Android O to także wiele pomniejszych usprawnień i nowości

Dritone, 2017-05-18 18:04
0

Android O Developer Preview 2 został udostępniony testerom wczoraj wieczorem. Tuż po zakończeniu konferencji otwierającej Google I/O 2017. Oprogramowanie zawiera znaczące ulepszenia, jak i pomniejsze nowości. Przyjrzeliśmy się zmianom, które pojawiły się w systemie Android O DP2 i względem pierwszej odsłony z marca trochę ich jest.

Android O Picture-in-Picture

Android O Developer Preview 1 udostępniono w marcu. Tam pojawiło się trochę zapowiedzi nowych funkcji, ale części z nich, bez kombinowania, jak trybu Picture-in-Picture, nie dało się normalnie uruchomić. Za nami konferencja Google I/O 2017, w trakcie której odbyła się zapowiedź systemu Android O i uruchomiono publiczne beta testy. Zobaczmy, co nowego wnosi zaktualizowana kompilacja.

Android O pozwala uruchamiać wideo w okienku

Picture-in-Picture to jedna z najważniejszych nowości Androida O. To funkcja, która pozwala uruchamiać w osobnym okienku wycinek czy playera z danej aplikacji. W ten sposób można je umieścić na głównym ekranie i następnie pracować z innymi programami.  Jest to bardzo wygodne rozwiązanie i w systemie Android 2 Developer Preview w końcu działa, jak należy. Przykład działania tej funkcji widzicie poniżej.

Android O Developer Preview 2

Odświeżone menu szybkich ustawień

Android O DP2 wprowadza pewne zmiany obejmujące wygląd szybkich ustawień. Jak dobrze wiemy, w Nougacie mają one ciemne tło. Teraz postawiono na jasny motyw z jasnoszarym tłem. Ikonki są w kolorach czarnym oraz ciemnoszarym i tylko gdzieniegdzie pojawiają się niebieskie elementy. Możecie to zobaczyć na poniższym zrzucie ekranowym.

Android O Developer Preview 2

Tutaj pojawiają się także pomniejsze zmiany, które obejmują m.in. brak zegara, który znajdował się po lewej stronie rozwiniętego już menu. Zegar znajduje się teraz w prawym górnym rogu (tak jak na ekranie domowym), a obok widać wskaźnik baterii (z informacją o naładowaniu w %) oraz siłę połączenia z siecią komórkową. Zmieniono też położenie ikonek od ustawień czy dostępu do kont użytkowników. Jasny motyw oparty na odcieniach szarości znajduje się także w całych ustawieniach i zdaje się, że wygląda znacznie lepiej niż ten ciemny.

Nowe emoji

Czym byłaby nowa wersja systemu bez nowych emoji, zgadza się? Android O wnosi nowe emoji i o tym wspominaliśmy wam szerzej już z rana. Nowe grafiki już nie wyglądają, jak “ziemniaki” i znacznie bliżej im do emoji znanych nam z iOS. Tym razem Google znacznie lepiej się postarało. Część z nowych emoji możecie zobaczyć poniżej. Warto dodać, że wraz z Androidem O Google udostępni specjalny kontener i w ten sposób nowe emotki będą mogły być implementowane bezpośrednio przez deweloperów aplikacji, a więc o ich dostępności nie będą już musiały decydować aktualizacje systemowe.

Android O emoji

Więcej informacji w sekcji Bezpieczeństwo i lokalizacja

Sekcja Bezpieczeństwo i lokalizacja (Security & Location) doczekała się udoskonaleń, które obejmują informacje o stanie zabezpieczeń. Tutaj można znaleźć informacje o stanie aktualizacji bezpieczeństwa dla Androida (gdzie wcześniej po taką informację trzeba było udawać się do sekcji System), czy będziemy mogli włączyć funkcje weryfikacji aplikacji i menedżera urządzeń Android, którego aplikacja w Sklepie Play to teraz Znajdź moje urządzenie.

Android O

Możliwość zmiany natężenia nocnego światła, ale tylko w Google Pixel

Android O wprowadza także suwak, który umożliwia zmianę niebieskiego światła. W ten sposób można zmienić natężenie takiego światła. Funkcja ta, niestety, ograniczona jest jedynie do smartfonów Google Pixel. Tak więc na poniższym zrzucie ekranowym widzicie, jak to wygląda na zdjęciu zapożyczonym z serwisu Android Police.

Android O Developer Preview 2

fot.: Android Police

Bardziej szczegółowe ustawienia dla baterii

Android O to także zupełnie nowe informacje na temat zużycia energii baterii poprzez poszczególne aplikacje. Mają one na celu dać lepszy wgląd w to, jak zużywana jest energia na tle całego użytkowania smartfona. Można zobaczyć zarówno informacje o czasie użytkowania, jak i zużyciu energii w tle.

Android O bateria

Oczywiście, tego typu pomniejszych usprawnień zapewne jest dużo więcej i z czasem poznamy kolejne udoskonalenia i zmiany. To jedynie kwestia czasu. Finalne wydanie Androida O ma zostać udostępnione latem tego roku.

The following two tabs change content below.

Dritone

Redaktor prowadzący
Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.
Android · · · · · · · · ·