Tegra X1. Co dokładnie skrywa nowy super SoC od Nvidii?

Nvidia zapowiedziała nowy, super procesor dla tabletów – SoC Tegra X1 kilka dni temu. Wtedy też pochwalono się szczątkowymi informacjami na temat technologii zaszytych w nowym układzie, jak i jego wydajnością na tle starszej Tegry K1 oraz Apple A8X z iPada Air 2. generacji. Co jednak dokładnie skrywa pod maską nowy procesor od Nvidii? Przyjrzyjmy się Tegrze X1 z bliska.

Przeczytaj koniecznie >> Tablety w Polsce. Wiemy, które z modeli były najpopularniejsze w kraju przez ostatnie pół roku!

Nvidia znacząco podniosła poprzeczkę innych procesorów mobilnych. Wszak Tegra X1 oferuje naprawdę niesamowitą wydajność na poziomie ponad jednego teraflopsa. Taką mocą nie jest obecnie w stanie pochwalić się żaden inny SoC dla tabletów. Co dokładnie skrywa Tegra X1? Przyjrzyjmy się nowemu procesorowi Nvidii z bliska.

CPU

Właściwa cześć, czyli CPU składa się z dwóch klastrów po cztery rdzenie. Nvidia postawiła tym razem na rdzenie od brytyjskiego ARM i są to 4 rdzenie Cortex-A57, które posiadają 48 KB pamięci L1 na instrukcje i 32 KB pamięci L1 na dane. Natomiast rozmiar pamięci podręcznej drugiego poziomu ustalono na 2 MB. Drugi blok składa się z 4 słabszych rdzeni Cortex-A53. W tym przypadku znajdziemy po 32 KB pamięci podręcznej L1 na dane i instrukcje oraz „tylko” 512 KB pamięci podręcznej L2. Dlaczego nie zdecydowano się wykorzystać rdzeni Denver znanych z Tegry K1? Być może proces ich zmniejszenia do 20 nm byłby zbyt czasochłonny i dlatego wybrano gotowe rozwiązania od ARM. Procesor posiada ponadto kontroler pamięci LPDDR4, których produkcję Samsung rozpoczął już w grudniu zeszłego roku.

GPU

Znacznie ciekawiej przedstawia się układ graficzny zaszyty w Tegrze X1, czyli Maxwell znany nam między innymi z nowych kart graficznych GeForce.

Maxwell względem Keplera oferuje bardzo wiele udoskonaleń. Zwiększono ilość jednostek SM z 1 do 2. Następnie dodano rdzenie CUDA. W Tegrze K1 było ich 192. Natomiast Tegra X1 ma ich 256. Dodano także więcej jednostek teksturujących. Kepler miał ich 8, a Maxwell ma ich 16. To samo dotyczy jednostek ROPs – z 4 do 16 sztuk.

Znacząco podniesiono również zegar taktujący pamięć. Zegar z 930 MHz podkręcono do wartości 1,6 GHz. To przyczyniło się do znaczącego zwiększenia przepustowości podsystemu pamięci – z 14,9 GB/s do 25,6 GB/s. Na koniec warto wspomnieć o zwiększeniu rozmiaru pamięci podręcznej drugiego poziomu z 128 do 256 KB. Sam układ graficzny także wykonano w 20 nm procesie technologicznym. Kepler z Tegry K1 był 28 nm układem.

Nowe funkcje z zakresu kompresji danych

Tegra X1 ma wbudowany kontroler pamięci LPDDR4 z obsługą maksymalnie 4 GB pamięci RAM. Zwiększenie przepustowości pamięci, jak i zastosowanie nowych algorytmów kompresujących przyczynia się do znaczących udoskonaleń związanych z przepływaniem danych. W przypadku Map Google redukcja wykorzystania pamięci względem Tegry K1 sięga nawet 44%! Inne przykłady możecie zobaczyć na poniższych wykresach.

Nvidia Tegra X1 zapowiada się więc naprawdę nieźle. Teraz pozostaje nam już czekać tylko na pierwsze urządzenia z tym procesorem. Te, według zapewnień „zielonej” firmy powinny zadebiutować w przeciągu kilku najbliższych miesięcy. Sam SoC będzie dostępny dla partnerów jeszcze w tej połowie roku. Domyślamy się, że sięgnie po niego wielu producentów tabletów, którzy będą chcieli tworzyć high-endowe modele pracujące w oparciu o Androida 5.0 Lollipop.

Źródło: Android Authority

 Loading ...
Marcelina Poznańska: Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.
Powiązane wpisy
Disqus Comments Loading...

W serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika oraz do zbierania informacji statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.