Udostępnij
Tweetnij

W przyszłości smartfony z Windowsem wykryją ruch palca przed dotknięciem ekranu? (wideo)

Microsoft opracował udoskonaloną technologię, która pozwala na wykrycie ruchu palca jeszcze przed dotknięciem ekranu. Możliwe, że w przyszłości takie rozwiązanie trafi do smartfonów i tabletów działających pod kontrolą systemu Windows.

Microsoft opracował udoskonaloną technologię, która pozwala na wykrycie ruchu palca jeszcze przed dotknięciem ekranu. Możliwe, że w przyszłości takie rozwiązanie trafi do smartfonów i tabletów działających pod kontrolą systemu Windows.

Windows Phone dotyk

Microsoft Research, oddział firmy zajmujący się prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych, opublikował wideo, z którego wynika, że w przyszłości smartfony i tablety działające pod kontrolą systemu Windows będą „widziały” nasze palce czy dłoń jeszcze przed dotknięciem przez nas ekranu. Technologia ta wykorzystuje własny pojemnościowy ekran dotykowy, by uzyskać informacje na temat naszego ruchu bezpośrednio nad ekranem oraz na jego krawędziach (np. kiedy chwytamy telefon w dłoń).

Innymi słowy urządzenie z taką technologią pozwalałoby na wykrycie, gdzie dokładnie chcemy dotknąć ekranu zanim jeszcze to zrobimy. Pozwoliłoby to na wprowadzenie ciekawych funkcji do telefonu czy tabletu. Przykładem może być zaprezentowane w poniższym filmie wideo. Podczas jego wyświetlania nie widzimy przycisków do sterowania materiałem. Jednak kiedy ręka użytkownika zbliża się do ekranu, smartfon wyczuwa to jeszcze przed dotknięciem i wysuwa panel. Co ciekawe, technologia potrafi także wykryć czy korzystamy z jednej czy z dwóch rąk . Jeśli zatem trzymamy urządzenie w jednej ręce, a korzystamy z drugiej, panel pojawi się na środku ekranu. Jeśli korzystamy z ręki, którą trzymamy sprzęt, wysunie się on z boku ekranu, natomiast jeżeli trzymamy telefon obiema rękami – pojawi się on z obu stron. Zobaczcie wideo:

Jak widzicie na załączonym filmie, opcja ta przydatna jest także w przypadku przeglądania stron, które podświetlają linki do artykułów czy wiadomości, nad jakimi znajduje się aktualnie nasz palec. Technologia ta umożliwia też wprowadzanie nowych gestów, jak cofanie strony czy możliwość usuwania czy kopiowania plików z pomocą dotyku dwóch palców. Microsoft widzi także zastosowanie tej technologii w grach. Chwilowo jednak nie wiadomo czy (i ewentualnie kiedy) trafi ona do urządzeń działających pod kontrolą systemu Windows.

Źródło: PhoneArena

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij