Udostępnij
Tweetnij

Recenzja aplikacji do nawigacji MapaMap na Androida

MapaMap to jedna z dostępnych w sklepie Google Play, płatnych aplikacji do nawigacji. Jak wygląda jej działanie w rzeczywistości? Czy MapaMap jest warta tego, aby poświęcić pieniądze na jej zakup? Sprawdziliśmy to, a Was zapraszamy do zapoznania się z krótką recenzją.

MapaMap_logo

playstore

MapaMap to jedna z dostępnych w sklepie Google Play, płatnych aplikacji do nawigacji. Jak wygląda jej działanie w rzeczywistości? Czy MapaMap jest warta tego, aby poświęcić pieniądze na jej zakup? Sprawdziliśmy to, a Was zapraszamy do zapoznania się z krótką recenzją.

Przeczytaj koniecznie >> Recenzja gry „Thor: The Dark World”

Dziecko i tablet. Co o tym sądzicie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Instalacja, interfejs

Aplikację, która była przedmiotem testu, oznaczono numerkiem 7.7.2. Jej działaniu przyjrzałem się na tablecie Lark, tym samym, którego recenzję mogliście przeczytać niedawno na naszym portalu.

Na początku, po instalacji aplikacji, zostajemy poproszeni o jej rejestrację. Po zakończeniu tego procesu otrzymujemy swój numer identyfikacyjny i możemy uruchomić aplikację, czy raczej pobrać mapy, których obszar jest odpowiedni do wykupionego abonamentu. W tym przypadku były to mapy Polski. Warto wspomnieć, że samego pobierania map warto dokonywać z wykorzystaniem połączenia WiFi. Po pierwsze nie generuje to problemów (przy próbie pobrania za pomocą operatora połączenie było zrywane), a po drugie nie obciąża nas finansowo. Pobranie 213MB (w tym przypadku) danych może co nieco „dorzucić” do naszego rachunku. Na całe szczęście nawigacja może z powodzeniem pracować w trybie offline. Po pobraniu wszelkich aktualizacji map i punktów POI możemy z powodzeniem wyłączyć dostęp do Internetu i korzystać z MapaMap.

Warto również wspomnieć, że wydawca pozwala nam na testowanie nawigacji MapaMap. Temu też służy wspomniany proces rejestracji użytkownika. Jeśli zdecydujemy się na dłuższą współpracą z aplikacją, po 7 dniach będziemy musieli uiścić opłatę w odpowiedniej wysokości.

Oczywiście pierwsza rzecz jaką powinniśmy uczynić, zanim uruchomimy aplikację, to włączenie modułu GPS w naszym urządzeniu.

MapaMap_dla_Androida_01

Po uruchomieniu programu wita nas bardzo prosty panel główny. To oczywiście nie wada, wręcz przeciwnie, zaleta powodująca, że interfejs jest bardzo czytelny i przejrzysty. Cztery główne ikony, z których mamy dostęp do poszczególnych podmenu. U dołu dwie ikonki – jedna przełącza nas do podglądu mapy, zaś druga wyłącza aplikację.

MapaMap_dla_Androida_02

Zanim rozpoczniemy pracę z samą nawigacją i jazdą autem pod jej dyktando, przyjrzyjmy się opcjom ustawień dostępnym w programie.

Panel ten zawiera 12 kategorii. Na pierwszej z zakładek są to: Komunikaty głosowe, Opcje nawigacji, Ustawienia mapy, Ustawienia ekranu, Ustawienia POI i GPS., zaś na drugiej: Menedżer map, Język, Informacje drogowe, Ustawienia domyślne, Ślady i MapaMap Info. Dodatkowo, na belce u dołu znajdziemy przycisk powrotu do poprzedniego poziomu menu, przejście do widoku mapy oraz strzałki pozwalające na przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi zakładkami danego menu.

Co trzeba oddać aplikacji MapaMap, to bardzo duże możliwości konfiguracyjne. Począwszy od ustawień wskazówek głosowych, poprzez te, dotyczące możliwości dostosowania aplikacji, czy map, pod względem graficznym, aż do ustawień POI i samego GPS.

Jak przystało na aplikację do nawigacji z prawdziwego zdarzenia, nie zabrakło informacji o sytuacji na drogach. Zakładka Info pozwala nam zwrócić się po pomoc do wydawcy. Mamy tu pod ręką kontakt poprzez stronę www, maila i telefon. Ciekawostką jest funkcja Ślady. Pozwala ona na zapis naszej trasy, a następnie odtworzenie jej krok po kroku.

Jedziemy…

MapaMap_dla_Androida_13

Tak jak w zasadzie w większości aplikacji do nawigacji, do dyspozycji mamy kilka metod wyboru punktu docelowego: poprzez wpisanie adresu, po wskazaniu dotykiem punktu na mapie, a także poprzez podanie współrzędnych celu. Dodatkowo aplikacja zapisuje ostatnio wybierane trasy, na wypadek gdybyśmy chcieli z nich jeszcze skorzystać, zaś my sami mamy możliwość dodania najczęściej używanych tras do listy ulubionych.

MapaMap_dla_Androida_14MapaMap_dla_Androida_15

Co zawsze mnie frapowało, to ciekawy sposób wprowadzania adresu z pomocą klawiatury aplikacji. Dlaczego poszczególne litery stają się nieaktywne i aktywne w miarę wpisywania kolejnych znaków? Jaki jest tego zamysł? Nie przeszkadza to oczywiście w poprawnym wprowadzeniu adresu, niemniej…

MapaMap_dla_Androida_16MapaMap_dla_Androida_17

Mapa naszej nawigacji może być wyświetlana w trybach 2D i 3D. Wspomnieć należy, że umożliwia ona pokazywanie budynków i choć możliwość popatrzenia na obrazki przesuwających się kamienic czy bloków jest niewątpliwie ciekawym doznaniem, to bardziej czytelna jest „czysta”mapa.

W widoku mapy, oprócz przycisku przełączającego nas do menu aplikacji, możemy wyregulować głośność wskazówek głosowych, a także mamy możliwość przełączania się pomiędzy widokami. Pochwalić należy aplikację za kolorowe i bardzo dobrze widoczne punkty na mapie (POI)- myślę tu choćby o wideoradarach ;) Są one umieszczone w postaci kolorowych ikonek i nie sposób ich przeoczyć. Poza samymi funkcjami stricte informacyjnymi, mogą one stać się istną kopalnią wiedzy o mijanych obiektach, szczególnie dla osób lubiących zobaczyć coś ciekawego ad hoc, w trakcie podróży.

Niestety, wydawcy nie udało się zaprojektować poprawnego systemu wyświetlania trasy. Choć jest ona widoczna, momentami aż nadto, to moje (zapewne subiektywne) poczucie estetyki nie przyjmuje takiego interfejsu. Kolorystyka nie przemawia do mnie. Poza tym, wskazanie naszej trasy nie do końca pokrywa się dokładnie z drogą, którą się poruszamy. Wygląda to po prostu niedbale. Jest szczególnie widoczne, gdy zmieniamy powiększenie mapy. Wówczas zdarza się, że linia pokazująca wytyczoną trasę jest położona obok drogi. Owszem, jest ona pokazywana prawidłowo, jednak sam sposób prezentacji, w moim odczuciu pozostawia sporo do życzenia.

Nie pomogą w tej sytuacji nawet dodatki w postaci możliwości zastąpienia naszego auta innymi znakami graficznymi – choćby bolidem samochodu Formuły 1 czy… ośmiornicą ;)

Co jest niepokojącym, to fakt, iż w trakcie nawigowania zdarza się, że jesteśmy kierowani w określone kierunki dosłownie w ostatniej chwili, nawet na kilka, kilkanaście metrów przed skrętem. Nawet przy niewielkiej prędkości auta nie jesteśmy w stanie zareagować i zmienić kierunek jazdy. Nie jest to zjawisko notoryczne, czy nawet częste, jednak zdarza się, zatem wymaga odnotowania. Minus.

MapaMap jest aplikacją pełnopłatną. Poszczególne opłaty abonamentowe, oczywiście dla wersji na Androida, przedstawiają się następująco:

MapaMap Polska for Android™ 30 – mapa Polski z licencją na 30 dni  – 23 PLN (na dzień pisania recenzji – 25.11 – 9 PLN);

MapaMap Polska for Android™ LT – mapa Polski z licencją bezterminową (aktualizacje map płatne, dostępne 4 razy w roku) – 79 PLN (na dzień pisania recenzji – 25.11 – 59 PLN);

MapaMap Polska for Android™ LT+1 – mapa Polski z licencją bezterminową (aktualizacje map i aplikacji bezpłatne przez rok) – 119 PLN (na dzień pisania recenzji – 25.11 – 79 PLN);

MapaMap Europa for Android™ 30 – mapa Europy (45 krajów) z licencją na 30 dni (aktualizacje map bezpłatne przez 30 dni)– 39 PLN;

MapaMap Europa for Android™ 365 – mapa Europy (45 krajów) z licencją na 365 dni (aktualizacje map bezpłatne przez 365 dni)– 129 PLN;

Podsumowanie

MapaMap to… dobra aplikacja do nawigacji. Na jej poziom składają się dokładne mapy, możliwość korzystania z programu w trybie offline, rozbudowana baza punktów POI i bardzo duże możliwości konfiguracyjne. Do starcia z tymi funkcjonalnościami stają błędy, których nie ustrzegł się wydawca – niekoniecznie atrakcyjny graficznie sposób wskazywania trasy (szczególnie w trybie nocnym) i zdarzające się spóźnienia z wskazówkami (dotyczy to poleceń wizualnych i głosowych). Biorąc wszystko to pod uwagę, MapaMap wypada dobrze.

Pozwólcie że się powtórzę, MapaMap jest aplikacją płatną. Jej koszt nie jest niski, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę dość istotne błędy, a zwłaszcza z uwagi na to, że w sklepie Play pojawia się coraz więcej aplikacji do nawigacji, które może nie oferują ciepłego, miłego kobiecego głosu wskazówek, ale swoją funkcjonalnością niewiele odbiegają od recenzowanej aplikacji, a w dodatku są za darmo. Niewątpliwie niewiele jest takich, które oferują tak duże możliwości konfiguracyjne, choćby wspomnieć bazę POI czy możliwość zapisu przebytej trasy po to, aby później móc ją prześledzić. Czy to jednak wystarczy, aby przeznaczyć na zakup MapaMap kilkadziesiąt złotych? Wszystko jest uzależnione od tego, czego od aplikacji do nawigacji oczekujecie, a ta ma zarówno wady, jak i zalety.

MapaMap dla Androida

Nasza ocena: 4/6

+ prosty i czytelny interfejs;
+ bardzo duże możliwości konfiguracyjne;
+ praca w trybie offline;
+ ciekawe dodatki – choćby możliwość zapisu i odtwarzania przebytej trasy;
+ bardzo duża baza POI.

– niekoniecznie atrakcyjny i dokładny graficznie sposób wskazywania trasy;
– spóźnienia z wskazówkami co do kierunku jazdy;
– w sumie nie do końca usprawiedliwiona cena.

playstore

Aplikację udostępnił i tablet do testów dostarczył:

lark_logo

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij