Udostępnij
Tweetnij

Historia Androida. Część 5: pierwszy Nexus i Android 2.x

Naszą wycieczkę w czasie zakończyliśmy ostatnio w 2009 roku, kiedy to na rynek trafiło kilka nowych wersji Androida. Teraz z kolei cofnijmy się do 2010 roku, który również był arcyciekawy dla platformy Google. Wtedy też doczekaliśmy się premiery pierwszego z Nexusów (One) oraz kolejnych odsłon systemu Android z linii 2.x.

Android

Naszą wycieczkę w czasie zakończyliśmy ostatnio w 2009 roku, kiedy to na rynek trafiło kilka nowych wersji Androida. Teraz z kolei cofnijmy się do 2010 roku, który również był arcyciekawy dla platformy Google. Wtedy też doczekaliśmy się premiery pierwszego z Nexusów (One) oraz kolejnych odsłon systemu Android z linii 2.x.

Przeczytaj koniecznie >> Kupujemy tablet do gier za mniej niż tysiąc złotych. Na co zwracać uwagę?

Jaki masz system we własnym tablecie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Google prezentuje smartfon Nexus One

Początek 2010 roku Google z pewnością może zaliczyć do udanych momentów. 4 stycznia zaprezentowano światu pierwszy smartfon z logo Nexus – model One, który przygotowano (ponownie) we współpracy z firmą HTC. Pierwszy Nexus z pewnością stanowił swego rodzaju przełom na rynku, gdyż Google obiecało wspierać go przez kolejny rok. 5 stycznia telefon trafił do sprzedaży i cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony klientów. Na uwagę w tym modelu zasługiwało przede wszystkim rozpoznawanie mowy i przekształcanie jej na tekst. Historia Nexusa One skończyła się na aktualizacji do Androida 2.3 Gingerbread. Ice Cream Sandwich ten model już nie otrzymał…

Google prezentuje Androida 2.2 Froyo

W maju 2010 roku firma z Mountain View zaprezentowała światu na konferencji Google I/O kolejną odsłonę Androida – z numerkiem 2.2, którego znamy również pod nazwą Froyo. Ta wersja systemu wprowadziła liczne udoskonalenia w platformie Google’a. Wśród nowości w tym wydaniu warto wymienić pojawienie się nowych widżetów na ekranie domowym, możliwość współdzielenia internetu z innymi urządzeniami (funkcja dostępna była tylko dla wybranych telefonów), liczne udoskonalenia z zakresu bezpieczeństwa, znacznie poprawiona wydajność oraz nowe opcje dla aplikacji związanych z robieniem i przeglądaniem zdjęć.

T-Mobile uśmierca G1

We wrześniu 2010 roku T-Mobile oficjalnie uśmierciło pierwszy smartfon z Androidem, czyli Google G1. Wtedy też zaprzestano sprzedaży telefonu. Okazuje się jednak, że niezależni deweloperzy nie pozwolili tak łatwo go uśmiercić. G1 doczekał się po latach nawet nieoficjalnych ROM-ów z Androidem Jelly Bean. Niestety, nie na tyle dopracowanych, aby umożliwiały wygodną pracę z telefonem. W tym samym miesiącu T-Mobile ogłosiło następcę pierwszego smartfonu z Androidem, czyli model G2 – pierwszego telefonu z obsługą sieci 4G. Nowy smartfon również cieszył się uznaniem wśród androidowej braci. Telefon dosyć szybko doczekał się pierwszej metody na dostęp do konta roota i wielu nieoficjalnych ROM-ów zwiększających jego możliwości.

Google udostępnia Androida 2.3 Gingerbread

Końcówka 2010 roku upłynęła nam przede wszystkim pod znakiem Androida 2.3 Gingerbread, o którym plotki pojawiały się w sieci już kilka miesięcy wcześniej. Sugerowano nawet, że ta wersja systemu otrzyma oznaczenie z numerem 3.0 (to jednak się nie wydarzyło i Google zarezerwowało ją na potrzeby Honeycomba dla tabletów). Pierniczek został udostępniony w postaci uaktualnienia kilka dni po prezentacji – 6 grudnia.

Co nowego pojawiło się w tym wydaniu systemu? Naprawdę sporo i warto tutaj wymienić liczne zmiany w interfejsie użytkownika, które wpłynęły na szybkość i wygodę pracy, udoskonalone zarządzanie energią baterii, nowe opcje z zakresu zarządzania aplikacjami oraz nowe interfejsy dla programistów, w tym lepsze wsparcie dla mobilnych gier.

Dwa dni później Google pochwaliło się, że liczba aktywacji urządzeń z Androidem przekroczyła barierę 300 tysięcy w ciągu jednego… dnia.

Źródło: Google, Droidlife

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij