iPad Air 3: czego możemy spodziewać się po nowym tablecie Apple’a?

Apple zaprezentowało iPada Air 2 w październiku 2014 roku. W zeszłym roku firma z Cupertino nie zdecydowała się na odświeżenie tabletu z 9,7-calowym ekranem Retina. Wiemy jednak, że iPad Air 3 zbliża się wielkimi krokami. Co może wnieść nowy iPad z 9,7-calowym ekranem? Na temat tego urządzenia wiemy już całkiem sporo, choć nie wszystko. W tym artykule znajdziecie podsumowanie dotychczasowych plotek i informacji na temat iPada Air 3.

iPad Air w cieniu iPada mini

Jak dobrze wiemy, iPad z 9,7-calowym ekranem do niedawna pozostawał najpopularniejszym tabletem w ofercie Apple’a. Co jednak ciekawe, w zeszłym kwartale doszło do zmiany, co sugeruje badanie przeprowadzone przez CIRP (Consumer Intelligence Research Partners). Wynika z niego, że iPad mini z 7,9-calowym ekranem był chętniej wybierany przez klientów ze Stanów Zjednoczonych. Co poniekąd wynika z faktu, że Apple nie odświeżyło w zeszłym roku iPada Air 2.

Z 9,7-calowym ekranem, ale raczej nie o rozdzielczości 4K

Nowy iPad Air z pewnością będzie miał ekran podobny do wyświetlacza z iPada Air 2. Nie spodziewamy się, że zmianie ulegnie przekątna ekranu. Nadal będzie to panel LCD o przekątnej 9,7 cala i proporcjach 4:3. W sieci pojawiły się jednak plotki, jakoby Apple zamierzało zaimplementować ekran o rozdzielczości 4K. Jeśli to prawda, to moglibyśmy spodziewać się matrycy o rozdzielczości 4096 x 3072 pikseli. To dałoby nam zagęszczenie na poziomie około 528 ppi. Dwa razy tyle co w iPadzie Air 2.

Cóż, jest to mało prawdopodobne. Oczywiście, Apple może sobie na to pozwolić, ale to podniosłoby koszty produkcji iPada, a przy okazji byłoby dosyć dziwnym zabiegiem marketingowym wobec iPada Pro z 12,9-calowym ekranem. Jak dobrze wiemy, większy iPad ma ekran Retina o rozdzielczości 2732 x 2048 pikseli. Trudno sobie wyobrazić, aby mniejszy iPad Air 3 miał oferować większe zagęszczenie pikseli, skoro będzie tańszy. Dlatego powinniśmy spodziewać się ekranu Retina o rozdzielczości QXGA (2048 x 1536 pikseli).

Nie zmienia to faktu, że mogą pojawić się inne udoskonalenia. W tym nowy ekran Oxide TFT LCD, który wzbogaci kolorystykę oraz zapewni lepszy kontrast. Możliwe, że w iPadzie Air 3 zostanie zaimplementowana zmienna częstotliwość odświeżania ekranu w przypadku wyświetlania statycznych obrazów, co znamy z iPada Pro. Jeśli tak się stanie, to będziemy mogli liczyć na dłuższy czas pracy na baterii.

Nie powinniśmy jednak spodziewać się ekranu reagującego na siłę nacisku, a więc z technologią 3D Touch. Podobno Apple jest dopiero na etapie opracowywania jej z myślą o większych ekranach dotykowych.

Z lepszym procesorem… a może nie

Każda kolejna generacja iPada wnosi udoskonalenia obejmujące wydajność. Pojawiają się coraz szybsze procesory. Pytanie tylko: czy tak będzie także w przypadku iPada Air 3? Tutaj Apple ma do wyboru kilka opcji. Może postawić na ten sam układ A8X, który znamy z iPada Air 2. Ewentualnie, może delikatnie zwiększyć jego zegar taktujący. Innym wyjściem jest implementacja procesora A9 z iPhone’ów 6s i w tym przypadku również zwiększenie jego częstotliwości. Ostatnia możliwość to implementacja procesora A9X z iPada Pro. W tym przypadku zapewne zegar taktujący rdzenie zostałby nieco obniżony. Na przykład do wartości około 2,0 GHz.

Układ SoC z iPada Air 3 będzie zapewne wspomagany przez 2 lub 4 GB pamięci operacyjnej RAM. Trudno powiedzieć, na co zdecyduje się firma z Cupertino.

Bez większych zmian we wzornictwie

Prawdopodobnie iPad Air 3 nie będzie zbytnio się różnił pod względem wyglądu od iPada Air 2 z 2014 roku. Mają jednak pojawić się pewne nowości. Na szczególną uwagę zasługuje zaimplementowanie 4 głośników (po 2 na krótszych krawędziach obudowy), co znamy już z iPada Pro. Plany ujawnia nam schemat technicznych, który jakiś czas temu opublikował Steve Hemmerstoffer z Nowhereelse.fr.

Ten sam schemat prezentuje także dodatkowy element pod oczkiem kamery. Najprawdopodobniej jest to dioda doświetlającą LED (bo cóż innego?). Byłaby to nowość w iPadach. Do tej pory żaden tablet z iOS nie miał diody LED dla aparatu iSight. Sama kamera nie ulegnie pewnie większym zmianom i nadal będzie to aparat z matrycą 8 Mpix. Być może z ciut mniejszym światłem przysłony, na przykład f/2.2 zamiast f/2.4. Przednia kamera FaceTime pewnie nie zostanie zmieniona, ale nie ma co do tego pewności. Nawet jeśli, to na pewno nie będzie to kamera 5 Mpix, jak w iPhone’ach 6s.

Trudno powiedzieć, czy zmianie ulegnie grubość obudowy. Jak dobrze wiemy, to w szczególności odbije się na baterii. Możliwe więc, że Apple nie będzie chciało rywalizować z Samsungiem o miano najcieńszego tabletu na świecie i odpuści. Co wyjdzie na dobre dla nas, klientów. Pewne plotki sugerują także zastosowanie nieco lepszych materiałów. Kto wie, a może iPad Air 3 zostanie wykonany z aluminium klasy 7000, które trafiło już do iPhone’ów i Apple Watcha.

Ze Smart Connector

W iPadzie Pro pojawił się nowy interfejs opracowany przez Apple’a – Smart Connector, który pozwala m.in. na komunikację z klawiaturą. Możemy się domyślać, że nowy interfejs pojawi się także w iPadzie Air 3.

Prezentacja w marcu

Oficjalna prezentacja iPada Air 3 ma odbyć się w trakcie specjalnej konferencji Apple’a, na której firma pokaże także iPhone’a 5se z 4-calowym ekranem. Wydarzenie prawdopodobnie odbędzie się w tygodniu zaczynającym się 14 marca, ale dokładna data nadal nie jest znana. Sprzedaż ma rozpocząć się w pierwszej połowie roku. Zapewne jeszcze w marcu lub kwietniu. Nie spodziewamy się zmian w cenach względem iPada Air 2. To oznacza, że ceny tabletu będą startować w Polsce od 2099 złotych.

 Loading ...
Dawid Długosz: Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.
Powiązane wpisy
Disqus Comments Loading...

W serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika oraz do zbierania informacji statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.