Udostępnij
Tweetnij

Chromecast czyli wideo na dużym ekranie według Google

W trakcie dzisiejszej konferencji Google zaprezentowało nie tylko nowego Nexusa 7 i Androida 4.3. W trakcie swojej prezentacji Sundar Pinchai przedstawił niewielkie urządzenie – Chromecast, które ma być “najłatwiejszym sposobem na rozrywkę online na ekranie TV”.

Google Chomecast 1

W trakcie dzisiejszej konferencji Google zaprezentowało nie tylko nowego Nexusa 7 i Androida 4.3. W trakcie swojej prezentacji Sundar Pinchai przedstawił niewielkie urządzenie – Chromecast, które ma być “najłatwiejszym sposobem na rozrywkę online na ekranie TV”.

Przeczytaj koniecznie >> AirPlay w praktyce. Strumieniujemy multimedia w domu

Jaki masz system we własnym tablecie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Szef Google Android i Chrome, Sundar Pinchai, mówił sporo na temat materiałów wideo przeglądanych online. Zgodnie z podanymi przez niego informacjami, mówimy o liczbie 200 miliardów obejrzanych filmów na całym świecie. Jak się okazuje, a jak wynika z doświadczeń firmy, tylko nieco ponad 15% użytkowników potrafi i przenosi zawartość ekranu tabletu na ekran telewizora. Ma ten status quo zmienić m.in zaktualizowana przeglądarka Chrome, ale nie tylko. Jak powiedział Pinchai, z nowym Chrome sięgnięcie po zawartość online jest jedną z najprostszych rzeczy. Szef Androida podkreślił trzy istotne, kluczowe określenia: wszystko powinno być maksymalnie szybkie i łatwe do uzyskania, nie powinno wymagać nowych rzeczy do nauczenia się i powinno działać bez względu na urządzenie czy platformę.

Oczywiście nie samym Chrome Google chce osiągnąć sukces na niwie przeglądania zawartości online na ekranach odbiorników telewizyjnych. Potrzebny jest do tego jeszcze Chromecast, mierzące 72 x 35 x 12 mm urządzenie, pracujące pod kontrolą uproszczonej wersji OS. Zasada działania z pozycji użytkownika jest bardzo prosta – podłączyć do portu HDMI telewizora, połączyć z siecią WiFi i oglądać.

Jak zapewnia Google, Chromecast można kontrolować z smartfona, tabletu lub laptopa. Urządzenie jest na tyle zaawansowane, że obsługuje technologię wielowątkowości, co z kolei pozwoli na przeglądanie zawartości sieci z jednoczesnym oglądaniem np. wideo.

Do kogo adresowany jest Chromecast? Czy tylko do użytkowników urządzeń z Androidem? Nie. Mogą nim z powodzeniem sterować użytkownicy urządzeń z iOS. Wystarczy w aplikacji YouTube tapnąć ikonę Cast aby automatycznie przesłać zawartość na ekran TV z podpiętą przystawką Chromecast. Chromecast współpracuje z YouTube, ale także z Netflixem, Google Music, Pandorą oraz innymi serwisami i aplikacjami. Ma stać się konkurencją dla Apple TV, Roku i innych tego typu przystawek.

Jeśli jesteście zainteresowani zakupem Chromecast, przejrzyjcie ofertę Google Play, Amazonu lub Best Buy. Urządzenie ma się m.in. tam właśnie pojawić w cenie 35 dolarów (fizycznie ma trafić do klientów w terminie 2-7 sierpnia). W tej kwocie dodatkowo otrzymamy trzy miesiące bezpłatnego dostępu do zawartości Netflix.

Google Chomecast 2

Maciej Rosiński

Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij