Udostępnij
Tweetnij

Przyspieszamy Google Chrome na Androidzie

Gdy kupujemy nowego smartfona z dowolnym systemem operacyjnym, ten działa powalająco szybko i reaguje na naszą każdą – nawet najmniejszą reakcję. Z biegiem czasu, gdy pamięć systemowa zaczyna przepełniać się z powodu plików cache, sprzęt zwalnia do tego stopnia, że wiele osób sięga w tym czasie po nowe urządzenia. W dzisiejszym przypadku skupimy się na tym procesie, a dokładniej na samej przeglądarce Chrome w systemie Android. Jak przyśpieszyć Chrome?

Gdy kupujemy nowego smartfona z dowolnym systemem operacyjnym, ten działa powalająco szybko i reaguje na naszą każdą – nawet najszybszą reakcję. Z biegiem czasu, gdy pamięć systemowa zaczyna przepełniać się z powodu plików cache, sprzęt zwalnia do tego stopnia, że wiele osób sięga w tym czasie po nowe urządzenia. W dzisiejszym poradniku skupimy się na tym procesie, a dokładniej na samej przeglądarce Chrome w systemie Android. Jak przyśpieszyć Chrome?

Zobacz także >> Najciekawsze triki dla Google Now

Wyczyść pliki cache

Screenshot_2016-04-06-20-00-26

Pliki cache są bardzo przydatne. Są one zapisywanymi w pamięci urządzenia danymi, które znacznie przyśpieszają proces przeglądania sieci internetowej. Niestety, zapełniają one pamięć urządzenia, co ostatecznie spowalnia pracę systemu operacyjnego w przypadku, gdy nas smartfon lub tablet nie ma wystarczająco dużo pamięci systemowej (nie pamięci użytkownika).

Jak wyczyścić pliki cache w Chrome na Androidzie? Wykonując następujące czynności:

 1. Przejdź do aplikacji ustawienia.
 2. Wybierz aplikacje.
 3. Następnie znajdź na liście Chrome i wybierz je.
 4. Przejdź do sekcji pamięć.
 5. Wybierz opcję wyczyść pamięć podręczną.

Uruchom opcję oszczędzania transferuScreenshot_2016-04-06-20-00-56

Prędkość wczytywania stron zależy od dwóch czynników – wydajności urządzenia oraz samego transferu danych. Jeśli więc obydwa te czynniki są na zadowalającym poziomie, dlaczego nie spróbować delikatnie przyśpieszyć tego procesu przez wykorzystanie opcji oszczędzania transferu?

Cel z założenia jest prosty – wysyłać do nas pakiety z wykorzystaniem po drodze serwerów Google, które mają na celu skompresować ich rozmiar, co pozwoli szybciej i praktyczniej wczytać je na ekranie naszego smartfona – w końcu te wyświetlają sieć w stylu przystosowanym do ekranów mniejszych niż te w tabletach czy komputerach PC, po co więc pobierać zdjęcia i elementy strony w ich pełnej – biurkowej formie?

Jak włączyć opcję oszczędzania transferu danych? W następujący sposób:

 1. Otwórz Chrome.
 2. Dotknij guzik odpowiedzialny za wyświetlenie menu przeglądarki.
 3. Wybierz opcję ustawienia.
 4. Przejdź do sekcji oszczędzanie transferu danych.
 5. Aktywuj omawianą funkcję.

Wyłącz Javascript

Czym jest Javascript? Najprościej przedstawić go w formie wszystkich efektów, które widzicie na stronach internetowych. Wszelkiej maści przejścia i reakcje na wybieranie różnych elementów są widowiskowe na ekranie komputera, jednak w smartfonach dla wielu są jedynie zbędnym spowalniaczem przeglądarki. Wyłączenie tego elementu znacznie przyśpiesza przeglądarkę, jednak moim zdaniem mija się to nieco z celem, gdyż żyjąc w 2016 roku, technologia ta otacza nas na praktycznie każdej stronie internetowej.

Jak wyłączyć Javascript w Chrome?

 1. Uruchom Chrome.
 2. Dotknij trój kropek w prawym górnym rogu.
 3. Wybierz opcję ustawienia.
 4. Następnie ustawienia stron.
 5. Wybierz opcję javascript.
 6. Wyłącz wykorzystywanie tej technologii.

Daj Chrome więcej miejsca na jego dane

Screenshot_2016-04-06-20-01-56

Ograniczona przestrzeń na pliki cache, które omawialiśmy wyżej, potrafi znacznie spowolnić pracę przeglądarki w urządzeniach z systemem Google. Jest jednak na to sposób, choć preferuje się go tylko i wyłącznie w przypadku urządzeń z Androidem 6.0, gdzie pamięć zewnętrzna traktowana jest tak, jak wewnętrzna i można spożytkować ją na pliki aplikacji.

Jak tego dokonać? Wykonując poniższe czynności

 1. Otwórz Chrome.
 2. Przejdź do paska URL i wklej tam adres: „chrome://flags/#max-tiles-for-interest-area” oraz zatwierdź go.
 3. Znajdź opcję maximum tiles for interest area.
 4.  Zamiast opcji domyślne wybierz 512.
 5. Gdy to zrobisz, wybierz opcję restartującą przeglądarkę.

Zamykaj nieużywane karty

photo_2016-04-07_12-29-39

Rzeczą banalną, ale tak bardzo często zapominaną przez użytkowników przeglądarek mobilnych jest zapominanie o zamykaniu uruchomionych kart w tle. Spowodowane jest to tym, że odmiennie do przeglądarek komputerowych, karty ukrywają się na drugim planie interfejsu, a nie w jego stale widocznej części.

Korzystając z przeglądarki Google, zerkaj raz na jakiś czas na licznik otwartych kart i zamykaj te, których już nie używasz – to znacznie przyśpieszy ostateczną wydajność tej aplikacji.

Stale aktualizuj Chrome

Przechwytywanie

Wiadomym krokiem jest dbanie o to, aby przeglądarka Chrome zawsze była w najnowszej, stabilnej wersji dostępnej na nasze urządzenie. Pomoże to m.in. posiadać aktualne rozwiązania oraz wszelkie nowości poprawiające wydajność, oraz optymalizację programu w swoim urządzeniu, gdy te tylko zostaną zaimplementowane.

Przeczytaj także >> Najlepsze triki dla Map Google na Androida

Jaki masz ekran w tablecie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Rafał Kurczyński

Dwudziestotrzyletni kreatywny i artystycznie uzdolniony maniak Twittera, który bardziej od technologii kocha jedynie rocka i pisanie. Felietonista z wyboru. Poeta po godzinach.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij