Historia Androida. Część 5: pierwszy Nexus i Android 2.x

Naszą wycieczkę w czasie zakończyliśmy ostatnio w 2009 roku, kiedy to na rynek trafiło kilka nowych wersji Androida. Teraz z kolei cofnijmy się do 2010 roku, który również był arcyciekawy dla platformy Google. Wtedy też doczekaliśmy się premiery pierwszego z Nexusów (One) oraz kolejnych odsłon systemu Android z linii 2.x.

Przeczytaj koniecznie >> Kupujemy tablet do gier za mniej niż tysiąc złotych. Na co zwracać uwagę?

 Loading ...

Google prezentuje smartfon Nexus One

Początek 2010 roku Google z pewnością może zaliczyć do udanych momentów. 4 stycznia zaprezentowano światu pierwszy smartfon z logo Nexus – model One, który przygotowano (ponownie) we współpracy z firmą HTC. Pierwszy Nexus z pewnością stanowił swego rodzaju przełom na rynku, gdyż Google obiecało wspierać go przez kolejny rok. 5 stycznia telefon trafił do sprzedaży i cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony klientów. Na uwagę w tym modelu zasługiwało przede wszystkim rozpoznawanie mowy i przekształcanie jej na tekst. Historia Nexusa One skończyła się na aktualizacji do Androida 2.3 Gingerbread. Ice Cream Sandwich ten model już nie otrzymał…

Google prezentuje Androida 2.2 Froyo

W maju 2010 roku firma z Mountain View zaprezentowała światu na konferencji Google I/O kolejną odsłonę Androida – z numerkiem 2.2, którego znamy również pod nazwą Froyo. Ta wersja systemu wprowadziła liczne udoskonalenia w platformie Google’a. Wśród nowości w tym wydaniu warto wymienić pojawienie się nowych widżetów na ekranie domowym, możliwość współdzielenia internetu z innymi urządzeniami (funkcja dostępna była tylko dla wybranych telefonów), liczne udoskonalenia z zakresu bezpieczeństwa, znacznie poprawiona wydajność oraz nowe opcje dla aplikacji związanych z robieniem i przeglądaniem zdjęć.

T-Mobile uśmierca G1

We wrześniu 2010 roku T-Mobile oficjalnie uśmierciło pierwszy smartfon z Androidem, czyli Google G1. Wtedy też zaprzestano sprzedaży telefonu. Okazuje się jednak, że niezależni deweloperzy nie pozwolili tak łatwo go uśmiercić. G1 doczekał się po latach nawet nieoficjalnych ROM-ów z Androidem Jelly Bean. Niestety, nie na tyle dopracowanych, aby umożliwiały wygodną pracę z telefonem. W tym samym miesiącu T-Mobile ogłosiło następcę pierwszego smartfonu z Androidem, czyli model G2 – pierwszego telefonu z obsługą sieci 4G. Nowy smartfon również cieszył się uznaniem wśród androidowej braci. Telefon dosyć szybko doczekał się pierwszej metody na dostęp do konta roota i wielu nieoficjalnych ROM-ów zwiększających jego możliwości.

Google udostępnia Androida 2.3 Gingerbread

Końcówka 2010 roku upłynęła nam przede wszystkim pod znakiem Androida 2.3 Gingerbread, o którym plotki pojawiały się w sieci już kilka miesięcy wcześniej. Sugerowano nawet, że ta wersja systemu otrzyma oznaczenie z numerem 3.0 (to jednak się nie wydarzyło i Google zarezerwowało ją na potrzeby Honeycomba dla tabletów). Pierniczek został udostępniony w postaci uaktualnienia kilka dni po prezentacji – 6 grudnia.

Co nowego pojawiło się w tym wydaniu systemu? Naprawdę sporo i warto tutaj wymienić liczne zmiany w interfejsie użytkownika, które wpłynęły na szybkość i wygodę pracy, udoskonalone zarządzanie energią baterii, nowe opcje z zakresu zarządzania aplikacjami oraz nowe interfejsy dla programistów, w tym lepsze wsparcie dla mobilnych gier.

Dwa dni później Google pochwaliło się, że liczba aktywacji urządzeń z Androidem przekroczyła barierę 300 tysięcy w ciągu jednego… dnia.

Źródło: Google, Droidlife

Marcelina Poznańska: Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.
Powiązane wpisy
Disqus Comments Loading...

W serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika oraz do zbierania informacji statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.