Udostępnij
Tweetnij

Gartner: rynek smartfonów wzrośnie w tym roku o 7%

Garter Inc., firma zajmująca się badaniem rynku technologii, opracowała raport, z którego wynika, że w ciągu kilku najbliższych lat rynek smartfonów wzrośnie o 7%. Sprzedaż PC ma natomiast spadać.

Garter Inc., firma zajmująca się badaniem rynku technologii, opracowała raport, z którego wynika, że w ciągu kilku najbliższych lat rynek smartfonów wzrośnie o 7%. Sprzedaż PC ma natomiast spadać.

Firma Garter Inc., zajmująca się przede wszystkim badaniami rynku technologii, opublikowała nowy raport z prognozami sprzedaży urządzeń w ciągu kilku najbliższych lat. Z analizy firmy wynika, iż sprzedaż tradycyjnych komputerów osobistych spadnie do najniższego wyniku (z 244 mln sprzedanych egzemplarzy w 2015 roku do 216 mln w 2018 r.). Wzrośnie natomiast sprzedaż urządzeń, które Gartner zalicza do kategorii Ultra-mobile PC w wersji premium. Są to chociażby Lenovo Yoga 3 czy Surface Pro Microsoftu, jak również MacBook Air Apple. Wersja podstawowa takich urządzeń (tutaj Gartner wymienia tablety) ma zaliczyć spadek (z 195 na 188 mln w 1 rok), choć w 2018 roku możemy spodziewać się kolejnego skoku (z 188 na 194 mln).

rynek smartfonów

Najciekawszy jest jednak raport ze sprzedaży smartfonów. Według firmy Gartner rynek ten ma ciągle się rozrastać, ale w dużo mniejszym stopniu. Ranjit Atwal, specjalista do spraw badań rynku, twierdzi, ze to koniec ery dwucyfrowego wzrostu sprzedaży smartfonów. Powód? Dłuższa żywotność tych urządzeń. W 2015 roku sprzedaż telefonów ogólnie wyniosła 1,9 mld egzemplarzy. Gartner szacuje, że w 2016 roku sprzedaż samych smartfonów wzrośnie do 1,5 mld sztuk, czyli o 7% w porównaniu do 2015 roku. Analitycy twierdzą, że ludzie będą dłużej korzystać ze swoich urządzeń, bo wprowadzane zmiany są stopniowe, nie rewolucyjne.  Użytkownicy telefonów będą czekali, aż smartfony z ciekawymi funkcjami osiągną niższą cenę. Wyniki na rynku smartfonów mają być nadal wysokie w takich krajach jak Indie. Szacuje się, że sprzedaż tego rodzaju telefonów wzrośnie tam o około 29% w 2016 roku.

Źródło: Gartner

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij