Pożądanie w wysokiej rozdzielczości – recenzja HTC Desire HD

HTC Desire HD, który trafił na sklepowe półki pod koniec zeszłego roku opisywany był już parę razy. Warto jednak zrecenzować go raz jeszcze. Dokładnie z trzech powodów.

Po pierwsze niedawno ukazał się młodszy brat HD – HTC Sensation. Jest to więc okazja do przypomnienia sobie czym może pochwalić się jego poprzednik. Po drugie światło dzienne ujrzała aktualizacja systemu Android dla części telefonów HTC, w tym i Desire HD. Po trzecie wreszcie premiera nowego smartfonu zawsze oznacza spadek cen starszych modeli.


Zawartość opakowania
Opakowanie zawiera – popularną w telefonach HTC – dwuczęściową ładowarkę, (kabel USB+sieciowy) zestaw słuchawkowy i kartę pamięci o pojemności 8GB. Oczywiście jest też karta gwarancyjna, instrukcja i masa mniej lub bardziej przydatnych ulotek.

Wykonanie
HTC Sprawia wrażenie monstrualnego i taki też jest w istocie. Nie ma co się oszukiwać – Desire HD sporo waży i przy dłuższej pracy z nim mogą nam się zmęczyć dłonie. Pomimo tego, za sprawą swojej cienkości, nie przeszkadza w kieszeni.

Włącznik, który znajduje się u góry pełni także rolę przycisku blokującego telefon oraz pozwala zarządzać funkcjami zasilania. Pod ogromnym wyświetlaczem znalazły się cztery klawisze. Są to (od lewej): Home – odsyłający nas na listę pulpitów, pulpit główny bądź do strony startowej, Menu, Wstecz oraz Szukaj. Nie zabrakło też kontrolerów odpowiadających za głośność telefonu, które nie przypadły mi do gustu. W innych telefonach tajwańskiej firmy były one bardziej „wystające”, przez co naciskanie nie stanowiło żadnych problemów. Tutaj zostały bardziej schowane i należy użyć siły. Często doprowadza to do efektu przeciwnego – np. zamiast ściszać telefon, pogłaszamy go. Na dole znajduje się port ładowania i jednocześnie wejście USB oraz wejście słuchawkowe. Z tyłu jest jeszcze obiektyw z lampą błyskową i główny głośnik. Oprócz trzech gumowych elementów chroniących baterię, moduły bezprzewodowe oraz sloty, całość wykonana została z jednego kawałka metalu, który ma za zadanie chronić telefon przez uszkodzeniem. Konstrukcja sprawdza się znakomicie – pomimo, ze telefon kilkakrotnie spadał mi z biurka czy wypadał z kieszeni marynarki nie ma na nim nawet śladu uszkodzenia. Wyświetlacz ukryty jest za warstwą hartowanego szkła – tzw. „Gorilla Glass”. Dzięki temu jest on bardziej odporny na pęknięcia i zadrapania. To ważne, gdy w jednej kieszeni nosimy np. smartfona i klucze.

Łączność i bateria
HTC Desire HD do niedawna był flagowym modelem tajwańskiego producenta. Nic więc dziwnego, że został wyposażony we wszystkie najnowsze moduły łączności: 4G, 3G, Wi-Fi w standardzie n czy Bluetooth. Cieszy zastosowanie również funkcji Hotspot Wi-Fi, która pozwala na użycie telefonu jako punktu dostępowego.

Bateria to natomiast jeden z najsłabszych punktów smartfonu. Zastosowana bateria litowo-jonowa o pojemności 1230 mAh przy wyłączonym Wi-Fi i zerowym użyciu wytrzymuje co najwyżej dwa dni. Przy graniu w gry, słuchaniu muzyki i przeglądaniu Internetu, może się okazać, że będziemy musieli ładować ją codziennie lub… co parę godzin.

Hardware i software
Telefon wyposażony został w układ Snapdragon QSD8255 taktowany częstotliwością 1 GHz oraz chip graficzny Adreno205 przyprawiony 764 MB pamięci RAM. Bebechy Desire’a pozwalają mu więc zająć wysokie miejsce wśród innych urządzeń z Androidem. Niestety dołączony system w wersji 2.2 miał dużą tendencję do przycinania, a na dodatek nie słynął z dobrej optymalizacji. W związku z tym telefon z czasem zaczynał zamulać. Wszystko zmieniło się po aktualizacji FOTA do wersji 2.3. Wyraźnie widać,  że smartfon zyskał na szybkości.  Jednoczesne ściąganie danych i granie w trójwymiarową grę (np. Dungeon Hunter 2) nie sprawia telefonowi żadnej trudności.

Jeżeli chodzi o software warto zwrócić uwagę na nakładkę HTC Sense. Choć miła dla oka strasznie spowalnia urządzenie i aż prosi się o aktualizację do wersji 3.0. Tajwański producent zrezygnował jednak z tego pomysłu. Wiele użytkowników pracuje jednak nad przeniesieniem interfejsu z HTC Kingdom na Desire’a i jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem w połowie wakacji powinniśmy otrzymać gotowy ROM.

Nawet bez nowej wersji, Sense to bardzo przydatna nakładka, która daje ogromne możliwości konfiguracji niemal każdego elementu interfejsu. Jeżeli nie chcemy aktywować jednego z gotowych tematów, możemy ściągnąć inny bądź samemu ustawić co i jak.

Cena i dostępność
Obecnie na wolnym rynku, HTC Desire HD można kupić już za ok. 1400 zł. Flagowy model HTC – Sensation – to wydatek dużo większy, bo aż 2250 zł. To, czy warto wydać więcej zostawiam do oceny czytelników. Jedno, co można powiedzieć o HTC Desire HD to fakt, że jest on bardzo udanym i wysoce dopracowanym modelem. Zarówno pod względem wizualnym, jak i wydajnościowym. Ogromne możliwości konfiguracji, mocny sprzęt, ciągłe wsparcie producenta i Android Market zapewnią mu długie życie.

Plusy
+ Ogromne możliwości konfiguracji
+ Najnowsze moduły łączności
+ Mocne parametry sprzętowe
+ Szybkość działania

Minusy
– Słaba bateria
– Cichy głośnik

Willow: Z branżą grową i dziennikarstwem związany od 2005 roku. Pracował m.in w Dzienniku Polska Europa Świat, Gram.pl i Magazynie Komputerowym CHIP. Miłośnik gier RPG, tabletów i swojej żony Jęczybuły. Lubi nadgryzione jabłka o ile nie ma w nich za dużo bugów.
Powiązane wpisy
Disqus Comments Loading...

W serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika oraz do zbierania informacji statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.