Udostępnij
Tweetnij

BUILD: Microsoft zapowiada Windows Phone 8.1 i Windows 8.1 Update 1

Dziś rozpoczęła się kolejna konferencja Microsoftu z cyklu BUILD, która potrwa do 4 kwietnia. Gigant z Redmond w trakcie wydarzenia zaprezentował zupełnie nowe wersje oprogramowania, a więc Windows Phone 8.1 z asystentem Cortana, który stanowi odpowiedź na Siri oraz Google Now oraz nowe okienka dla komputerów i tabletów, czyli Windows 8.1 Update 1.

Dziś rozpoczęła się kolejna konferencja Microsoftu z cyklu BUILD, która potrwa do 4 kwietnia. Gigant z Redmond w trakcie wydarzenia zaprezentował zupełnie nowe wersje oprogramowania, a więc Windows Phone 8.1 z asystentem Cortana, który stanowi odpowiedź na Siri oraz Google Now oraz nowe okienka dla komputerów i tabletów, czyli Windows 8.1 Update 1.

Przeczytaj koniecznie >> 8 aplikacji, które zwiększą twoją produktywność w Windows 8

Dziecko i tablet. Co o tym sądzicie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Tegoroczna konferencja BUILD rozpoczęła się od prezentacji możliwości nowych mobilnych okienek dla smartfonów, czyli Windows Phone 8.1. Nowy system zaprojektowano przede wszystkim z myślą o użytkownikach i ich potrzebach. Pojawiło się wiele opcji, o które prosili użytkownicy. Warto tutaj wymienić centrum akcji, które można w szerokim stopniu konfigurować oraz możliwość ustawiania dowolnego tła na kafelkach. Najistotniejszą nowością w Windows Phone 8.1 jest jednak przede wszystkim asystent głosowy Cortana, który stanowi odpowiedź na Google Now i Siri. Cortana działa w oparciu o Binga, a więc korzysta z jego wyników wyszukiwania oraz uczy się naszych nawyków oraz preferencji związanych ze znajomymi. Z czasem ma to pozwolić na lepsze dopasowanie sugestii i podpowiedzi. Na pierwszy rzut oka Cortana wydaje się oferować znacznie więcej możliwości niż rozwiązania dostępne w Androidzie oraz iOS.  Ponadto odświeżono sklep z aplikacjami Windows Phone Store, który doczekał się kilku użytecznych nowości.

Joe Belfiore Windows Phone 8.1

Windows Phone 8.1 doczekał się także udoskonaleń z zakresu wydajności oraz nowych opcji oszczędzania energii. Na koniec Microsoft zaprezentował klawiaturę World Flow, na której ustanowiono rekord Guinnessa w pisaniu. W Windows Phone 8.1 pojawiła się również przeglądarka Internet Explorer 11. Pierwsze smartfony z nowymi mobilnymi okienkami mają być dostępne pod koniec kwietnia i na początku maja. Aktualizacja zostanie również udostępniona z czasem użytkownikom Windows Phone 8.

Następnie Joe Belfiore omówił nowe okienka dla komputerów i tabletów – Windows 8.1 Update 1, nad którym prace trwały od kilku miesięcy. W nowym systemie pojawiły się udoskonalenia zarówno na ekranie startowym z kafelkami, jak i klasycznym pulpicie. W przypadku starszego środowiska pojawiła się możliwość przypinania aplikacji do paska zadań, gdzie ponadto generowany jest podgląd na żywo. To oznacza również prostsze przełączanie się pomiędzy zadaniami w obu środowiskach. Znacznie więcej udoskonaleń pojawiło się jednak na ekranie startowym. Pojawiły się nowe przyciski, które pozwolą na prostszą pracę z wykorzystaniem myszy komputerowej i łatwiejszy dostęp do wybranych opcji oraz nowe menu kontekstowe dla aplikacji, które wywołamy prawym przyciskiem. W niedługim czasie pojawi się również odświeżony Sklep Windows, gdzie przebudowano pewne elementy, aby użytkownicy łatwiej mogli odnajdywać interesujące ich aplikacje. System pojawi się dla wszystkich w usłudze Windows Update już 8 kwietnia, a więc za kilka dni. Aktualizacja będzie bezpłatna.

Następnie Microsoft omówił nowe rozwiązanie dla deweloperów w postaci uniwersalnych aplikacji. Nowy pomysł umożliwi programistom proste tworzenie aplikacji, które będą zgodne ze wszystkimi systemami, a więc zarówno Windows Phone, jak i dużych okienek dla tabletów i komputerów. Deweloperzy otrzymają dostęp do odpowiednich narzędzi oraz interfejsów API oraz prostego modelu programowania, który ma znacząco ułatwić im przygotowywanie takich aplikacji.

Źródło: Microsoft

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij