Udostępnij
Tweetnij

Android O to także wiele pomniejszych usprawnień i nowości

Android O Developer Preview 2 został udostępniony testerom wczoraj wieczorem. Tuż po zakończeniu konferencji otwierającej Google I/O 2017. Oprogramowanie zawiera znaczące ulepszenia, jak i pomniejsze nowości. Przyjrzeliśmy się zmianom, które pojawiły się w systemie Android O DP2 i względem pierwszej odsłony z marca trochę ich jest.

Android O Developer Preview 2 został udostępniony testerom wczoraj wieczorem. Tuż po zakończeniu konferencji otwierającej Google I/O 2017. Oprogramowanie zawiera znaczące ulepszenia, jak i pomniejsze nowości. Przyjrzeliśmy się zmianom, które pojawiły się w systemie Android O DP2 i względem pierwszej odsłony z marca trochę ich jest.

Android O Picture-in-Picture

Android O Developer Preview 1 udostępniono w marcu. Tam pojawiło się trochę zapowiedzi nowych funkcji, ale części z nich, bez kombinowania, jak trybu Picture-in-Picture, nie dało się normalnie uruchomić. Za nami konferencja Google I/O 2017, w trakcie której odbyła się zapowiedź systemu Android O i uruchomiono publiczne beta testy. Zobaczmy, co nowego wnosi zaktualizowana kompilacja.

Android O pozwala uruchamiać wideo w okienku

Picture-in-Picture to jedna z najważniejszych nowości Androida O. To funkcja, która pozwala uruchamiać w osobnym okienku wycinek czy playera z danej aplikacji. W ten sposób można je umieścić na głównym ekranie i następnie pracować z innymi programami.  Jest to bardzo wygodne rozwiązanie i w systemie Android 2 Developer Preview w końcu działa, jak należy. Przykład działania tej funkcji widzicie poniżej.

Android O Developer Preview 2

Odświeżone menu szybkich ustawień

Android O DP2 wprowadza pewne zmiany obejmujące wygląd szybkich ustawień. Jak dobrze wiemy, w Nougacie mają one ciemne tło. Teraz postawiono na jasny motyw z jasnoszarym tłem. Ikonki są w kolorach czarnym oraz ciemnoszarym i tylko gdzieniegdzie pojawiają się niebieskie elementy. Możecie to zobaczyć na poniższym zrzucie ekranowym.

Android O Developer Preview 2

Tutaj pojawiają się także pomniejsze zmiany, które obejmują m.in. brak zegara, który znajdował się po lewej stronie rozwiniętego już menu. Zegar znajduje się teraz w prawym górnym rogu (tak jak na ekranie domowym), a obok widać wskaźnik baterii (z informacją o naładowaniu w %) oraz siłę połączenia z siecią komórkową. Zmieniono też położenie ikonek od ustawień czy dostępu do kont użytkowników. Jasny motyw oparty na odcieniach szarości znajduje się także w całych ustawieniach i zdaje się, że wygląda znacznie lepiej niż ten ciemny.

Nowe emoji

Czym byłaby nowa wersja systemu bez nowych emoji, zgadza się? Android O wnosi nowe emoji i o tym wspominaliśmy wam szerzej już z rana. Nowe grafiki już nie wyglądają, jak „ziemniaki” i znacznie bliżej im do emoji znanych nam z iOS. Tym razem Google znacznie lepiej się postarało. Część z nowych emoji możecie zobaczyć poniżej. Warto dodać, że wraz z Androidem O Google udostępni specjalny kontener i w ten sposób nowe emotki będą mogły być implementowane bezpośrednio przez deweloperów aplikacji, a więc o ich dostępności nie będą już musiały decydować aktualizacje systemowe.

Android O emoji

Więcej informacji w sekcji Bezpieczeństwo i lokalizacja

Sekcja Bezpieczeństwo i lokalizacja (Security & Location) doczekała się udoskonaleń, które obejmują informacje o stanie zabezpieczeń. Tutaj można znaleźć informacje o stanie aktualizacji bezpieczeństwa dla Androida (gdzie wcześniej po taką informację trzeba było udawać się do sekcji System), czy będziemy mogli włączyć funkcje weryfikacji aplikacji i menedżera urządzeń Android, którego aplikacja w Sklepie Play to teraz Znajdź moje urządzenie.

Android O

Możliwość zmiany natężenia nocnego światła, ale tylko w Google Pixel

Android O wprowadza także suwak, który umożliwia zmianę niebieskiego światła. W ten sposób można zmienić natężenie takiego światła. Funkcja ta, niestety, ograniczona jest jedynie do smartfonów Google Pixel. Tak więc na poniższym zrzucie ekranowym widzicie, jak to wygląda na zdjęciu zapożyczonym z serwisu Android Police.

Android O Developer Preview 2
fot.: Android Police

Bardziej szczegółowe ustawienia dla baterii

Android O to także zupełnie nowe informacje na temat zużycia energii baterii poprzez poszczególne aplikacje. Mają one na celu dać lepszy wgląd w to, jak zużywana jest energia na tle całego użytkowania smartfona. Można zobaczyć zarówno informacje o czasie użytkowania, jak i zużyciu energii w tle.

Android O bateria

Oczywiście, tego typu pomniejszych usprawnień zapewne jest dużo więcej i z czasem poznamy kolejne udoskonalenia i zmiany. To jedynie kwestia czasu. Finalne wydanie Androida O ma zostać udostępnione latem tego roku.

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij