Udostępnij
Tweetnij

Mazar BOT kolejnym szkodnikiem na Androidzie wysyłanym przez SMS-y

Duńska firma Heimdal Security wykryła szkodliwe oprogramowanie o nazwie Mazar BOT, które wysyłane są do losowych użytkowników smartfonów z Androidem za pomocą wiadomości SMS.

Bad Android

Duńska firma Heimdal Security wykryła szkodliwe oprogramowanie o nazwie Mazar BOT, które wysyłane są do losowych użytkowników smartfonów z Androidem za pomocą wiadomości SMS.

Duńska firma Heimdal Security poinformowała właśnie, że wykryła nowe, szkodliwe oprogramowanie skierowane w urządzenia z Androidem. Mazar BOT jest wysyłany za pomocą wiadomości SMS do losowych numerów. Wewnątrz wiadomości możemy znaleźć informację o możliwości pobrania wiadomości multimedialnej. Zawartość SMS-a kryje jednak link do pliku APK zawierający szkodliwe oprogramowanie. Raz zainstalowany Mazar łączy się z siecią TOR i pobiera kolejne moduły. Następnie zaczyna kasować zawartość telefonu. Jest też również w stanie wykonywać połączenia bez wiedzy użytkownika, a także uzyskać dostęp do naszych wiadomości.

Liczy się, że wiadomość została wysłana do około 100 tysięcy użytkowników smartfonów w Danii. Bardzo możliwe jednak, że dostała się również poza granice tego kraju. Co ciekawe, oprogramowanie nie może być zainstalowane na urządzeniach z Androidem, w których ustawiony jest rosyjski jako język systemu operacyjnego. Heimidal testował Mazar na urządzeniach z Androidem 4.4 KitKat. Nie wiadomo, czy oprogramowanie jest niebezpieczne na nowszych wersjach systemu.

Jeśli chcecie się uchronić przed tego typu szkodliwym oprogramowaniem, najlepiej uważajcie, by nie otwierać linków wysłanych wiadomością od podejrzanych numerów i nie instalować plików APK z niezaufanych źródeł.

Źródło: PhoneArena

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij