Udostępnij
Tweetnij

Sklep online z produktami Xiaomi uruchomiony w Czechach

Kilka dni temu ruszył sklep xiaomiforsale.com, w którym zakupić można nie tylko obecne modele, ale i te, które dopiero trafią do sprzedaży (w systemie przedsprzedaży). Co ciekawe, sklep nie jest położony na terenie Chin..

Xiaomiforsale

Kilka dni temu ruszył sklep xiaomiforsale.com, w którym zakupić można nie tylko obecne modele, ale i te, które dopiero trafią do sprzedaży (w systemie przedsprzedaży). Co ciekawe, sklep nie jest położony na terenie Chin.

Firmy Xiaomi nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Producent, który w ciągu pięciu lat od powstania stał się największym sprzedawcą smartfonów w Chinach i trzecim co do wielkości producentem tychże urządzeń na świecie (z jego portfolio pochodzi testowany przez nas Xiaomi Redmi Note). To również twórca systemu operacyjnego MIUI, opartego na bazie Androida, na temat którego artykuł mieliście okazję ostatnio przeczytać.

Sklep ruszył dokładnie 25 lutego. Już w pierwszym dniu sprzedaży, zabrakło zapasów modelu Mi4. Powód? Ceny i warunki sprzedaży.

Osoby, które przeczytały artykuł na temat zakupu urządzeń w Chinach wiedzą, że zakup wymarzonego tabletu czy smartfona w Państwie Środka, poza niewątpliwymi korzyściami wynikającymi z cen, wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Należą do nich problem z serwisem i odległość do sklepu. Okazuje się, że można łatwiej i taniej.

Sklep xiaomiforsale.com powstał przy współpracy polsko-czeskiej, przy czym z naszej strony pieczę nad przedsięwzięciem mają osoby ze społeczności MIUI Polska. Sklep jest zarejestrowany w Chinach, w Schenzen, zaś zlokalizowany jest w Czechach. Strona polska dostarcza spolszczony system MIUI, a także świadczy usługi serwisowe – gwarancyjne i pogwarancyjne. Dostawa odbywa się z magazynów zlokalizowanych w Czechach. Efekt? Dostawa zajmuje dokładnie 48 godzin! (autor sprawdził to na własnym organizmie).

Ceny z kolei to coś, co… Ale może o tym za chwilę. Porównajmy ceny na podstawie sprzętu zamówionego przeze mnie. Xiaomi Mi3 w wersji z 64GB wbudowanej pamięci. W Polsce, na znanym portalu aukcyjnym, jego cena oscyluje w granicach 1420 PLN z przesyłką, przy czym bierzemy pod uwagę sklep z realnym serwisem gwarancyjnym, wysyłający sprzęt z Polski, co zapewnia szybką dostawę i niewielkie koszty w przypadku odesłania sprzętu do naprawy (nie bierzemy pod uwagę pseudo sklepów, sprzedających sprzęt nieco taniej niż przytoczona kwota, a które w naszym imieniu i z dostawą na nasz adres zamawiają sprzęt z Chin). Kupując identyczny model w sklepie xiaomiforsale.com, z wykupioną dodatkową gwarancją (w sumie dwa lata opieki) i dostawą za zaliczeniem pocztowym, zapłacimy… 1070 PLN. Różnica nadto zauważalna, a musimy pamiętać, że serwis jest tak samo namacalny jak ten, w sklepie sprzedającym telefon za kwotę o 347 PLN wyższą.

Ceny to nie tylko coś co nas cieszy. Oczywiście nie trzeba przejawiać inteligencji i intuicji Sherlocka Holmesa żeby domyśleć się, że xiaomiforsale nie jest sklepem firmowym Xiaomi. To sklep, który pochodzi z Chin i dystrybuuje sprzęt w Europie. Dla nas jest to jednak bardzo ważne z kilku powodów. Po pierwsze, sprzęt jest bardzo tani, co do tego nie ma wątpliwości. Po drugie, mamy praktycznie na miejscu serwis, który w razie potrzeby zadba o nasze urządzenie. Tu kwestie mogą być sporne, ale skoro porównujemy, to przy każdym sprzedającym można mieć podobne wątpliwości. Nawet jeśli zamawiamy sprzęt bezpośrednio w Chinach. Po trzecie, sprzęt jest już na terenie Unii Europejskiej, zatem obowiązek obłożenia podatkami spoczął na właścicielach sklepu. Nam nie „grozi” doliczenie VAT w urzędzie celnym. Cóż więcej?

Ano jak to zwykle bywa, jeśli jest kilku sprzedających ten sam asortyment i jeden z nich wyłamie się, obniżając drastycznie ceny dla klientów, skończy się to dla niego mówiąc kolokwialnie „jazdą” ze strony już w tej chwili niezdrowej konkurencji. Nie inaczej jest w tym przypadku. Na portalach, na forach w całej Europie pojawiają się wpisy szkalujące sklep, opisujące jego perypetie z prokuraturą i Policją. Najzabawniejsze jest to, że taki wpis pojawia się raz, po czym jego autor znika z grupy użytkowników czy osób zarejestrowanych na danym portalu.

Nie jest naszym zamiarem ani hołubienie, ani tępienie tego rodzaju sklepów. Ze swojej strony zalecamy ostrożność, przynajmniej do czasu kiedy opadną emocje, zaczną pojawiać się pierwsze opinie o sklepie, o serwisie. Postaramy się, głównie z uwagi na zakupy poczynione przez autora, monitorować całą sprawę. Jako, że wiemy, iż produkty Xiaomi są z dnia na dzień coraz bardziej popularne, będziemy informować Was na bieżąco.

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij