Najciekawsze tablety sprzed lat. Google Nexus 7 (2012) [cz. 8]

Jakiś czas temu rozpoczęliśmy  nowy cykl artykułów, w których cofamy się w czasie i prezentujemy najciekawsze tablety internetowe sprzed lat. Po iPadzie 1. generacji, Samsungu Galaxy Tab 7.0 (GT-P1000), Motoroli Xoom, HTC Flyerze oraz Playbooku od BlackBerry, iPadzie 2. Generacji oraz HP TouchPadzie przyszła pora na kolejne urządzenie. Tym razem proponujemy wam przypomnieć sobie jedno z z urządzeń z 2012 roku – pierwszy tablet z logo Nexus na obudowie, które dla Google przygotowali Tajwańczycy z ASUSa.

Przeczytaj koniecznie >> Krótki test popularnych przeglądarek internetowych na Androida

 Loading ...

Plotki na temat pierwszego tabletu Nexus krążyły po sieci już od 2011 roku, a więc na wiele miesięcy przed jego oficjalną premierą, która odbyła się w lipcu 2012 roku. Zanim przypomnimy sobie historię Nexusa 7 z 2012 roku, to najpierw warto przytoczyć jego specyfikację techniczną, która obejmowała następujące elementy:

  • 7-calowy wyświetlacz klasy IPS (o szerokich kątach widzenia) i rozdzielczości WXGA (1280 x 800 pikseli, co daje nam gęstość pikseli na poziomie 216 ppi) z 10-punktowym multi-touch;
  • czterordzeniowy procesor Nvidia Tegra 3 T30L 1,2 GHz (1,3 GHz w trybie pomocniczego rdzenia) z 12-rdzeniowym układem graficznym GeForce taktowanym zegarem 416 MHz;
  • 1 GB pamięci operacyjnej RAM typu DDR3L;
  • 8, 16 lub 32 GB pamięci eMMC na dane (bez możliwości rozbudowy za pomocą kart microSD);
  • Wi-Fi w standardzie b/g/n, Bluetootha 3.0, moduł NFC;
  • opcjonalny modem łączności w sieciach komórkowych (HSPA+);
  • wideo kamerkę 1,2 Mpix;
  • baterię o pojemności 4325 mAh;
  • złącza microUSB 2.0 i jack audio 3,5 mm.

Tablet miał wymiary 198.5 × 120 × 10.56 mm i ważył 340 gramów. Nexus 7 debiutował na rynku z Androidem 4.1 Jelly Bean.

Prace nad Nexusem 7 rozpoczęły się na wiele miesięcy przed jego prezentacją. W rzeczywistości tablet pokazano światu (wtedy jako MeMo Pad 370T) na początu 2012 roku, w trakcie targów CES w Las Vegas. Google spodobał się ten koncept i kilka miesięcy później (pod koniec czerwca 2012 roku) zaprezentowano to urządzenie światu jeszcze raz – w trakcie konferencji Google I/O pod nazwą Nexus 7. Dwa tygodnie później tablet trafił do sprzedaży, w cenie od 199 dolarów, co wtedy stanowiło naprawdę ciekawą propozycję. Głównie za sprawą udanego wyświetlacza oraz wydajnego procesora. Kilka dni później tablet można było zakupić w Europie (w Wielkiej Brytanii), a we wrześniu pojawił się także w Polsce, gdzie cieszył się naprawdę wielkim zainteresowaniem. Z nieoficjalnych informacji wynika, że nad Wisłą sprzedano ponad 250 tysięcy egzemplarzy tego urządzenia. Dla porównania, do lipca tego roku na całym świecie sprzedano 7 milionów sztuk tego tabletu.

W listopadzie 2012 roku uśmiercono najtańszy wariant tego tabletu – z 8 GB pamięci na dane. Natomiast pozostałe modele zniknęły z oferty Google w lipcu 2013 roku, gdy zaprezentowano światu następcę (notabene, bardzo udanego i nadal dostępnego w przyzwoitej cenie) tego tabletu w postaci Nexusa 7 2013.

Obecnie Nexusa 7 z 2012 roku można zakupić już za mniej niż 500 złotych i jest to nadal ciekawa propozycja w tym przedziale cenowym. Głównie za sprawą aktualnego oprogramowania. Wiele wskazuje na to, że Nexus 7 2012 otrzyma jesienią również Androida L, który obecnie znajduje się w fazie testów.

Mieliście, a może do tej pory macie pierwszego Nexusa 7?

Marcelina Poznańska: Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.
Powiązane wpisy
Disqus Comments Loading...

W serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika oraz do zbierania informacji statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.