Udostępnij
Tweetnij

Android 4.3 Jelly Bean – przegląd nowości

Wczoraj odbyła się oficjalna premiera nowego Androida 4.3 Jelly Bean, który już jest dostępny dla użytkowników nowszych urządzeń z serii Google Nexus. Nowa wersja systemu doczekała się licznych udoskonaleń i funkcji, w tym optymalizacji z zakresu wydajności, wsparcia dla OpenGL ES 3.0 oraz wsparcia dla technologii Bluetooth Smart. Zapraszamy do przeglądu nowości w Androidzie 4.3.

Android 4.3 - Devices

Wczoraj odbyła się oficjalna premiera nowego Androida 4.3 Jelly Bean, który już jest dostępny dla użytkowników nowszych urządzeń z serii Google Nexus. Nowa wersja systemu doczekała się licznych udoskonaleń i funkcji, w tym optymalizacji z zakresu wydajności, wsparcia dla OpenGL ES 3.0 oraz wsparcia dla technologii Bluetooth Smart. Zapraszamy do przeglądu nowości w Androidzie 4.3.

Przeczytaj koniecznie >> Kupił nowego Nexusa 7 jeszcze przed premierą. Jak i gdzie tego dokonał?

Gdybyś miał wybrać tylko jedno akcesorium dla tabletu, to co by to było?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Szybszy i bardziej „wrażliwy”

Google chwali się, że Android 4.3 Jelly Bean doczekał się głębokich optymalizacji w kodzie, które zaowocowały zwiększeniem jego wydajności i prędkości działania, jak i czułości na polecenia użytkowników. Renderowanie dwuwymiarowych elementów graficznych odbywa się znacznie szybciej niż wcześniej, gdyż do tego celu wykorzystywana jest funkcja multithreadingu w wielordzeniowych procesorach. Zoptymalizowano również renderowanie tekstu i usprawniono alokowanie w trakcie buforowania okien. Na szczególną uwagę zasługuje dodanie wsparcia dla nowego API – Open GL ES 3.0, który zapewnia między innymi lepsze tekstury oraz udoskonaloną kompresję grafiki, jak i również usprawnia wydajność.

Z obsługą ograniczonych profili

Android 4.3 - ograniczone profile

Jedną z ciekawszych nowości w Androidzie 4.3 są profile z ograniczeniami. Wraz z Androidem 4.2 Google wprowadziło obsługę wielu kont użytkowników, a teraz możemy je również w szerszym stopniu konfigurować – poprzez nakładanie ograniczeń. W przypadku kont z ograniczonymi możliwościami możemy między innymi blokować dostęp do wybranych aplikacji w systemie, gier, a nawet wybranych zawartości lub ograniczyć dostęp do internetu. Funkcję z pewnością docenią przede wszystkim rodzice, których pociechy korzystają z tabletów internetowych… niekoniecznie pod stałą kontrolą.

Gotowy na Bluetooth Smart

Bluetooth Smart

Plotki na temat zgodności z Bluetooth Smart (technologią znaną również pod nazwą Bluetooth Low Energy) pojawiały się już wcześniej. Nowy Android rzeczywiście wspiera to rozwiązanie. To oznacza, że urządzenia z nową żelką będą mogły być parowane z akcesoriami zgodnymi z tym standardem, na przykład zegarkami, urządzeniami medycznymi lub klawiaturami, które cechują się niewielkim zapotrzebowaniem na energię baterii.

Z lepszym lokalizowaniem

Google chwali się, że Android 4.3 Jelly Bean doczekał się usprawnień związanych z lokalizowaniem. Na uwagę zasługuje tutaj funkcja Wi-Fi scan-only, która odpowiada za skanowanie pobliskich sieci bezprzewodowych, ale bez konieczności nawiązywania z nimi połączeń. W konsekwencji otrzymujemy lepsze dane związane z lokalizacją, a przy okazji zmniejszeniu ulega zużycie baterii urządzenia.

Z obsługą nowych kodeków

Google zaszyło w Androidzie 4.3 Jelly Bean obsługę dla nowych kodeków. Warto tutaj wymienić wsparcie dla enkodowania VP8 oraz nowe, prostsze metody na integrowanie w aplikacjach mechanizmów opartych na DRM (Digital Rights Management). Zintegrowano również strumieniowanie dźwięku i obrazu w postaci jednego pliku wyjściowego dla MPEG-4.

Więcej bezpieczeństwa i nowe opcje dla deweloperów

Każda kolejna odsłona Androida debiutuje z nowymi mechanizmami z zakresu bezpieczeństwa, jak i nowymi funkcjami dla deweloperów. Nie inaczej jest w nowej żelce, gdzie również pojawiły się tego typu usprawnienia. Pod kątem bezpieczeństwa na pewno warto wspomnieć o obsłudze standardu dla sieci zabezpieczonych WPA2-Enterprise w aplikacjach, mechanizm piaskownicy oparty na SELinux czy API KeyChain pozwalające w prosty sposób identyfikować klucze na urządzeniach, które nie mogą być następnie eksportowane.

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij