Udostępnij
Tweetnij

Co nowego w Windows 10 z myślą o tabletach?

Wczoraj wieczorem odbyła się konferencja Microsoftu, którą poświęcono konsumenckiej wersji systemu Windows 10. Gigant z Redmond omówił wiele nowości i udoskonaleń, które trafią na pokład nowych okienek. Również z myślą o tabletach internetowych. Czego możemy spodziewać się w Windows 10 na „średnich” ekranach? Zebraliśmy najciekawsze informacje związane z nowościami, które pojawią się na tabletach.

Wczoraj wieczorem odbyła się konferencja Microsoftu, którą poświęcono konsumenckiej wersji systemu Windows 10. Gigant z Redmond omówił wiele nowości i udoskonaleń, które trafią na pokład nowych okienek. Również z myślą o tabletach internetowych. Czego możemy spodziewać się w Windows 10 na „średnich” ekranach? Zebraliśmy najciekawsze informacje związane z nowościami, które pojawią się na tabletach.

Przeczytaj koniecznie >> Tablety w Polsce. Wiemy, które z modeli były najpopularniejsze przez ostatnie pół roku

Windows 10 będzie darmowy dla właścicieli Windows 7 i 8.1

To zdecydowanie informacja numer jeden wczorajszego dnia. Microsoft przekazał, że użytkownicy Windows 7 i Windows 8.1 otrzymają darmowe uaktualnienie do Windows 10! Niemniej, bezpłatne uaktualnienie będzie oferowane przez rok od premiery, a potem będzie wymagało opłaty. Nie wiemy jednak jakiej. Microsoft milczy na temat cen.

Spójny interfejs na smartfonach i małych tabletach

Wraz z Windows 10 Microsoft rozgraniczy interfejs użytkownika na mniejszych i większych ekranach. Smartfony i małe tablety (na przykład z 7-calowymi ekranami) będą posiadały ten sam ekran startowy, który możecie zobaczyć poniżej.

phone_start-350x350

Natomiast większe tablety i hybrydy 2w1 otrzymają odświeżony ekran startowy, który możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu. Różnice widać gołym okiem, prawda?

windows10continuum

Tryb Continuum

Windows10_Continuum-1C-500x299

Continuum jest nowym rozwiązaniem, które zaprojektowano z myślą o urządzeniach hybrydowych, a więc tabletach 2w1 z dołączanymi klawiaturami. Windows 10 będzie automatycznie wykrywać obecność klawiatury. Jeśli ta nie będzie podłączona, to będziemy pracować na nowym ekranie startowym. Gdy podłączymy akcesorium, to zostaniemy przeniesieni do klasycznego pulpitu. Będziemy mogli jednak kontynuować pracę z aplikacją rozpoczętą na ekranie startowym, ale już w oknie.

Uniwersalny pakiet Office

phone_power_point-500x322

Microsoft przez ostatnie miesiące pracował nad nowym pakietem Office na urządzenia z Windows i ten będzie uniwersalny. Tak więc za kilka miesięcy spodziewamy się takich samych aplikacji Word, Excel, PowerPoint, Outlook i OneNote, które będą oferować te same funkcje – niezależnie od tego, czy uruchomimy je na smartfonie czy też na większym tablecie.

Nowe aplikacje

Poza Officem pojawią się nowe, wbudowane w system aplikacje i będą to Photos, Videos, Music, Maps, People & Messaging i Mail & Calendar. Wszystkie z nich zostaną odświeżone i także będą uniwersalne. Nie zabraknie trybu kontynuacji, gdyż zawartość aplikacji będzie synchronizowana za pomocą chmury OneDrive.

Cortana

Windows10_Phone_Laptop-3C-500x285

O Cortanie w Windows 10 słyszymy nie pierwszy raz. Microsoft ciężko pracował nad przeniesieniem asystenta z Windows Phone 8.1 na większe ekrany. Cortana z Windows 10 będzie mocno zintegrowana z całym systemem i pozwoli nam wyszukiwać nie tylko zasoby w internecie, ale również lokalnie. Na przykład zdjęcia z konkretnego okresu. Polecenia dla Cortany będzie można także wydawać za pomocą klawiatury.

Gry z Xboksa na ekranie tabletu

Zgadza się. Wraz z Windows 10 gry z Xboksa One będą mogły być przesyłane na inne urządzenia. W tym ekrany tabletów internetowych.

Windows 10 zapowiada się więc naprawdę ciekawie. Bardziej spójny interfejs oraz nowe funkcje sprawią, że system będzie jeszcze lepszy. Także na tabletach. Premiera nowych okienek odbędzie się za kilka miesięcy. Zapewne latem lub wczesną jesienią. Tymczasem już w przyszłym tygodniu będziemy mogli wypróbować nowe funkcje, bo Microsoft wyda nowy build Windows 10 w ramach programu Windows Insider.

Źródło: Microsoft

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij