Udostępnij
Tweetnij

MIUI 9 – co nowego i kto dostanie ten system Xiaomi?

Xiaomi zaprezentowało dziś nową wersję własnej nakładki, czyli MIUI 9. Oprogramowanie wkrótce będzie dostępne w ramach publicznych beta testów. Oczywiście, nie dla wszystkich w tym samym czasie, ale jeśli będziecie cierpliwi, to jest niemal pewnym, że MIUI 9 trafi także na waszego smartfona Xiaomi lub tablet Mi Pad.

Xiaomi zaprezentowało dziś nową wersję własnej nakładki, czyli MIUI 9. Oprogramowanie wkrótce będzie dostępne w ramach publicznych beta testów. Oczywiście, nie dla wszystkich w tym samym czasie, ale jeśli będziecie cierpliwi, to jest niemal pewnym, że MIUI 9 trafi także na waszego smartfona Xiaomi lub tablet Mi Pad.

Xiaomi MIUI 9 tapety

MIUI 9 zaprezentowano dziś w Chinach. W trakcie specjalnej konferencji, na której zobaczyliśmy także smartfona Xiaomi Mi 5X. Prace nad nową nakładką zainaugurowano już w listopadzie zeszłego roku i dziś mogliśmy zobaczyć owoce kilkumiesięcznej pracy programistów. Trzeba przyznać, że warto było czekać.

MIUI 9 to wiele nowych funkcji

Xiaomi postanowiło wprowadzić we własnej nakładce liczne udoskonalenia i nowe funkcje, których tak bardzo brakowało. Oprogramowanie wprowadzi naprawdę wiele usprawnień. Rzućmy na nie okiem.

Praca na podzielonym ekranie

MIUI 9 wprowadza możliwość pracy na podzielonym ekranie. To rozwiązanie, które Google wprowadziło wraz z systemem Android 7.0 Nougat. Zapewne domyślacie się, że funkcja będzie ograniczona więc właśnie do urządzeń, które dostaną uaktualnienie do tej wersji platformy, prawda? Niestety, to prawda. Możliwość pracy w dwóch oknach na smartfonach Xiaomi będzie możliwa tylko w tych modelach, które mają (lub wkrótce dostaną) uaktualnienie do Nougata. Z listą kompatybilnych urządzeń zapoznacie się tutaj.

Xiaomi MIUI 9 beta

MIUI 9 pozwoli uruchamiać aplikacje w dwóch oknach. W ten sposób można pracować z dwoma programami na tym samym ekranie. Rozwiązanie jest bardzo wygodne i z pewnością szybko je docenicie.

Inteligentny asystent

MIUI 9 wprowadza Smart Assistant, który ma usprawnić wyszukiwanie. Xiaomi chwali się, że w ten sposób będzie można w prosty sposób znaleźć prawie wszystko. Zdjęcia, tekst, wiadomości, filmy i wiele więcej.

Xiaomi MIUI 9

Jeszcze szybsze aplikacje

Xiaomi wprowadziło w MIUI 9 wiele pomniejszych usprawnień, których nie widać gołym okiem, ale będzie dało się je odczuć w trakcie pracy z aplikacjami. MIUI 9 zapewni szybsze uruchamianie programów czy gier. Możliwe to będzie m.in. za sprawą optymalizacji kolejkowania wątków czy inteligentnej akceleracji procesora CPU. Dodano także wsparcie dla dynamicznego przydzielania zasobów czy nowy system plików.

Xiaomi MIUI 9

Smart App Launcher

To kolejna nowa funkcja MIUI 9. Ma odpowiadać za możliwość uruchamiania aplikacji na podstawie zawartości otwartych okien. Ta funkcja prawdopodobnie nie będzie jednak dostępna wszędzie.

Xiaomi MIUI 9

Nowe motywy

Tym razem coś dla estetów. MIUI 9 wprowadza trzy nowe motywy o nazwach (w nawiasach nazwy angielskie): 无界 (No Boundary), 幻彩 (Color Fantasy) oraz 炫黑 (Cool Black). Poniżej zrzuty ekranowe, które prezentują wygląd poszczególnych motywów.

This slideshow requires JavaScript.

Nowe funkcje na ekranie blokady

MIUI 9 wprowadza na zablokowanym ekranie nowe funkcje w postaci kart z informacjami i skrótami. W dolnej części pojawia się skrót do latarki, skąd szybko można ją włączyć. Poniżej zrzut ekranowy, który to obrazuje.

Xiaomi MIUI 9 beta

Czy mój smartfon Xiaomi dostanie MIUI 9, a jak tak, to kiedy?

Jeśli zastanawiacie się, które z modeli otrzymają aktualizację do MIUI 9, to lista prezentuje się następująco: Mi 6, Mi 5s Plus, Mi 5s, Mi 5c, Mi 5, Mi 4S, Mi 4c, Mi 4, Mi 3, Mi 2/2S, Mi MIX, Mi Max 2, Mi Max, Mi Note 2, Mi Note/Pro, Mi Pad 2, Mi Pad 1, Redmi Note 4X (MTK), Redmi Note 4X (SD), Redmi Note 4, Redmi Note 3 (MTK), Redmi Note 3 (SD), Redmi Note 2, Redmi Note, Redmi Pro, Redmi 4X, Redmi 4A, Redmi 4, Redmi 4 Prime, Redmi 3S/Prime, Redmi 3, Redmi 2A, Redmi 2/Prime, Redmi 1S, Redmi 1. Widzimy więc także wiele starszych modeli sprzed kilku lat, co z pewnością cieszy. Oczywiście ,wszystkie funkcje będą dostępne tylko na najnowszych modelach telefonów.

Dystrybucja aktualizacji będzie przebiegać etapami

MIUI 9 będzie dystrybuowane etapami. Co to oznacza? Nic innego jak to, że nie każdy dostanie oprogramowanie w tym samym czasie. Trochę to po prostu potrwa. W pierwszej kolejności system trafi na nowsze modele, a dopiero z czasem także na starsze telefony i tablety. Pamiętajmy również, że najpierw Xiaomi udostępni chińskie ROM-y. Dopiero później będzie to MIUI 9 Global ROM z innymi lokalizacjami.

Beta testy ruszą na dniach

Zgodnie z zapowiedziami, niedługo rozpoczną się oficjalne beta testy nowego systemu, o których przeczytacie tutaj. 11 sierpnia MIUI 9 China Developer ROM zostanie udostępniony użytkowników smartfonów Mi 6, Mi 5X i Redmi Note 4X. Potem, dokładnie 25 sierpnia, otrzymają dostęp użytkownicy Mi MIX, Mi Note 2, Mi 5, Mi 5s, Mi 5s Plus, Mi 5c, Mi Max 2, Mi Max 32G, Mi Max 64G/128G, Mi 4S, Mi 4c, Mi Note Pro oraz Redmi 4. Finalne wydanie chińskiego ROM-u ma być dystrybuowane jeszcze przed końcem września. Global ROM nie zostanie więc wydany wcześniej niż jesienią tego roku, z czym trzeba się pogodzić.

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij