Udostępnij
Tweetnij

Najlepsze sposoby na oszczędzanie energii baterii w Androidzie

Jakiś czas temu podpowiadaliśmy wam, co warto zrobić, aby zaoszczędzić energię baterii w urządzeniach pracujących w oparciu o system iOS, a dziś z kolei zebraliśmy dla was kilka cennych, podobnych wskazówek dla tabletów z Androidem. Jak znaleźć największych „prądożerców” w urządzeniach z systemem Google i w jaki sposób wydłużyć czas pracy na baterii? Odpowiedź na to, jak i wiele innych pytań poznacie z lektury tego artykułu.

Jakiś czas temu podpowiadaliśmy wam, co warto zrobić, aby zaoszczędzić energię baterii w urządzeniach pracujących w oparciu o system iOS, a dziś z kolei zebraliśmy dla was kilka cennych, podobnych wskazówek dla tabletów z Androidem. Jak znaleźć największych „prądożerców” w urządzeniach z systemem Google i w jaki sposób wydłużyć czas pracy na baterii? Odpowiedź na to, jak i wiele innych pytań poznacie z lektury tego artykułu.

Przeczytaj koniecznie >> 10 najlepszych trików na tablety z Androidem

Na co przede wszystkim zwracasz uwagę podczas zakupu tabletu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Szukamy winowajców i zamykamy procesy

Zanim rozpoczniemy „walkę” o wydłużenie czasu pracy na baterii, to najpierw warto znaleźć te elementy oraz aplikacje urządzenia z Androidem, które w największym stopniu przyczyniają się do zużycia energii. W tym celu musimy wykonać następujące kroki:

1. Udajemy się do Ustawienia, następnie w sekcji Urządzenie dotykamy ikony Bateria.

2. Po chwili pojawi się stan procentowy naładowania baterii, a poniżej wykaz tych elementów (wraz z procentowym udziałem „w procederze”), które przyczyniają się najbardziej do rozładowywania baterii.

Screenshot_2013-05-24-16-23-55

3. Chcąc zatrzymać prądożerny proces wystarczy tylko dotknąć go na liście i w nowym oknie wybrać opcję Wymuś zatrzymanie.

Screenshot_2013-05-24-16-40-25

Wyłączamy zbędne moduły

Wi-Fi, Bluetooth, GPS… te i wiele innych modułów przyczynia się w bardzo dużym stopniu do szybszego zużycia energii baterii tabletu. Dowiedzmy się więc, jak wyłączyć te elementy, których w danym momencie po prostu nie potrzebujemy. Na przykładzie poradnika dowiecie się jak czynność przeprowadzić w przypadku Wi-Fi, ale inne moduły wyłącza się bardzo podobnie.

1. Udajemy się do sekcji Ustawienia.

2. W obszarze Komunikacja odnajdujemy ten element (tutaj Wi-Fi), który chcemy dezaktywować. Następnie wyłączamy go poprzez przesunięcie palcem przycisku w kierunku „wyłączony”.

Screenshot_2013-05-26-15-56-56

Zmniejszamy jasność i czas blokady ekranu

Nie ukrywajmy, ale wyświetlacz dotykowy tabletu jest największym prądożercą naszego urządzenia. Na szczęście z tym problemem również możemy powalczyć. W tym celu wystarczy tylko zmniejszyć jasność i czas blokady ekranu.

1. W Ustawienia udajemy się do sekcji Urządzenie i dotykamy ikony Wyświetlacz.

2. Dotykamy opcję Jasność i odznaczamy pole Automatyczna jasność. Po chwili suwakiem poniżej ustalamy odpowiednią wartość podświetlenia matrycy. Pamiętając jednak, aby zachować zdrowy rozsądek i wybrać optymalną wartość, która zapewni przyjemną, nie męczącą oczu pracę z urządzeniem.

Screenshot_2013-05-26-15-56-25

3. Po ustaleniu odpowiedniej jasności zmiany zatwierdzamy ikonką OK.

4. Dotykamy funkcję Podświetlenie ekranu i w nowym oknie wybieramy możliwie najmniejszą wartość. Dzięki temu wyświetlacz tabletu zostanie ściemniony w przypadku niekorzystania z urządzenia znacznie szybciej.

Screenshot_2013-05-26-15-56-37

5. Wprowadzone zmiany oczywiście zatwierdzamy ikoną OK.

Korzystamy z trybu oszczędzania energii

Wiele tabletów z Androidem oferuje wbudowane mechanizmy związane z automatycznym oszczędzaniem energii procesora i wyświetlacza dotykowego.

1. Udaj się do Ustawienia i w sekcji Urządzenie znajdź opcje Oszczędzanie energii.

2. W oknie Ustawienia trybu oszczędzania energii aktywuj funkcję.

3. W kolejnym kroku włącz maksymalnie największą ilość dostępnych opcji związanych z zarządzaniem energią tabletu.

Screenshot_2013-05-26-15-56-56

Dajcie znać w komentarzu, jak bardzo poprawił się czas pracy na baterii w waszym tablecie po zastosowaniu tych wskazówek.

Więcej na temat technologii związanych z bateriami, a wykorzystywanymi w tabletach internetowych przeczytacie w artykule pod tytułem: „Baterie w tabletach. Z czym to się je?„. Zachęcamy również do odwiedzenia naszej sekcji Poradniki, gdzie znajdziecie wiele przydatnych porad, nie tylko na urządzenia pracujące w oparciu o Androida, ale również o inne systemy operacyjne: Windows oraz iOS.

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij