Udostępnij
Tweetnij

Huawei: w ciągu 5 lat chcemy prześcignąć Apple i Samsunga

Huawei jest chińską firmą, która wyrosła na giganta rynku smartfonów. Obecnie Huawei zajmuje trzecie miejsce na rynku i plasuje się za Samsungiem i Apple. Richard Yu, CEO firmy i jeden z jej założycieli wierzy jednak, że w ciągu pięciu lat Huawei będzie w stanie powalczyć o pierwsze miejsce podium. Poza tym dowiadujemy się, że już jesienią tego roku Chińczycy będą mieć w ofercie smartfona zgodnego z platformą Daydream, którą firma z Mountain View zapowiedziała w trakcie majowej konferencji Google I/O 2016.

Huawei jest chińską firmą, która wyrosła na giganta rynku smartfonów. Obecnie chiński gigant zajmuje trzecie miejsce na rynku i plasuje się za Samsungiem i Apple. Richard Yu, CEO firmy i jeden z jej założycieli wierzy jednak, że w ciągu pięciu lat Huawei będzie w stanie powalczyć o pierwsze miejsce podium. Poza tym dowiadujemy się, że już jesienią tego roku Chińczycy będą mieć w ofercie smartfona zgodnego z platformą Daydream, którą firma z Mountain View zapowiedziała w trakcie majowej konferencji Google I/O 2016.

Huawei wyrosło przez lata na potężną firmę. Chińczycy w 2015 roku sprzedali aż 108 milionów smartfonów i tym samym uplasowali się na trzecim miejscu. Liderem pozostaje Samsung, a na drugim miejscu jest Apple. Chińczycy mają jednak większe aspiracje i mierzą wyżej.

Richard Yu, CEO Huawei i jeden z założycieli w wywiadzie dla The Wall Street Journal przekazał, że w ciągu najbliższych pięciu lat będzie chciał, aby jego firma została liderem rynku smartfonów. Prawda jest taka, że Huawei rzeczywiście cały czas się umacnia. Nie tylko w Chinach, ale przede wszystkim na rynkach zachodnich. Widać to na przykładzie naszego kraju, gdzie Huawei tylko w pierwszym kwartale sprzedało ponad 400 tysięcy telefonów. To dało firmie drugie miejsce na polskim rynku. Naprawdę nieźle.

Huawei P9

Chińczycy zwiększyli także widoczność w Stanach Zjednoczonych. Stało się to m.in. możliwe za sprawą Nexusa 6P opracowanego dla Google. W ten sposób firma zaistniała także na rynku amerykańskim, który ostatnimi czasy mocno kontratakuje. W zeszłym roku Huawei dostarczyło 108 milionów smartfonów i w ten sposób zaliczyło wzrost sprzedaży aż o ponad 40% względem 2014 roku. Mimo to, do liderów rynku, a więc Samsunga i Apple’a, nadal daleko. Pierwsza z firm dostarczyła w zeszłym roku ponad 300 mln smartfonów, a druga ponad 200 mln sztuk.

Poza tym warto pamiętać, że pozostałe chińskie marki również się umacniają. Takie firmy jak Xiaomi, Vivo czy Oppo jeszcze jakiś czas temu nie były szerzej znane, a dziś mają naprawdę spore udziały. Nie tylko w rodzimych Chinach. Mimo to Huawei z pewnością cały czas może walczyć o to, aby być liderem wśród chińskich producentów smartfonów. Jest jednak mało prawdopodobnym, że firmie uda się przegonić w ciągu pięciu najbliższych lat Samsunga lub Apple. Oczywiście, nie można tego jednak w 100% wykluczyć.

Warto dodać, że Huawei jeszcze w tym roku zamierza wprowadzić do oferty nowego smartfona, który ma być zgodny z platformą Daydream dla wirtualnej rzeczywistości, którą firma z Mountain View zapowiedziała w zeszłym miesiącu, w trakcie konferencji Google I/O. Co to będzie za telefon? Zapewne Huawei Mate 9, ale to tylko nasze przypuszczenia. Na więcej szczegółów musimy jeszcze poczekać.

źródło: WSJ, Android Authority

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij