macOS High Sierra dostępny. Co warto wiedzieć przed instalacją tego systemu Apple?

macOS High Sierra to nowa wersja systemu operacyjnego dla komputerów Mac, którą Apple udostępniło dziś dla wszystkich. Nastąpiło to po kilku miesiącach beta testów. Oczywiście, zanim zainstalujecie nowe oprogramowanie, to warto odpowiednio się przygotować. Przy okazji dowiedzcie się, jakie najważniejsze nowości wprowadza nowe uaktualnienie.

macOS High Sierra (czyli macOS 10.13) zapowiedziano w trakcie czerwcowej konferencji WWDC 2017. Niedługo po tym system udostępniono deweloperom aplikacji, a później w ramach publicznych testach w Apple Beta Software Program. Teraz nadszedł czas na premierę dla wszystkich właścicieli komputerów z logo nadgryzionego jabłka. Oczywiście, tych nowszych.

Kto może zainstalować nowy system Apple’a?

macOS High Sierra kompatybilny jest z tymi samymi komputerami, co Sierra. Wykaz zgodnych maszyn znajdziecie poniżej.

  • MacBook z końca 2009 roku i nowsze
  • iMac z końca 2009 roku i nowsze
  • MacBook Air z 2010 roku i nowsze
  • MacBook Pro z 2010 roku i nowsze
  • Mac Mini z 2010 roku i nowsze
  • Mac Pro z 2010 roku i nowsze

Co warto wiedzieć przed instalacją?

macOS 10.13 pobierzecie ze sklepu Mac App Store. Oprogramowanie waży ponad 5 GB, a więc, w zależności od prędkości połączenia z internetem, pobieranie aktualizacji może trochę potrwać. Zanim jednak rozpoczniecie aktualizowanie, to na pewno warto wykonać kopię zapasową plików i danych. Zapewne najlepiej z użyciem Time Machine, ale możecie skorzystać z dowolnego innego rozwiązania do tworzenia backupów, gdy to jest dla was wygodniejsze. W trakcie instalacji systemu komputer będzie wymagał ponownego uruchomienia.

macOS High Sierra wprowadza wiele nowości

macOS 10.13 wprowadza wiele udoskonaleń i nowości. Najważniejszą z nich jest system plików APFS (Apple File System), który podmieni dotychczasowy HFS+.  Niestety, dotyczy to wyłącznie pamięci SSD. W przypadku tradycyjnych dysków i Fusion to rozwiązanie nie jest obsługiwane.

System dostał także wsparcie dla HEVC (High Efficiency Video Coding), czyli nowego formatu kompresji wideo oraz technologii Metal 2. Nie można też wspomnieć o wsparciu dla gogli do wirtualnej rzeczywistości, nowościach w aplikacjach Zdjęcia (nowy pasek boczny, nowe narzędzia do edycji zdjęć czy nowe kategorie dla wspomnień), Mail (łatwiejsze wyszukiwanie, Safari (blokowanie autoodtwarzania wideo na stronach, funkcja reader na stałe dla zgodnych stron) czy Notatki (przypinanie notatek, dodawanie tabeli).

Zobacz także: iOS 11 to aktualizacja, którą na pewno warto zainstalować

Na poniższym filmie obejrzysz materiał o aplikacji Pliki z iOS 11:

 

Dawid Długosz: Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.
Powiązane wpisy
Disqus Comments Loading...

W serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika oraz do zbierania informacji statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.