Historia Androida. Część 7: Google walczy z fragmentacją

Naszą wycieczkę w czasie zakończyliśmy ostatnio na jesieni 2011 roku, jeszcze przed prezentacją systemu Ice Cream Sandwich, czyli Androida 4.0. To wydanie systemu Google stanowiło naprawdę milowy krok w historii rozwoju platformy. Wraz z tą wersją firma z Mountain View podjęła pierwsze kroki, które miały na celu rozpocząć walkę z pogłębiającą się fragmentacją Androida. Cofnijmy się ponownie do 2011 roku i zobaczmy, co wtedy wydarzyło się w historii najpopularniejszego systemu mobilnego na świecie.

Przeczytaj koniecznie >> Porozmawiajmy o wyświetlaczach dotykowych

W drugiej połowie 2011 roku na rynku dostępne były dwie wersje Androida. Pierwszą z nich była smartfonowa linia 2.x, a drugą z kolei Honeycomb, czyli Android 3.x zaprojektowany z myślą o tabletach. Sytuacja taka sprawiła jednak, że deweloperzy aplikacji poczuli się nieco zagubieni i doszło do pogłębienia fragmentacji platformy Google. Firma z Mountain View oczywiście dostrzegła problem i udostępniła…

Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Android 4.0 (aka Ice Cream Sandwich) został udostępniony 19 października 2011 roku i z pewnością był jedną z najistotniejszych wersji systemu w całej jego historii. Za sprawą tego wydania Google połączyło w całość na nowo dwa światy, a więc smartfony i tablety.  System był uniwersalny i został zaprojektowany z myślą o różnych urządzeniach, a nie tylko jednej, konkretnej grupie.

Wśród nowości w Androidzie 4.0 warto wymienić następujące funkcje:

  • odświeżony interfejs graficzny;
  • nowe opcje z zakresu obsługi wielozadaniowości;
  • foldery na ekranie domowym i tackę ulubionych;
  • widżety, których rozmiar można zmieniać;
  • nowe funkcje na ekranie blokowania (w tym szybki dostęp do aplikacji Aparat);
  • usprawnienia z zakresu wprowadzania tekstu i rozpoznawania mowy;
  • opcje kontroli związane z wykorzystaniem danych w sieciach komórkowych;
  • …i wiele, wiele więcej!

Ice Cream Sandwich z pewnością rozwiązał wiele problemów Androida i znacznie przyczynił się do jego popularyzacji na rynku urządzeń mobilnych.

200 milionów urządzeń, a nowych ciągle przybywa

Miesiąc później, 15 listopada 2011 roku Google ogłosiło, że na świecie pracuje już ponad 200 milionów urządzeń z Androidem (film związany z tym wydarzeniem możecie obejrzeć poniżej). W grudniu z kolei (przed gwiazdką) dowiedzieliśmy się, że dzienna liczba aktywacji urządzeń z Androidem przekroczyła pułap 700 tysięcy! Tylko 24 grudnia 2011 roku aktywowano niemal 4 miliony urządzeń z Androidem (które oczywiście wyjęto spod choinki).

Google przygotowuje pierwszy tablet Nexus

W międzyczasie dowiedzieliśmy się, że firma z Mountain View rozpoczęła prace związane z wprowadzeniem na rynek pierwszego tabletu z logo Nexus. Kolejne miesiące obfitowały w wiele plotek na temat tego urządzenia i z czasem dowiedzieliśmy się, że ów tablet przygotowuje dla Google firma Asus.

Liczba aktywacji rośnie

W 2012 roku rozpoczęła się wręcz ekspansja Androida na rynku tabletów i smartfonów. Z miesiąca na miesiąc rosła liczba aktywacji systemu. W lutym zanotowano dzienną liczbę aktywacji na poziomie 850 tysięcy sztuk. W czerwcu było to już 900 tysięcy urządzeń. 27 czerwca dowiedzieliśmy się ponadto, że do tej pory aktywowano ponad 400 milionów smartfonów i tabletów z Androidem. Tego miesiąca rozpoczęła się również kolejna konferencja z cyklu Google I/O (która zazwyczaj ma miejsce w maju) i wtedy firma z Mountain View zaprezentowała kolejną odsłonę platformy, czyli Androida 4.1 Jelly Bean. Żelkę zostawmy sobie jednak na kolejny odcinek naszego cyklu artykułów…

Źródło: Droidlife, Wikipedia

Marcelina Poznańska: Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.
Powiązane wpisy
Disqus Comments Loading...

W serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika oraz do zbierania informacji statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.