Udostępnij
Tweetnij

Android w czerwcu: Nougat pomału do góry. Google udostępnia czerwcowe poprawki

Google udostępniło czerwcowe poprawki bezpieczeństwa dla systemu Android. Oczywiście, w pierwszej kolejności te trafią na urządzenia z serii Google Pixel i Nexus. Z czasem sięgną po nie także partnerzy OEM. Przy okazji firma z Mountain View opublikowała informacje o aktualnej fragmentacji Androida. Nougat nadal nie osiągnął bariery 10%.

Google udostępniło czerwcowe poprawki bezpieczeństwa dla systemu Android. Oczywiście, w pierwszej kolejności te trafią na urządzenia z serii Google Pixel i Nexus. Z czasem sięgną po nie także partnerzy OEM. Przy okazji firma z Mountain View opublikowała informacje o aktualnej fragmentacji Androida. Nougat nadal nie osiągnął bariery 10%.

Samsung Galaxy S7 edge XEO aktualizacja Android 7.0 Nougat OTA

Google, zgodnie z zapowiedziami sprzed kilku dni, zaczęło wdrażać czerwcowe poprawki bezpieczeństwa. Te zostały udostępniono urządzeniom z serii Google Pixel, jak i nowszym Nexusom. Oczywiście, nie każdy użytkownik otrzyma je w tym samym czasie, bo pełny rollout może potrwać nawet kilka dni.

Czerwcowe poprawki bezpieczeństwa dla systemu Android wnoszą naprawdę wiele poprawek błędów. W tym również wielu krytycznych. Te obejmują różne aspekty oprogramowania, jak obsługę Bluetooth, bibliotek, Media Framework czy kernela systemu. Poniżej znajdziecie aktualne numery oprogramowania, które otrzymują konkretne urządzenia wspierane przez Google’a.

Te urządzenia dostają system Android z czerwcowymi poprawkami bezpieczeństwa

  • Pixel i Pixel XL (NJH47B/NKG47L)
  • Nexus 6P (N2G47W)
  • Nexus 5X (N2G47W)
  • Nexus 6 (N6F27E)
  • Nexus 9 Wi-Fi i LTE (N9F27C / N4F27E)
  • Pixel C (N2G47W)
  • Nexus Player (N2G47X)

W niedługim czasie po czerwcowe poprawki bezpieczeństwa sięgną także partnerzy Google’a. Ostatni raport opublikowany przez firmę z Mountain View nie napawał jednak optymizmem. Okazało się (choć tak naprawdę wykaz nie był kompletny i nie zawierał wielu modeli telefonów), że aktualne poprawki bezpieczeństwa z ostatnich 60 dni miały tylko 42 różne modele urządzeń. Być może kiedyś coś poprawi się w tej kwestii, ale kiedy to nastąpi? To już pytanie, które powinniście zadawać producentom własnych smartfonów.

Android 7.0 Nougat umacnia się, ale bardzo pomału

Google opublikowało też aktualne statystyki dotyczące fragmentacji systemu Android. Jeśli oglądaliście wczorajszą konferencję Apple’a, to pewnie wiecie, że iOS 10 z września zadomowił się na 86% aktywnych iPhone’ów i iPadów. Tim Cook nie omieszkał nawiązać do Androida 7.0, który miał miesiąc temu udział na poziomie tylko około 7%. Z informacji opublikowanych przez Google’a wynika, że w tym miesiącu jest ciut lepiej, ale bez szału, bo Nougat ma tylko 9,5%.

Google Android fragmentacja w czerwcu

Najpopularniejszym Androidem pozostaje Marhsmallow. Ten ma udział na poziomie 31,2%. Tuż za nim jest Lollipop, gdzie Android 5.0 i 5.1 ma łącznie 30,8%. Starsze wersje systemu albo tracą, choć też odbywa się to pomału, lub stoją w miejscu. Kto wie, a może zapowiadany przez Google dla systemu Android O Project Treble coś w końcu zmieni w tej kwestii? Możliwe, ale o tym przekonamy się dopiero po premierze tej wersji oprogramowania, a to nastąpi dopiero za dwa lub trzy miesiące.

źródło: Android

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij