Ministerstwo Cyfryzacji rusza z projektem informowania SMS-em o zagrożeniu

Ministerstwo Cyfryzacji rusza z kolejnym, ciekawym projektem. To SMS o zagrożeniu. Pozwala on na informowanie obywateli o zbliżających się zagrożeniach. Są to między innymi gwałtowne burze czy nawałnice. Program ma ruszyć dopiero 12 grudnia, ale już teraz część operatorów, jak T-Mobile, Play i Orange zgodziła się na projekt pilotażowy, w trakcie którego będziemy mogli zgłaszać błędy i uwagi.

Ministerstwo Cyfryzacji podało do wiadomości, że już teraz wchodzi w życie projekt SMS o zagrożeniu, który zakłada informowanie użytkowników o ewentualnych zagrożeniach. Takie informacje mamy dostawać SMS-em na swój numer telefonu, gdy te znajdują się w sieci Play, T-Mobile lub Orange. Będą to informacje m.in. o nawałnicach czy burzach.

Ministerstwo Cyfryzacji donosi, że projekt wejdzie w pełni w życie z dniem 12 grudnia. Część operatorów jednak już podpisało zgodę na projekt pilotażowy, tak więc jeszcze w te wakacje będziemy otrzymywali informacje o zbliżających się zagrożeniach. Aktualnie takie SMS-y będą wysyłane na terenie zagrożonych województw od Play, Orange i T-Mobile. Projekt zakłada jednak, że w przyszłości będą to mniejsze jednostki obszarowe.

SMS o zagrożeniu na razie w ramach testów

Zależało nam bardzo, by okres wakacyjny, który w Polsce jest najbardziej newralgiczny pod względem gwałtownych zjawisk pogodowych, wykorzystać do testów systemu. To pozwoli nie tylko na zmniejszenie ryzyka związanego np. z nawałnicami, ale także na optymalizację samego systemu – podkreślił Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Jeśli któryś z elementów nie będzie wam odpowiadał, zawsze można będzie wysłać maila z uwagami na adres alert.pilotaz@rcb.gov.pl. Projekt powstał dzięki współpracy z MC, MSWiA, RCB oraz lokalnymi operatorami. Pozwala na to nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca.

– Informacje otrzymujemy od różnych podmiotów krajowych i zagranicznych. Podobny mechanizm będzie funkcjonował w przypadku komunikatów o zagrożeniu dla ludności. Ministrowie, kierownicy urzędów i instytucji centralnych oraz wojewodowie będą przekazywali informacje o zagrożeniu do RCB, które przekaże ją operatorom telekomunikacyjnym do niezwłocznego i nieodpłatnego wysłania – powiedział Krzysztof Malesa, zastępca dyrektora RCB.

Przypomnijmy również, że Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło wczoraj testy innej ciekawej opcji. Jest nią mLegitymacja Szkolna i mLegitymacja Studencka. Mają one sprawić, że wspomniane dokumenty będą dostępne na naszym smartfonie.

Zobacz również: Najlepsze gry mobilne – maj 2018

Źródło: komunikat prasowy, Twitter

Katarzyna Dąbkowska: Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.
Powiązane wpisy
Disqus Comments Loading...

W serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika oraz do zbierania informacji statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.