Udostępnij
Tweetnij

Groźna dziura w Androidzie. Podatne 950 milionów urządzeń

W Androidzie znajduje się nowa groźna luka – StageFright. Dziura umożliwia dostęp do naszego aparatu, danych i dźwięku.

Bad Android

W Androidzie znajduje się nowa groźna luka – StageFright. Dziura umożliwia dostęp do naszego aparatu, danych i dźwięku.

Masz telefon z Androidem? Czujesz się z nim bezpiecznie? To mamy złe wieści. Świat obiegły bowiem wiadomości, że w systemie wybadano wielką dziurę umożliwiającą zhakowanie naszego sprzętu. Błąd ten otrzymał już nawet swoją nazwę – StageFright. To jednak nie koniec złych informacji – zagrożone są bowiem wszystkie sprzęty korzystające z Androidów powyżej 2.2. Badacze twierdzą, że może być to nawet 950 milionów urządzeń.

Czujecie się bezpieczniej? To mamy kolejne złe wieści – aby zhakować nasz telefon wystarczy jeden MMS, którego nie musimy nawet odbierać. Wystarczy, że ten znajdzie się w naszych wiadomościach. Może być to również odpowiednio przygotowana strona internetowa lub plik. Ataku możemy nawet nie zauważyć, bowiem łatwo również wykasować jego ślady. Błąd umożliwia uzyskanie dostępu zarówno do dźwięku, jak i aparatu i karty pamięci. Zagrożone są zatem nie tylko nasze dane. Ten, który zhakuje nasz telefon będzie mógł nas podsłuchiwać, a nawet podglądać.

Jak się zatem bronić? Cóż, samemu zmienić się nic nie da. Aktualnie można czekać jedynie na patcha. Niektórzy producenci już zapowiedzieli aktualizacje, jednak dotarcie do wszystkich użytkowników może nieco zająć. Google również zajęło się sprawą, jednak z patchem nie dotrze do wszystkich. Tutaj wszystko zależy od producentów. Chwilowo nie odnotowano żadnych ataków, jednak hakerzy nie śpią, szczególnie teraz, kiedy pojawiła się tak świetna okazja do wykorzystania swoich umiejętności. Doraźnym rozwiązaniem problemu jest wyłączenie automatycznego pobierania MMSów przez Hangouts.

Źródło: AndroidPolice

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij