Udostępnij
Tweetnij

Usługi Google Play v8.1 – Android Pay i nie tylko. Co nowego?

Kolejny dzień, kolejne aktualizacje – gigant z Mountain View udostępnił nową wersję Usług Google Play oznaczoną numerkiem v8.1. Jakie zmiany ona wnosi?

Kolejny dzień, kolejne aktualizacje – gigant z Mountain View udostępnił nową wersję Usług Google Play oznaczoną numerkiem v8.1. Jakie zmiany ona wnosi?

Android Pay

Najważniejszą nowością niezaprzeczalnie jest dodanie obsługi Android Pay. Funkcja ta niestety nie działa jeszcze do końca poprawnie (możemy jedynie zgadywać, że jej start Google połączy z premierą Androida 6.0 Marshmallow), ale już teraz możemy zobaczyć powitalną animację oraz samą aplikację do zarządzania usługą. Problemy zaczynają się dopiero podczas próby dodania karty płatniczej, co niestety na razie kończy się błędem.

Android Pay

Bardzo ciekawym wymogiem jaki użytkownik musi spełnić przed skonfigurowaniem Androida Pay jest założenie pinu, wzoru, lub hasła na ekran blokady. Ma to oczywiście na celu zabezpieczenia naszego konta przed niepożądanymi płatnościami np. po zgubieniu, lub kradzieży telefonu.

Przypomnę również, że nadal nie jest do końca wiadomo kiedy (i czy w ogóle) Android Pay dostępny będzie w Polsce, więc jego obecność w najnowszych Usługach Google Play nie znaczy, że już niedługo przyjdzie nam zapłacić w sklepie telefonem z Androidem (czy nawet z iOS – konkurencyjne Apple Pay również nie działa w naszym kraju).

Drugą ciekawostką związaną z nowymi Usługami Google Play są nawiązania do kont dla dzieci, które to w kodzie aplikacji odnalazł serwis Android Police. Niestety są to informacja na tyle szczątkowe, że nie można wywnioskować, czy system ten będzie działał w taki sam sposób jak konta rodzinne u Apple, czy po prostu będzie to zwykłe konto bez możliwości instalacji aplikacji bez zgody rodzica.

Wraz z wersją 8.1 Google delikatnie zmieniło nazewnictwo poszczególnych wariantów plików .apk. Od teraz aby zainstalować np. właśnie najnowszą wersję Usług Google Play na Androidzie 5.0 lub 5.1 będzie trzeba pobrać .apk oznaczonego numerkiem 2 z przodu, jeśli jednak posiadamy deweloperską wersję Androida Marshmallow, będziemy musieli wybrać plik z numerkiem 4.

Jeśli chcecie przetestować nowości na własnej skórze (lub lepiej na własnym telefonie czy tablecie) linki do pobrania odpowiedniej wersji znajdziecie na dole (wystarczy pobrać i zainstalować z poziomu urządzenia). Może zdarzyć się tak, że nowa wersja aplikacji nie będzie chciała się zainstalować ręcznie, wtedy najłatwiej będzie poczekać, aż aktualizacja pobierze się sama ze sklepu Google Play.

Wersja 236 (Android 5.0 lub 5.1) – APK Mirror

Wersja 238 (Android 5.0 lub 5.1) – APK Mirror

Wersja 438 (Android 6.0) – APK Mirror

Źródło: Androidpolice

Maciej Leszczuk

Uczeń technikum informatycznego, mieszkaniec Wrocławia, wierny widz Formuły 1, ale przede wszystkim miłośnik Androida.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij