Smartphone Nokia Lumia 720 – odcinek 17 [wideo]

Dritone, 2013-06-27 18:12
0

 

W naszej sekcji Wideo dodaliśmy dla was kolejny film, w którym Piotr Zelt tym razem opowiada wam o możliwościach smartfonu Nokia Lumia 720. Oglądając naszą wideorecenzję dowiecie się nie tylko, jakie zastosowania ma to urządzenie, ale poznacie również technologie ukrywające się pod jego maską.

Przeczytaj koniecznie >> Poradniki w serwisie Tablety.pl

Na co przede wszystkim zwracasz uwagę podczas zakupu tabletu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Piotr Zelt polubił nas na dobre i tym razem prezentuje dla was możliwości smartfonu marki Nokia – Lumia 720.

Specyfikacja techniczna urządzenia przedstawia się następująco: 4,3-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 800 x 480 pikseli, 512 MB pamięci operacyjnej RAM, dwurdzeniowy procesor MSM8227 1,0 GHz, 8 GB pamięci na dane, Wi-Fi b/g/n, bluetootha 3.0, wideokamerę oraz aparat fotograficzny 6,1 Mpix z autofokusem i lampą doświetlającą LED.

Co z kolei ma do powiedzenia o tym modelu telefonu Piotr Zelt? O tym dowiecie się oglądając powyższy film.

Drugi odcinek tego konkretnego filmu, jak i wcześniejsze nasze wideo znajdziecie pod tym adresem.

The following two tabs change content below.

Dritone

Redaktor prowadzący
Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Niegdyś telefony fińskiego giganta były najlepsze, najmodniejsze i najpopularniejsze. W epoce smartfonów Nokia jednak na początku nie radziła sobie najlepiej. Producent wyciągnął wnioski z porażki, zmienił podejście do sprzętu, poszukał nowych trendów. W efekcie powstała między innymi seria Lumia. Trafił mi się do przetestowania jeden z najnowszych modeli.
Nokia Lumia 720 zwraca uwagę stylistyką. Telefon jest smukły, solidny, o ciekawymej wyglądziestylistyce i wyrazistych kolorach. Do naszych testów trafił model o barwie jasnożółtej, ale dostępne są też krwistoczerwone czy błękitne. Urządzenie wykonanoe z solidnego matowego plastiku.
Telefon sprzedawany jest w standardowym opakowaniu, w którym poza urządzeniem znaleźć można kartę gwarancyjną, skróconą instrukcję, specjalny kluczyk, słuchawki i ładowarkę, na którą składa się kabel USB oraz wtyczka do gniazdka. Szkoda, że producent nie zdecydował się dołączyć do zestawu obudowy pozwalającej ładować Lumię 720 bezprzewodowo. Można ją jednakże oczywiście dokupić.
Na lewej krawędzi umieszczono złącze mikro-USB zabezpieczone zaślepką, którą da się otworzyć kluczykiem lub szpilką. Na górnym boku znajduje się złącze słuchawkowe 3,5 mm oraz miejsce na kartę mikro-SIM, zabezpieczone analogicznie do wspomnianego wcześniej. Po prawej stronie ulokowano klawisze zmiany głośności, przycisk włączania i blokowania w jednym, wreszcie klawisz migawki aparatu. U dołu umieszczono mikrofon oraz złączegniazdo mikro-USB. Na tylnej ścianceZ tyłu umieszczony zostałzlokalizowano głośniczek, lampaę błyskowaą oraz obiektywko kameryaparatu.
Warto zaznaczyć, że za optyczne elementykę aparatu odpowiada znany niemiecki producent obiektywów fotograficznych Carl Zeiss. Obiektyw Nokii Lumia 720 jest bardzo jasny ia wynosi jego ogniskowa wynosi f1.926mm.
Wspomniana liczba przysłonyjasność obiektywu to parametr charakteryzujący ilość światła przepuszczanego przez obiektyw do wnętrza aparatu fotograficznego. Wartość f1.9 odpowiada niezłej jakości aparatowi cyfrowemu. Wróćmy jednak do naszej Nokii.
Z przodu ponad ekranem dotykowym umieszczono przednią kamerę oraz głośnik słuchawki, a pod ekranemnim trzy przyciski – patrząc od lewej: wstecz, start i szukaj. Warto dodać, że obie kamery dostarczają obraz są szerokokątnye.
Sam wielodotykowy ekran chroniony jest szkłem Corning Gorilla Glass 2, oferuje o proporcjache 15:9 i rozdzielczościć WVGA. W produkcji matrycy zastosowano opisywaną przez nas już wcześniej technologię IPS. Mięedzy innymi za jej sprawą wszystko, co znajduje się na ekranie, jest w zasadzie tak samo widoczne z każdego miejsca. Z kolei Clear Blackinne zastosowane rozwiązania zapewniają stonowane i czytelne i bardzo ładne barwykolory oraz naprawdę czarną czerń.
Problemem tradycyjnych wyświetlaczy jest światło odbijające się pomiędzy wyświetlaczem a powłoką chroniącą. Niemniej za sprawą technologii Clear Black więcej widać też na ekranie nawet w jasny, słoneczny dzień. Jak to jest możliwe?
Otóż producent zastosował trzy cienkie powłoki, które między innymi blokują światło padające z zewnątrz, a nie to generowane przez ekran. Oczywiście technologia Clear Black jest nieco bardziej skomplikowana, ale opowiemy o niej więcej przy innej okazji.
Teraz czas bowiem wspomnieć o procesorze. A jest nim wydajny mobilny dwurdzeniowy procesor z rodziny Snapdragon. Rdzenie tego procesora zapewniają większą wydajność, gdy jest ona potrzebna, a ponadto umożliwiają uruchamianie najbardziej wymagających aplikacji, takich jak gry oraz programy fotograficzne, biznesowe i osobiste.
W Lumii 720 znalazło się jeszcze 512 MB RAMu oraz 8 GB pamięci masowej. Na pierwszy rzut oka ilość RAMu oraz zaledwie gigahercowy procesor wydają się znikome jak na współczesne smartfony, ale ten model wyjątkowo dobrze radzi sobie z systemem Windows Phone 8.
Równie nieciekawieniepozornie wygląda kwestia pamięci masowej, ale też tylko na pierwszy rzut oka. System operacyjny zajmuje 1,8 GB, więc zostaje tylko 6,2 GB na programy, zdjęcia i wszystko inne. Warto jednak pamiętać, że Lumię 720 można uzupełnićrozbudować o dodatkowe 64 GB na karcie microSD. Ponadto wszystkie dane da się jednak synchronizować z chmurą Skydrive, gdzie na dzień dobry dostajemy 7 GB.
Nowy telefon fińskiego giganta prezentuje się stylowo, jest mobilnyporęczny, wytrzymały i rozsądnie wyposażony. A co stanowijest jego najmocniejszym punktatutem? Nie Czy jest to obudowa, wyposażenie multimedialne a możeczy nowoczesny system operacyjny…
Nie jest, bowiem największe bowiem wrażenie robią natywne, czyli …..(jakie?)dostarczone przez producenta aplikacje Nokii.
Za nawigację GPS posłuży nam HERE Drive Beta – jak sama nazwa wskazuje – nie jest finalnym produktem, ale działa bardzo sprawnie.
Z kolei HERE Maps stanowi bardzo dobry odpowiednik klasycznych już map Google.
W obsłudze telefonu, przy przegrywaniu danych pomiędzy Lumią 720 a komputerem i przy innych czynnościach nieocenioną pomocą niezwykłe usługi oddabędzie Nokia Care.
Wreszcie Nokia Muzyka pozwoli cieszyć się radiem, załadowanymi na telefon utworami czy pobranymi dźwiękami. Przy okazji warto wspomnieć, że głośniczki w tym smartfonie są naprawdę niezłej jakości!
Oprogramowanie Lumii 720 uzupełnia pakiet Office, czyli klasyczny zestaw narzędzi biurowych pozwalający tworzyć i edytować arkusze kalkulacyjne, prezentacje czy dokumenty. W połączeniu z usługą SkyDrive ta aplikacja pozwalaoli na pracę w podróży, niemalże z dowolnego miejsca na świeatacie, gdzie tylko jest Internet.
Warto może jeszcze wspomnieć o kilku podstawowych funkcjach systemu operacyjnego Windows Phone 8.
Zacznijmy od trzech przycisków umieszczonych pod ekranem dotykowym. Klawisz ze strzałeczką skierowaną w lewo rzecz jasna cofa nas do poprzedniego ekranu. Przycisk start oznaczony windowsowymi okienkami uruchamia ekran startowy. Klawisz z lupą oczywiście uruchamia aplikację szukaj.
Jeśli chcemy przełączyć się pomiędzy uruchomionymi aplikacjami, dotykamy i przytrzymujemy klawisz Cofnij, a następnie przesuwając palcem w lewo lub w prawo wybieramy program, który nas interesuje.
Możliwe jest także przeniesienie do ekranu startowego ulubionych programów. W tym celu przechodzimy do menu aplikacji przesuwając palcem w lewo po ekranie startowym. Wybieramy interesujący nas program, dotykamy stosownej ikonki i przytrzymujemy ją, a następnie klikamy polecenie „przypnij do ekranu startowego”.
Układ kafelków na ekranie też możemy zmienić. Wystarczy dotknąć dłużej jeden z nich i przesunąć w wybrane miejsce.
Również wielkość elementu mamy prawomożemy łatwo modyfikować. Przytrzymujemy dłużej wybraną ikonkę, a następnie klikamy na znaczek strzałki umieszczony w prawym dolnym jej rogu ikony. W zależności od wyglądu strzałkipotrzeb możemy wybrać przeskakujemy pomiędzy trzema różnymi opcjami rozmiaramiów.
To by było na tyle, jeśli chodzi o pierwsze zetknięcie z systemem Windows Phone 8. I i z Nokią Lumiaą 720 przy okazji. Wypada już tylko podsumować jej zalety, a są to m.in. jakość wykonania, bardzo jasny i, czuły ekran ,i wreszcie naprawdę niezły aparat.
Do widzenia zatem i do zobaczenia w świecie mobilnych technologii. Zapraszam na naszą stronę WWW. Do zobaczenia!

Zobacz także