Udostępnij
Tweetnij

Recenzja phabletu Samsung Galaxy Note 3

Kolejny rok kolejne i urządzenie z serii Note. Zaprezentowany w Berlinie tuż przed konferencją IFA2013 Samsung Galaxy Note 3 myślę, że zaskoczył wszystkich i to z kilku powodów. Czym jest seria Note? Wiele osób powie, że jak każdy z tej serii jest większym klonem Galaxy S z danego roku z rysikiem. Jest to po części prawda, ale to nie wszystko i na pewno nie tym razem. Phablety, chociaż nazwa wciąż jest mało rozpoznawalna, stały się bardzo pożądanym segmentem rynku smartfonów. Duży ekran, z rysikiem oraz sporą baterią stał się czymś normalnym u producentów na rynku Androidów. Jak w praktyce sprawuje się Samsung Galaxy Note 3? Odpowiedź na to pytanie poznacie z recenzji.

Kolejny rok kolejne i urządzenie z serii Note. Zaprezentowany w Berlinie tuż przed konferencją IFA2013 Samsung Galaxy Note 3 myślę, że zaskoczył wszystkich i to z kilku powodów. Czym jest seria Note? Wiele osób powie, że jak każdy z tej serii jest większym klonem Galaxy S z danego roku z rysikiem. Jest to po części prawda, ale to nie wszystko i na pewno nie tym razem. Phablety, chociaż nazwa wciąż jest mało rozpoznawalna, stały się bardzo pożądanym segmentem rynku smartfonów. Duży ekran, z rysikiem oraz sporą baterią stał się czymś normalnym u producentów na rynku Androidów. Jak w praktyce sprawuje się Samsung Galaxy Note 3? Odpowiedź na to pytanie poznacie z recenzji.

Przeczytaj koniecznie >> Recenzje tabletów

Jaki masz ekran w tablecie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Obudowa i wygląd

Zmiany związane z umiejscowieniem rysika oraz głośnika wraz z otwieraniem tylnej klapki były jedyni w stosunku do młodszego, mniejszego rodzeństwa. 2013 rok jest już zupełnie nową historią. Samsung Galaxy Note 3 faktycznie z przodu prezentuje się niemal identycznie jak Samsung Galaxy S 4, ale zagadkowy tył poruszył świat mobilnych technologii. Skóra w smartfonie? Jakże miła odmiana w porównaniu do plastiku z poprzednich generacji. Wszystko zostało jednak przemyślane. Taki materiał nie byłby ani trwały, ani funkcjonalny. Imitacja skóry wykonana z plastiku prezentuje się naprawdę bardzo dobrze.

_DSC5257

Sam smartfon jest spasowany wręcz idealnie co rzadko można powiedzieć o plastikowych urządzeniach. Funkcje rysika jeszcze poruszymy, ale samo wykonanie jest poprawne. Mniejsze gabaryty w porównaniu do S Pen z poprzednika nie są niestety atutem. Zaletą natomiast jest to, że rysik jest w pewien sposób prostopadłościanem, co pozwala na włożenie go w telefon w dwie strony. (obrót o 180 st.) Ekran o przekątnej 5,7 cala jest ogromny. Co ciekawe cały smartfon nie jest gabarytowo większy od poprzednika. Najlepszym dowodem jest fakt, że można go spokojnie włożyć do oryginalnej wsuwki od Note II.

_DSC5283

_DSC5261

Ramka w Note 3 jest tak samo jak w S4 srebrna. Nie jest to niestety aluminium, a lakierowany plastik. Wykonany jest w nieco inny sposób. Nie jest to szczotkowany plastik, a wyżłobione ranty wzdłuż całej ramki. Największym jednak zmartwieniem jest fakt wykonania ramki i tafli szkła. Znajduje się tam mikroskopijna szczelina, która prawdopodobnie będzie zbierała brud i małe ciała obce.

_DSC5262

_DSC5263

Takie rozwiązanie ma też swoje zalety. Odstęp między ramką, a szkłem pozwoli uniknąć ewentualnych pęknięć ekranu. Naprężenia, które występują podczas uderzenia w ramkę nie zostaną bezpośrednio przeniesiono na szkło. Całość prezentuje się bardzo okazale. Standardowe rozmieszczenie kamer, diody i przycisków nie jest niczym nowym.

_DSC5259

Mamy tutaj również port podczerwieni do sterowania urządzeniami multimedialnymi w domu. Nowością jest umiejscowienie głośnika, który swoje miejsce znalazł na dolnej krawędzi ekranu. Obok niego zauważymy zdecydowanie większe złącze ładowania. Micro USB 3.0 zajmuje więcej miejsca. Bez obaw zwykły przewodem micro USB również możemy ładować tego potwora. W chwili promocji jest on dostępny w 3 kolorach: czarny, biały i gustowny róż. 3 mikrofony z redukcją szumów oferują doskonałą jakość rozmów.

_DSC5264

_DSC5265

_DSC5266

System i oprogramowanie

Samsung Galaxy Note 3 wyposażony jest w system Android 4.3 z autorską nakładką TouchWiz. Przez wielu znienawidzona, a przez innych uwielbiana. Znajdziemy tutaj wszystkie podstawowe rozwiązania z poprzedników. Nowa wersja nakładki wydoroślała względem Androida 4.1 czy 4.2. Kolory są bardziej stonowane. Ułatwiono podział menu na kategorie łączność, urządzenie, konta i więcej. Takie ułożenie pozwala na szybsze dotarcie do żądanej opcji. W razie problemów w odnalezieniu konkretnej funkcji umieszczono tutaj również wyszukiwarkę ustawień. Note 3 oferuje takie rozwiązania jak w pełni edytowalne 7 pulpitów wraz ze zmianą rozmiaru widgetów, ekran blokady z widgetami, skróty na ekranie blokady i wiele innych. Ciekawym rozwiązaniem jest pakiet pomocy, który można pobrać do Note 3. W ramach tego zbioru znajdziemy dziesiątki filmów, grafik i opisów jak korzystać z wszystkich funkcji nowego smartfona. Dodatkowo wszystkie te funkcje możemy przetestować.

[nggallery id=66]

Specyfikacja techniczna

Jak wspomnieliśmy na początku Samsung Galaxy Note 3, to smartfon o przekątnej ekranu 5,7 cala i rozdzielczości FULL HD 1920×1080, wykonany w technologii Super AMOLED cechującej się żywymi barwami, świetną czernią i delikatnie odbiegającym białym od tego z innych modeli. Gęstość upakowania pikseli w tej matrycy wynosi 386 pikseli na cal. Największą wadą tego ekranu może być to, że jest to matryca Pentile. Znawcy tematu mogą być niezadowoleni jednak okazuje się, że nie widać, żadnych pojedynczych pikseli na matrycy. Dodatkowo okazało się, że ekran ten jest o wiele bardziej energooszczędny w porównaniu do innych androidów co widać w wynikach uzyskiwanych na baterii.

_DSC5268

Kolejną nowością w Note 3 jest 3 GB pamięci RAM. Nie za dużo? W chwili obecnej dostępne dla użytkownika jest 2,38 GB co jest w pewien sposób problemem. Podobnie było w przypadku Samsunga Galaxy S 4, należy czekać na kolejne aktualizacje, które to poprawią. 3 GB RAM ma uzasadnienie biorąc pod uwagę, liczbę nowych funkcji w nakładce TouchWiz w Androidzie 4.3. Odpowiadając na pytania wielu osób ilość pamięci RAM w Note 3 nie jest przesadą, a komfortowym zadatkiem do wielozadaniowej pracy. Sercem urządzenia jest Snapdragon 800 o taktowaniu 2,3 GHz. Jednostka jest bardzo wydajna ale co najważniejsze nie generuje nadmiernego ciepła dzięki czemu Note 3 nie robi za grzejnik jak w przypadku S4 ze Snapdragonem 600. Wadą tego procesora jest brak wsparcia dla radia FM. Obecna wersja jest wyposażona w 32 GB pamięci wewnętrznej co w zupełności wystarczy na wszelkie rodzaju aplikacje, pliki multimedialne czy gry.

Screenshot_2013-10-14-19-12-15

S Pen

Największej liczby zmian doczekał się chyba rysik S Pen wraz z wszystkimi funkcjami względem poprzednika. Sam rysik został odchudzony i pomniejszony co niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem. Minusem niestety jest fakt, że do wyjęcia rysika potrzebujemy paznokci bo wyjęcie go opuszkami palców graniczy z cudem.

_DSC5287

Ciekawym rozwiązaniem jest fakt, że rysik jak już wspominaliśmy można wkładać w dwie strony. (obrót o 180 st. względem własnej osi).

_DSC5269

_DSC5270

Kolejną nowością jest dodatkowe akcesorium dodane do rysika S Pen, a mianowicie wymienne końcówki stylusa oraz urządzenie do ich zamiany. Intensywne użytkowanie potrafi wytrzeć wkłady co bardzo mądrze przewidział producent i zastosował identyczne rozwiązanie znane z Galaxy Note 10.1. Funkcjonalność rysika w nowym Note została całkowicie predefiniowana. Producent porzucił projekt stosowania specjalnej karty aktywowanej podczas wyjęcia rysika na rzecz inteligentnego podręcznego menu. Polecenie wskazywane to 5 najważniejszych, najczęściej wykorzystywanych funkcji związany z rysikiem.

_DSC5271

Pierwszą aplikacją jest notatka z akcji. Niby proste rozwiązanie, ale nie zastosowane przez nikogo do tej pory. Niesamowicie ułatwia korzystania z Note 3. Jest to specjalna notatka dzięki, której możemy napisać numer telefonu pismem odręcznym z nazwiskiem i automatycznie zapisać te dane jako kontakt lub zadzwonić. Adresy WWW możemy otworzyć w przeglądarce, adres zlokalizować z Mapach Google, a tekst wysłać SMS. Jedynym warunkiem jest wpisanie danych przy pomocy pisma odręcznego rysikiem w poziomie, a nie pod kątem.

_DSC5272

Kolejną funkcją jest album z wycinkami. Jest to tego przeznaczona osobna aplikacja, w której możemy przeglądać nasze zapisane albumy. Ww. wycinki to części artykułów, linki do filmów, wiadomości i wszystko to co chcemy zobaczyć w późniejszym czasie. Jest to swego rodzaju odpowiednik Pocket. Kolejna opcja to pisanie po ekranie czyli zrobienie screenshota wraz z automatycznym przejściem do edycji obrazu za pomocą rysika. S szukacz to narzędzie do przeszukiwania zasobów urządzenia. Kategorie jakie możemy wybrać dotyczą aplikacji, notatek, kalendarza wiadomości, albumu z wycinkami i wielu innych. Warto wspomnieć, że stosowanie etykiet do zdjęć czy screenshotów pozwoli na segregowanie grafik i wykorzystaniu ich w S Szukaczu. Ostatnią funkcją polecenia wskazywanego jest okno rysika. Dzięki niej możemy umieścić na ekranie dowolnej wielkości okno zdefiniowane za pomocą rysika (narysowanie prostokąta) w której będziemy korzystać z jednej z predefiniowanych aplikacji. Takich okien możemy otworzyć kilka, co zwiększa nasze możliwości. Możemy zrezygnować z automatycznego pojawiania się polecenia wskazywanego na rzecz notatki z akcji. Przytrzymanie przycisku na stylusie nad ekranem otworzy podręczne menu z wszystkimi ww. opisanymi funkcjami. W S Pen znajdziemy oczywiście wszystkie opcje, które już dobrze znamy, jak strażnik rysika, czy Air View.

_DSC5273

_DSC5274

Funkcje

Ciężko wymienić wszystkie funkcje Samsunga Galaxy Note 3, gdyż ich liczba jest ogromna. Najważniejsze zmiany jakie zaszły względem poprzednika, to bardziej rozbudowane MultiWindow, czyli wiele okien. Od teraz możemy otwierać dwie te same aplikacje w dwóch częściach okna.

_DSC5275

Jest to o tyle przydatne w przypadku komunikatora ChatON gdzie jednocześnie rozmawiamy z dwoma osobami o ile śmieszne w przypadku YouTube gdzie 2 filmy mogę być odtwarzane w jednym czasie i dźwięk z obu wydobywa się z głośnika. Nie wszystkie aplikacje wspierają podwójne uruchomianie. Kolejnym usprawnieniem jest przenoszenie grafik, tekstu czy plików z jednego okna do drugiego po zaznaczeniu odpowiedniej funkcji. Również liczba dostępnych aplikacji w ramach wielu okien się zwiększyła. Co więcej i to należy zaliczyć na ogromny plus, aplikacje z Google Play, które wspierają MultiWindow mogą zostać doinstalowane i zwiększyć nasze możliwości. Na sam deser dostajemy niesamowitą możliwość konfiguracji pary aplikacji, które chcemy żeby były otwierane za jednym razem. Klient Twittera i przeglądarka którą uruchomimy jednym kliknięciem jest genialnym rozwiązaniem. Znajdziemy tutaj również wszystkie funkcje związane z ruchem telefonu, jak np. odbieranie przez machnięcie nad ekranem, szybki podgląd, czy też Smart Stay. Widgety na ekranie blokady również znajdziemy w najnowszym Note.

_DSC5276

_DSC5278

_DSC5277

Ciekawym rozwiązaniem jest również zdefiniowanie czy telefon ma wykrywać nad ekranem poprzez realizację funkcji AirView palca, rysika czy obu. Na sam koniec należy wspomnieć, że Note 3 to poprawiony Notatnik S i Terminarz S. Zarówno w S Tłumaczu, jak i S Voice nie uświadczymy języka polskiego. Warto dodać, że wraz z Note 3 otrzymujemy bardzo rozbudowaną aplikację do rysowania – SketchBook.

Aparat fotograficzny

Aparat nigdy nie był najlepszą stroną koreańskiego producenta. W porównaniu do konkurencji nie wyróżniał się niczym szczególnym. Jakość zdjęć była zadowalająca, ale nie zaskakiwała. 13 Mpix matryca robi zdjęcia w rozdzielczości 4128 x 3096 przy proporcjach 4:3. Fotografie są porównywalne do tych zrobionych Samsungiem Galaxy S4. Zdjęcia zrobione Note 3 są trochę bardziej szczegółowe, a poziom szumów jest niższy. Znajdziemy tu wszystkie znane już wcześniej rozwiązania jak tryb najlepsze zdjęcie, najlepsza twarz czy zdjęcie i dźwięk. Możemy uchwycić obraz z dwóch kamer jednocześnie. Podobnie jak w modelu S mamy możliwość podglądu na żywo przy zastosowaniu różnego rodzaju filtrów. Można nawet pobrać dodatkowe filtry. Nie zapomniano również o specjalnym trybie do usuwania ze zdjęć niepotrzebnych elementów oraz dla zdjęć HDR.

_DSC5280

_DSC5281_1

_DSC5282_1

Nowością jest tryb zdjęć sferycznych. Panoramy, które możemy utworzyć mają po scaleniu rozdzielczość ok 60 Mpix. Interfejs aparatu jest identyczny jak w Samsungu Galaxy S4, a zaciągnięty on jest z Galaxy Camera. W przypadku trybu nagrywania wideo mamy pewną ciekawą nowość. Note 3 umożliwia nagrywanie filmów w Ultra HD czyli w rozdzielczości 3840 x 2160 z prędkością 30 klatek na sekundę. W przypadku standardowej rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 osiągniemy 60 klatek na sekundę. W trakcie Ultra HD niestety nie możemy korzystać z nagrywania dwoma kamerami naraz. Również w wideo możemy używać filtrów, aby wzbogacić nasze filmy. Porównując nagrania w obu rozdzielczościach widać sporą różnicę w jakości obrazu.

Poniżej możecie obejrzeć przykładowe zdjęcia wykonane Galaxy Note 3.

[nggallery id=62]

Wydajność i multimedia

Snapdragon 800 pozwala na bardzo dużo. Możemy jednocześnie oglądać film w rozdzielczości Full HD, przeglądać sieć i mieć kilka innych aplikacji uruchomionych w tle. Dla wielu wyznacznikiem wydajności są testy syntetyczne. Przypominamy, że nie zawsze są one miarodajne i nie oddają rzeczywistej płynności urządzenia w typowym użytkowaniu. Jeśli jednak lubicie liczby, to poniżej znajdziecie wyniki Note 3 w popularnych testach:

– AnTuTu: 35401
– Quadrant Standard: 21900
– 3dMark:
1)      Graphics Test 1: 58,5 FPS
2)      Graphics Test 2: 42,7 FPS
3)      Physics Test: 32 FPS
4)      Demo: 49,1 FPS
– GFXBench: 2.7.2
– T-RexHD 1471
– Egypt HD 6037

Snapdragon 800 z 3 GB pamięci RAM w połączeniu z Androidem 4.3 staje się urządzeniem o potężnych możliwościach. Niestraszne mu najnowsze gry, zaawansowane programy graficzne, czy korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie. W chwili obecnej jest to jeden z najmocniejszych smartfonów na rynku. Cały interfejs działa bardzo płynnie i nie udało nam się jeszcze wpędzić w zadyszkę tego potwora. Jednym z najważniejszych aspektów nowego Note jest bateria. Wzrost pojemności w porównaniu do poprzednika o 100 mAh nie napawa optymizmem. Nic bardziej mylnego, 3200 mAh w połączeniu ze świetnie zarządzanym energią Snapdragonem 800 oraz oszczędnym ekran 5,7 cala pozwala na 5-6 godzin działania urządzenia na ekranie. Przy ogólnym czasie włączonego smartfona na poziomie 40 godzin otrzymujemy wyniki zbliżone do niektórych tabletów. Łączność 3G (brak możliwości sprawdzenia LTE) działa bardzo dobrze, połączenie jest stabilne i nie powoduje drenażu baterii. GPS radzi sobie wręcz znakomicie. Bez problemu znajduje sygnał w budynkach. W trakcie trasy nie gubi sygnału. Dokładność wskazań jest poprawna chociaż zdarzają się mniejsze czy większe przekłamania. Szybkość łapania fixa stoi na wysokim poziomie. Głośnik w Samsungu Galaxy Note 3 gra ładnie i bardzo głośno.

Podsumowanie

Kolejna odsłona linii Note w wykonaniu koreańskiego producenta przejdzie do historii. Nie ze względu na 3 GB RAM lub Snapdragona 800. Note 3 wprowadza wiele zmian względem swojego poprzednika. Nie są to tylko kosmetyczne poprawki, ale rozsądne i przemyślane usprawnienia sprawiające, że z urządzenia korzysta się jeszcze przyjemniej. Czy smartfon ten jest idealny? Nie, bo żaden nie jest. Warto jednak rozważyć zakup tego urządzenia przynajmniej ze względu na dwa aspekty. Pierwszy, czysto ekonomiczny. W chwili obecnej Note 3 jest o ok 1000 zł droższy od swojego poprzednika. Czy warto dołożyć tą sumę? Ciężko powiedzieć ile z funkcji Note 3 pojawi się na Note II po aktualizacji do Androida 4.3. Z pewnością nie wszystko zobaczymy w poprzedniej generacji. Nie wiadomo również jak będzie działał Note II na nowszej wersji systemu. Naszym zdaniem różnice wynikające ze specyfikacji oraz nowych rozwiązań zastosowanych w Note 3 są warte rozważenia dołożenia dodatkowych środków. Drugim aspektem jest wielkość urządzenia. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktycznych rozmiarów tego urządzenia. Pomimo funkcji ułatwiających obsługę jedną ręką smartfona nie jest to ani pewne, ani w pełni komfortowe. Wysoka cena i rozmiar urządzenia są jedynymi przeciw, nad którymi warto by było się zastanowić. Reszta rozwiązań i funkcji jest w większy lub mniejszym stopniu na plus tego Koreańczyka.

_DSC5284

Ocena 5,5/6

Tablety_Wydajnosc

Tablety_Rekomendacja

Tablety_Jakosc

Zalety

+ świetny wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości i dużej jasności;
+ ogromna bateria pozwalająca na mocne używanie urządzenia przez 2 dni (ekran do 6 godzin);
+ niesamowity rysik dający nowe możliwości i ułatwiający pracę jak nigdy wcześniej;
+ port USB 3.0 – szybsze ładowanie i szybsza transmisja danych;
+ jeden z najbardziej wydajnych smartfonów na rynku;
+ bardzo dobry aparat chociaż nie rewelacyjny;
+ nagrywanie filmów wideo o rozdzielczości 4K;
+ bardzo dobra jakość połączeń;
+ szereg funkcji i aplikacji ułatwiających korzystanie z urządzenia;
+ tylna obudowa inna niż wszystkie nie łapie mocno odcisków palców.

 Wady

– duże wymiary – mało wygodna obsługa jedną ręką (czasami niemożliwa);
– przestrzeń między ramką, a taflą szkła zbyt duża;
– ekran łapie sporo odcisków palców.

Robert Nawrowski

Fan nowych technologii, urządzeń z Androidem oraz Samsunga. Prowadzi kanał na YouTube poświęcony swoim pasjom. Uzależniony od serii Galaxy.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij