Udostępnij
Tweetnij

Tegra X1. Co dokładnie skrywa nowy super SoC od Nvidii?

Nvidia zapowiedziała nowy, super procesor dla tabletów – SoC Tegra X1 kilka dni temu. Wtedy też pochwalono się szczątkowymi informacjami na temat technologii zaszytych w nowym układzie, jak i jego wydajnością na tle starszej Tegry K1 oraz Apple A8X z iPada Air 2. generacji. Co jednak dokładnie skrywa pod maską nowy procesor od Nvidii? Przyjrzyjmy się Tegrze X1 z bliska.

Nvidia Tegra X1

Nvidia zapowiedziała nowy, super procesor dla tabletów – SoC Tegra X1 kilka dni temu. Wtedy też pochwalono się szczątkowymi informacjami na temat technologii zaszytych w nowym układzie, jak i jego wydajnością na tle starszej Tegry K1 oraz Apple A8X z iPada Air 2. generacji. Co jednak dokładnie skrywa pod maską nowy procesor od Nvidii? Przyjrzyjmy się Tegrze X1 z bliska.

Przeczytaj koniecznie >> Tablety w Polsce. Wiemy, które z modeli były najpopularniejsze w kraju przez ostatnie pół roku!

Nvidia znacząco podniosła poprzeczkę innych procesorów mobilnych. Wszak Tegra X1 oferuje naprawdę niesamowitą wydajność na poziomie ponad jednego teraflopsa. Taką mocą nie jest obecnie w stanie pochwalić się żaden inny SoC dla tabletów. Co dokładnie skrywa Tegra X1? Przyjrzyjmy się nowemu procesorowi Nvidii z bliska.

CPU

Właściwa cześć, czyli CPU składa się z dwóch klastrów po cztery rdzenie. Nvidia postawiła tym razem na rdzenie od brytyjskiego ARM i są to 4 rdzenie Cortex-A57, które posiadają 48 KB pamięci L1 na instrukcje i 32 KB pamięci L1 na dane. Natomiast rozmiar pamięci podręcznej drugiego poziomu ustalono na 2 MB. Drugi blok składa się z 4 słabszych rdzeni Cortex-A53. W tym przypadku znajdziemy po 32 KB pamięci podręcznej L1 na dane i instrukcje oraz „tylko” 512 KB pamięci podręcznej L2. Dlaczego nie zdecydowano się wykorzystać rdzeni Denver znanych z Tegry K1? Być może proces ich zmniejszenia do 20 nm byłby zbyt czasochłonny i dlatego wybrano gotowe rozwiązania od ARM. Procesor posiada ponadto kontroler pamięci LPDDR4, których produkcję Samsung rozpoczął już w grudniu zeszłego roku.

tegra-x1-specs-710x399

GPU

Znacznie ciekawiej przedstawia się układ graficzny zaszyty w Tegrze X1, czyli Maxwell znany nam między innymi z nowych kart graficznych GeForce.

Maxwell względem Keplera oferuje bardzo wiele udoskonaleń. Zwiększono ilość jednostek SM z 1 do 2. Następnie dodano rdzenie CUDA. W Tegrze K1 było ich 192. Natomiast Tegra X1 ma ich 256. Dodano także więcej jednostek teksturujących. Kepler miał ich 8, a Maxwell ma ich 16. To samo dotyczy jednostek ROPs – z 4 do 16 sztuk.

Tegra-X1-Maxwell-GPU-300x554

Znacząco podniesiono również zegar taktujący pamięć. Zegar z 930 MHz podkręcono do wartości 1,6 GHz. To przyczyniło się do znaczącego zwiększenia przepustowości podsystemu pamięci – z 14,9 GB/s do 25,6 GB/s. Na koniec warto wspomnieć o zwiększeniu rozmiaru pamięci podręcznej drugiego poziomu z 128 do 256 KB. Sam układ graficzny także wykonano w 20 nm procesie technologicznym. Kepler z Tegry K1 był 28 nm układem.

Nowe funkcje z zakresu kompresji danych

Tegra X1 ma wbudowany kontroler pamięci LPDDR4 z obsługą maksymalnie 4 GB pamięci RAM. Zwiększenie przepustowości pamięci, jak i zastosowanie nowych algorytmów kompresujących przyczynia się do znaczących udoskonaleń związanych z przepływaniem danych. W przypadku Map Google redukcja wykorzystania pamięci względem Tegry K1 sięga nawet 44%! Inne przykłady możecie zobaczyć na poniższych wykresach.

Tegra-X1-Memory-Architecture-710x323

Nvidia Tegra X1 zapowiada się więc naprawdę nieźle. Teraz pozostaje nam już czekać tylko na pierwsze urządzenia z tym procesorem. Te, według zapewnień „zielonej” firmy powinny zadebiutować w przeciągu kilku najbliższych miesięcy. Sam SoC będzie dostępny dla partnerów jeszcze w tej połowie roku. Domyślamy się, że sięgnie po niego wielu producentów tabletów, którzy będą chcieli tworzyć high-endowe modele pracujące w oparciu o Androida 5.0 Lollipop.

Źródło: Android Authority

Co sądzisz o tabletach Samsunga?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij