Udostępnij
Tweetnij

Android L: konta użytkowników nie będą tylko domeną tabletów?

Wraz z Androidem 4.2 Jelly Bean firma z Mountain View wprowadziła wsparcie dla wielu kont użytkowników. Niestety, funkcja ta działa wyłącznie na tabletach z systemem Android. Na smartfonach już niestety nie. Tymczasem wraz z kolejną odsłoną systemu, czyli Androidem L, rozwiązanie to może pojawić się także na telefonach!

konta1

Wraz z Androidem 4.2 Jelly Bean firma z Mountain View wprowadziła wsparcie dla wielu kont użytkowników. Niestety, funkcja ta działa wyłącznie na tabletach z systemem Android. Na smartfonach już niestety nie. Tymczasem wraz z kolejną odsłoną systemu, czyli Androidem L, rozwiązanie to może pojawić się także na telefonach!

Przeczytaj koniecznie >> Krótki test popularnych przeglądarek internetowych na Androida

Gdybyś miał wybrać tylko jedno akcesorium dla tabletu, to co by to było?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Konta użytkowników znamy dobrze już na tabletach z Androidem oraz Windows. Niestety, rozwiązanie to nadal nie jest dostępne na iUrządzeniach z iOS. Co natomiast ze smartfonami pracującymi pod kontrolą systemu Google? To się może wkrótce zmienić, gdyż na liście funkcji dla Android L dodano propozycję w postaci dodania obsługi wielu kont także na smartfonach. Co ciekawe, wśród opcji miałoby pojawić się także specjalne rozwiązanie z myślą o dzieciach, a więc konto o ograniczonych uprawnieniach. W tym przypadku chodzi oczywiście o możliwość kontrolowania pociech poprzez nałożenie limitów na dostęp do aplikacji ze sklepu Google Play store, przeglądarki internetowej oraz uniemożliwienie dostępu do innych treści.

Okazuje się, że zespół odpowiedzialny za rozwój systemu zaakceptował to rozwiązanie i możemy spodziewać się go wraz z kolejną odsłoną systemu, a więc w trakcie premiery Androida L! Najprawdopodobniej… bo to jeszcze może ulec zmianie. Tak więc pozostaje nam czekać na oficjalne potwierdzenie funkcji w Androidzie L. To powinno nastąpić w niedługim czasie.

Na koniec warto przypomnieć sobie mechanizm korzystania z wielu kont użytkownika.

Dodajemy nowe konto użytkownika

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać w celu swobodnego korzystania z kilku kont na jednym tablecie jest oczywiście dodanie kolejnych. Dowiedzmy się, jak dodać nowego użytkownika w systemie Android 4.2.

1. Udajemy się w systemie do sekcji Ustawienia, następnie w obszarze Urządzenie dotykamy przycisku Użytkownicy.

2. W kolejnym kroku, w oknie Użytkownicy dotykamy przycisk Dodaj użytkownika, który umieszczono w prawym, górnym rogu.

3. Wyświetli się okno dialogowe Dodawanie nowego użytkownika. Zatwierdź dotykając kontrolkę OK.

4. Następnie system zapyta: Skonfigurować ustawienia dla użytkownika? Dotknij przycisk Nie teraz, jeśli chcesz przeprowadzić czynność w późniejszym czasie lub Skonfiguruj teraz, aby rozpocząć proces wprowadzania ustawień. Czynność wygląda praktycznie identycznie, jak w przypadku tworzenia pierwszego konta użytkownika, zaraz po uruchomieniu nowego tabletu.

5. Po chwili nowe konto zostanie dodane w systemie, a jego odnośnik pojawi się na ekranie blokowania.

Przełączamy się pomiędzy kontami użytkowników

Po utworzeniu dwóch lub więcej kont w systemie możesz rozpocząć wraz z rodziną lub znajomymi korzystanie z dobrodziejstw tej funkcji. Dowiedz się więc, jak szybko i sprawnie przełączać się pomiędzy kontami w Androidzie 4.2.

1. Przesuń palec w prawy, górny róg ekranu, aż wyświetli się okno podręcznego menu. Następnie kliknij na awatar jednego z użytkowników wyświetlony w lewym, górnym rogu menu.

2. Po chwili, na ekranie blokowania pojawią się (w dolnej części) ikony poszczególnych kont. Dotknij tą, która jest powiązaną z twoim kontem użytkownika.

3. Po chwili uruchomi się twoje konto. Ewentualnie zostaniesz poproszony o odblokowanie ekranu za pomocą hasła lub metody obrazkowej, gdy twoje konto jest zabezpieczone przed dostępem w ten sposób.

Źródło: code.google.com

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij