Android 4.3 Jelly Bean – przegląd nowości

Wczoraj odbyła się oficjalna premiera nowego Androida 4.3 Jelly Bean, który już jest dostępny dla użytkowników nowszych urządzeń z serii Google Nexus. Nowa wersja systemu doczekała się licznych udoskonaleń i funkcji, w tym optymalizacji z zakresu wydajności, wsparcia dla OpenGL ES 3.0 oraz wsparcia dla technologii Bluetooth Smart. Zapraszamy do przeglądu nowości w Androidzie 4.3.

Przeczytaj koniecznie >> Kupił nowego Nexusa 7 jeszcze przed premierą. Jak i gdzie tego dokonał?

 Loading ...

Szybszy i bardziej „wrażliwy”

Google chwali się, że Android 4.3 Jelly Bean doczekał się głębokich optymalizacji w kodzie, które zaowocowały zwiększeniem jego wydajności i prędkości działania, jak i czułości na polecenia użytkowników. Renderowanie dwuwymiarowych elementów graficznych odbywa się znacznie szybciej niż wcześniej, gdyż do tego celu wykorzystywana jest funkcja multithreadingu w wielordzeniowych procesorach. Zoptymalizowano również renderowanie tekstu i usprawniono alokowanie w trakcie buforowania okien. Na szczególną uwagę zasługuje dodanie wsparcia dla nowego API – Open GL ES 3.0, który zapewnia między innymi lepsze tekstury oraz udoskonaloną kompresję grafiki, jak i również usprawnia wydajność.

Z obsługą ograniczonych profili

Jedną z ciekawszych nowości w Androidzie 4.3 są profile z ograniczeniami. Wraz z Androidem 4.2 Google wprowadziło obsługę wielu kont użytkowników, a teraz możemy je również w szerszym stopniu konfigurować – poprzez nakładanie ograniczeń. W przypadku kont z ograniczonymi możliwościami możemy między innymi blokować dostęp do wybranych aplikacji w systemie, gier, a nawet wybranych zawartości lub ograniczyć dostęp do internetu. Funkcję z pewnością docenią przede wszystkim rodzice, których pociechy korzystają z tabletów internetowych… niekoniecznie pod stałą kontrolą.

Gotowy na Bluetooth Smart

Plotki na temat zgodności z Bluetooth Smart (technologią znaną również pod nazwą Bluetooth Low Energy) pojawiały się już wcześniej. Nowy Android rzeczywiście wspiera to rozwiązanie. To oznacza, że urządzenia z nową żelką będą mogły być parowane z akcesoriami zgodnymi z tym standardem, na przykład zegarkami, urządzeniami medycznymi lub klawiaturami, które cechują się niewielkim zapotrzebowaniem na energię baterii.

Z lepszym lokalizowaniem

Google chwali się, że Android 4.3 Jelly Bean doczekał się usprawnień związanych z lokalizowaniem. Na uwagę zasługuje tutaj funkcja Wi-Fi scan-only, która odpowiada za skanowanie pobliskich sieci bezprzewodowych, ale bez konieczności nawiązywania z nimi połączeń. W konsekwencji otrzymujemy lepsze dane związane z lokalizacją, a przy okazji zmniejszeniu ulega zużycie baterii urządzenia.

Z obsługą nowych kodeków

Google zaszyło w Androidzie 4.3 Jelly Bean obsługę dla nowych kodeków. Warto tutaj wymienić wsparcie dla enkodowania VP8 oraz nowe, prostsze metody na integrowanie w aplikacjach mechanizmów opartych na DRM (Digital Rights Management). Zintegrowano również strumieniowanie dźwięku i obrazu w postaci jednego pliku wyjściowego dla MPEG-4.

Więcej bezpieczeństwa i nowe opcje dla deweloperów

Każda kolejna odsłona Androida debiutuje z nowymi mechanizmami z zakresu bezpieczeństwa, jak i nowymi funkcjami dla deweloperów. Nie inaczej jest w nowej żelce, gdzie również pojawiły się tego typu usprawnienia. Pod kątem bezpieczeństwa na pewno warto wspomnieć o obsłudze standardu dla sieci zabezpieczonych WPA2-Enterprise w aplikacjach, mechanizm piaskownicy oparty na SELinux czy API KeyChain pozwalające w prosty sposób identyfikować klucze na urządzeniach, które nie mogą być następnie eksportowane.

Marcelina Poznańska: Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.
Powiązane wpisy
Disqus Comments Loading...

W serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika oraz do zbierania informacji statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.