Udostępnij
Tweetnij

iPad Air 3: czego możemy spodziewać się po nowym tablecie Apple’a?

Apple zaprezentowało iPada Air 2 w październiku 2014 roku. W zeszłym roku firma z Cupertino nie zdecydowała się na odświeżenie tabletu z 9,7-calowym ekranem Retina. Wiemy jednak, że iPad Air 3 zbliża się wielkimi krokami. Co może wnieść nowy iPad z 9,7-calowym ekranem? Na temat tego urządzenia wiemy już całkiem sporo, choć nie wszystko. W tym artykule znajdziecie podsumowanie dotychczasowych plotek i informacji na temat iPada Air 3.

Apple iPad Air 2

Apple zaprezentowało iPada Air 2 w październiku 2014 roku. W zeszłym roku firma z Cupertino nie zdecydowała się na odświeżenie tabletu z 9,7-calowym ekranem Retina. Wiemy jednak, że iPad Air 3 zbliża się wielkimi krokami. Co może wnieść nowy iPad z 9,7-calowym ekranem? Na temat tego urządzenia wiemy już całkiem sporo, choć nie wszystko. W tym artykule znajdziecie podsumowanie dotychczasowych plotek i informacji na temat iPada Air 3.

iPad Air w cieniu iPada mini

Jak dobrze wiemy, iPad z 9,7-calowym ekranem do niedawna pozostawał najpopularniejszym tabletem w ofercie Apple’a. Co jednak ciekawe, w zeszłym kwartale doszło do zmiany, co sugeruje badanie przeprowadzone przez CIRP (Consumer Intelligence Research Partners). Wynika z niego, że iPad mini z 7,9-calowym ekranem był chętniej wybierany przez klientów ze Stanów Zjednoczonych. Co poniekąd wynika z faktu, że Apple nie odświeżyło w zeszłym roku iPada Air 2.

Z 9,7-calowym ekranem, ale raczej nie o rozdzielczości 4K

Nowy iPad Air z pewnością będzie miał ekran podobny do wyświetlacza z iPada Air 2. Nie spodziewamy się, że zmianie ulegnie przekątna ekranu. Nadal będzie to panel LCD o przekątnej 9,7 cala i proporcjach 4:3. W sieci pojawiły się jednak plotki, jakoby Apple zamierzało zaimplementować ekran o rozdzielczości 4K. Jeśli to prawda, to moglibyśmy spodziewać się matrycy o rozdzielczości 4096 x 3072 pikseli. To dałoby nam zagęszczenie na poziomie około 528 ppi. Dwa razy tyle co w iPadzie Air 2.

Cóż, jest to mało prawdopodobne. Oczywiście, Apple może sobie na to pozwolić, ale to podniosłoby koszty produkcji iPada, a przy okazji byłoby dosyć dziwnym zabiegiem marketingowym wobec iPada Pro z 12,9-calowym ekranem. Jak dobrze wiemy, większy iPad ma ekran Retina o rozdzielczości 2732 x 2048 pikseli. Trudno sobie wyobrazić, aby mniejszy iPad Air 3 miał oferować większe zagęszczenie pikseli, skoro będzie tańszy. Dlatego powinniśmy spodziewać się ekranu Retina o rozdzielczości QXGA (2048 x 1536 pikseli).

ipad-compare-lob-holiday-bb-2015

Nie zmienia to faktu, że mogą pojawić się inne udoskonalenia. W tym nowy ekran Oxide TFT LCD, który wzbogaci kolorystykę oraz zapewni lepszy kontrast. Możliwe, że w iPadzie Air 3 zostanie zaimplementowana zmienna częstotliwość odświeżania ekranu w przypadku wyświetlania statycznych obrazów, co znamy z iPada Pro. Jeśli tak się stanie, to będziemy mogli liczyć na dłuższy czas pracy na baterii.

Nie powinniśmy jednak spodziewać się ekranu reagującego na siłę nacisku, a więc z technologią 3D Touch. Podobno Apple jest dopiero na etapie opracowywania jej z myślą o większych ekranach dotykowych.

Z lepszym procesorem… a może nie

Każda kolejna generacja iPada wnosi udoskonalenia obejmujące wydajność. Pojawiają się coraz szybsze procesory. Pytanie tylko: czy tak będzie także w przypadku iPada Air 3? Tutaj Apple ma do wyboru kilka opcji. Może postawić na ten sam układ A8X, który znamy z iPada Air 2. Ewentualnie, może delikatnie zwiększyć jego zegar taktujący. Innym wyjściem jest implementacja procesora A9 z iPhone’ów 6s i w tym przypadku również zwiększenie jego częstotliwości. Ostatnia możliwość to implementacja procesora A9X z iPada Pro. W tym przypadku zapewne zegar taktujący rdzenie zostałby nieco obniżony. Na przykład do wartości około 2,0 GHz.

Układ SoC z iPada Air 3 będzie zapewne wspomagany przez 2 lub 4 GB pamięci operacyjnej RAM. Trudno powiedzieć, na co zdecyduje się firma z Cupertino.

logicboarda8xBez większych zmian we wzornictwie

Prawdopodobnie iPad Air 3 nie będzie zbytnio się różnił pod względem wyglądu od iPada Air 2 z 2014 roku. Mają jednak pojawić się pewne nowości. Na szczególną uwagę zasługuje zaimplementowanie 4 głośników (po 2 na krótszych krawędziach obudowy), co znamy już z iPada Pro. Plany ujawnia nam schemat technicznych, który jakiś czas temu opublikował Steve Hemmerstoffer z Nowhereelse.fr.

ipad-air-3-plans-ipad-7

Ten sam schemat prezentuje także dodatkowy element pod oczkiem kamery. Najprawdopodobniej jest to dioda doświetlającą LED (bo cóż innego?). Byłaby to nowość w iPadach. Do tej pory żaden tablet z iOS nie miał diody LED dla aparatu iSight. Sama kamera nie ulegnie pewnie większym zmianom i nadal będzie to aparat z matrycą 8 Mpix. Być może z ciut mniejszym światłem przysłony, na przykład f/2.2 zamiast f/2.4. Przednia kamera FaceTime pewnie nie zostanie zmieniona, ale nie ma co do tego pewności. Nawet jeśli, to na pewno nie będzie to kamera 5 Mpix, jak w iPhone’ach 6s.

Trudno powiedzieć, czy zmianie ulegnie grubość obudowy. Jak dobrze wiemy, to w szczególności odbije się na baterii. Możliwe więc, że Apple nie będzie chciało rywalizować z Samsungiem o miano najcieńszego tabletu na świecie i odpuści. Co wyjdzie na dobre dla nas, klientów. Pewne plotki sugerują także zastosowanie nieco lepszych materiałów. Kto wie, a może iPad Air 3 zostanie wykonany z aluminium klasy 7000, które trafiło już do iPhone’ów i Apple Watcha.

ipad-air-2_01

Ze Smart Connector

W iPadzie Pro pojawił się nowy interfejs opracowany przez Apple’a – Smart Connector, który pozwala m.in. na komunikację z klawiaturą. Możemy się domyślać, że nowy interfejs pojawi się także w iPadzie Air 3.

Prezentacja w marcu

Oficjalna prezentacja iPada Air 3 ma odbyć się w trakcie specjalnej konferencji Apple’a, na której firma pokaże także iPhone’a 5se z 4-calowym ekranem. Wydarzenie prawdopodobnie odbędzie się w tygodniu zaczynającym się 14 marca, ale dokładna data nadal nie jest znana. Sprzedaż ma rozpocząć się w pierwszej połowie roku. Zapewne jeszcze w marcu lub kwietniu. Nie spodziewamy się zmian w cenach względem iPada Air 2. To oznacza, że ceny tabletu będą startować w Polsce od 2099 złotych.

Jaki masz ekran w tablecie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij