysyłać wiadomości tekstowe
  • OK – można korzystać ze stron internetowych w przeglądarce oraz używać social mediów czy strumieniować muzykę
  • Szybka – można strumieniować większość materiałów wideo
  • Bardzo szybka – Można strumieniować wideo w bardzo wysokiej jakości

Funkcja jest opcjonalna i tak naprawdę Android 8.1 Oreo pozwala ją zablokować. Wystarczy tylko udać się do ustawień Wi-Fi, gdzie można to wyłączyć. Wtedy informacje o prędkości otwartych sieci Wi-Fi nie będą wyświetlane. Pojawią się tylko ich nazwy.

Google dopiero wdraża to rozwiązanie, co przekazano w wypowiedzi dla serwisu AndroidPolice. To oznacza, że jeszcze nie wszyscy użytkownicy mają do tego dostęp. Android 8.1 ma zaoferować te opcje dla wszystkich (ok, teraz ręka w górę, kto już ma ten system) w ciągu kilku najbliższych tygodni. Wtedy informacje o prędkościach publicznych sieci Wi-Fi będą dostępne u każdego, kto ma urządzenie z tą wersją Androida.

Funkcja jest z pewnością ciekawa i przyda się na lotniskach czy w innych miejscach publicznych. Pamiętajmy jednak, że informacje będą wyświetlane tylko w sieciach Wi-Fi, które nie są zabezpieczone. W przypadku tych z hasłem takie detale się nie pojawią.

źródło: AndroidPolice, Google

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij