Udostępnij
Tweetnij

IDC: Sprzedaż smartfonów w 2016r. wzrośnie, ale jedynie o 3,1%

Kolejna firma zajmująca się analizą rynku twierdzi, że w 2016 będzie ostatnim rokiem dwucyfrowego wzrostu sprzedaży smartfonów. IDC uważa, że wzrost będzie, ale jedynie na poziomie 3,1%.

Kolejna firma zajmująca się analizą rynku twierdzi, że w 2016 będzie ostatnim rokiem dwucyfrowego wzrostu sprzedaży smartfonów. IDC uważa, że wzrost będzie, ale jedynie na poziomie 3,1%.

Analitycy z firmy IDC zajmującej się analizą rynku prognozują, że w 2016 roku sprzedaż smartfonów wzrośnie, ale nie o przewidywane wcześniej 5,7%, a jedynie o 3,1% i zamknie się w liczbie 1,483 mld sprzedanych sztuk. Z analiz IDC wynika również, że do 2020 roku nastąpi ponowny wzrost dostaw, tym razem o 5%. Pokrywa się to z analizami firmy Gartner, która prognozuje, że w tym roku nastąpi koniec ery dwucyfrowej sprzedaży smartfonów na świecie, choć nie twierdzi, iż będzie ona tak niska, jak to przedstawia IDC i wzrośnie o 7% do końca 2016 roku. Przypomnijmy, że w 2015 r. sprzedaż ta wrosła o 10,5% w roku minionym i 27,8% w roku go poprzedzającym.

Analitycy prognozują również, że sprzedaż iPhone’ów od Apple spadnie o 2%, ale sytuacja poprawi się wraz z nadejściem iPhone’a 7. Gigant z Cupertino może też, według prognoz, prężnie rozwijać się w Chinach, ale i tak odnotuje spadek w udziałach w rynku z 15,3% do 14,5% do 2020 roku.

iPhone 6s

IDC twierdzi jednak, że telefony z systemem Google’a będą chętniej kupowane. Analitycy twierdzą, iż udział Androida w rynku smartfonów wzrośnie do 83,7% pod koniec tego roku, a w 2020 wyniesie 85,1%. Najgorzej, według prognoz, ma się prezentować na rynku światowym Windows Phone. Sprzedaż tych telefonów w tym roku ma spaść o 61,6%, a w nieco zmniejszonym tempie, bo średnio o 25,2% sprzedaż tych urządzeń ma spadać też od 2016 do 2020 roku.

Tempo wzrostu na ten rok zostało nieco wyhamowane przez mniejsze dostawy do krajów rozwijających się i Chin. IDC przewiduje, że w Europie, USA oraz Chinach wzrost sprzedaży smartfonów nadal będzie postępował, jednak o jednocyfrowy numer, nie dwucyfrowy jak w przypadku ubiegłych lat. W Japonii i Kanadzie natomiast zauważony zostanie spadek sprzedaży smartfonów kolejno o 6,4 oraz 6,9%. Największą popularnością, według analityków, mają cieszyć się phablety. Szacuje się, że do 2020 r. osiągną one 9,2% wzrost w sprzedaży.

Analitycy twierdzą, że ludzie będą dłużej korzystać ze swoich urządzeń, bo wprowadzane zmiany są stopniowe, nie rewolucyjne. Użytkownicy telefonów będą czekali, aż smartfony z ciekawymi funkcjami osiągną niższą cenę.

Źródło: IDC

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij